Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Virament din contul unui PFA catre o persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Virament din contul unui PFA catre o persoana fizica


18 replies to this topic

#1 srka67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2009 - 11:11 AM

Caut de mai multa vreme un raspuns la intrebarea : poate un PFA sa faca un virament in contul unei persoane fizice ? In ce conditii ?
Va rog ajutati-ma !



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 08 June 2009 - 09:07 AM

Sigur ca se poate, insa se pune problema ce urmeaza dupa...., de aceea trebuie sa dati mai multe detalii ( ce reprezinta viramentul respectiv, are legatura cu activitatea PFA sau nu, doriti sa o deduceti sau pur si simplu sa faceti viramentul din contul PFA catre acea p.f....etc)
De retinut ca asupara banilor detinuti de catre PFA ( cash sau in banca) se poate dispune dupa bunul plac.
In urma oricarei tranzactii, rezulta si documente justificative ( extras cont, chitante, op...etc ) care pot fi introduse in contabilitate sau nu, functie de caracterul acestei operatiuni si specificul activitatii PFA




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 09:05 PM

faceti un contract si trimiteti banii
Dar care e motivul?



#4 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 10 June 2009 - 03:38 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de virarea unor sume de bani din contul de la banca deschis in numele afacerii (PFA-ului) catre bugetul de stat(vreau sa platesc impozitul pe venitul din profesii libere,contributia la casa de pensii si cass).Concret, de la banca mi s-a spus ca nu se poate plati decat daca se specifica codul de identificare fiscala al PFA-ului, ori cei de la administratia financiara mi-au spus ca aceste plati(impozitul pe venit, contrib. la pensii si la sanatate ) se fac in numele persoanei fizice adica se trece CNP-ul persoanei. Sunt total bulversat :sad: .Cum este corect? Daca este asa cum spun cei de la banca atunci de ce sa mai deschid cont daca nu pot face plati in numele persoanei fizice? Oare nu stiu ca evidenta platii impozituli pe venit si a contributiilor PFA-urilor se tine dupa CNP?
Astept si eu un raspuns edificator.Va multumesc anticipat



#5 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 June 2009 - 09:14 PM

incerc un raspuns , fara a avea pretentia ca este si edificator:
1. plata impozitului pe venit, CAS, CASS nu poate fi decat in relatia cu p.f ( Ionescu, Popescu...etc) nu cu PFA II sau IF, pentru ca cel asigurat la sanatate, pensii sau dator la fisc, este p.f Ionescu, Popescu...etc si nu PFA. "Ionescu" si "Popescu" sunt cei care beneficiaza de asistenta medicala, pensie...etc de aceea banii trebuie sa circule pe aceasta directie : "Ionescu Popescu" - fisc, CASS CAS.
Activitatea dvs asa cum este reflectata in documentele contabile se constituie doar in baza de calcul pentru cat datorati fiscului respectiv CASS CAS
2.Faptul ca dvs aveti un cont pe numele afacerii este in primul rand avantajul bancii pentru ca aceasta "culege" cate putin din fiecare tranzactie, plus cominsionul de administrarea contului, dar si al dvs. in masura in care specificul activitatii reclama tranzactii bancare sau anumiti clienti va solicita aceasta.
Cu siguranta atunci cand ati deschis contul , banca s-a aratat f amabila si va-a asigurat ca se pot face orice tranzactii din acesta, ceea ce este si adevarat. Insa dvs trebuie sa stiti ca orice suma care pleaca din contul afacerii "poarta la semantura expeditorului" denumirea PFA II sau IF. identificata prin CUI/CIF
Asa ca sunt corecte ambele raspunsuri date, atat de banca cat si de administratia financiara.
Daca preferati plata acestor sume catre CASS CAS fisc, prin instrumente (proceduri) bancare este bine sa mai deschideti un cont pe numele dvs ca si p.f identificat prin CNP
3. O situatie ceva mai speciala ar fi atunci sunt si angajatii cu CIM si pentru care angajatorul trebuie sa plateasca (adica plata facuta din contul afacerii)



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 09:43 PM

corect!
mai faci un cont pe nume personal si platesti contributiile pentru care te-ai asigurat separat, nu ca pfa etc



#7 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 10 June 2009 - 10:13 PM

Vezi postareacorpus, la Jun 10 2009, 10:14 PM, a spus:

incerc un raspuns ...

Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns. Ati fost clar si la obiect. In concluzie, o sa incerc sa fac plata acestor obligatii dintr-un cont de card deschis la o alta banca, pe numele de persoana fizica ,cont identificat prin CNP-ul meu si nu prin CIF. Pana la urma din toata aceasta afacere singura care castiga totdeauna este banca :sad: :o sa platesc comisioane si la contul deschis pt.persoana fizica si la contul deschis pentru afacere. Totusi, in acest caz, ordinul de plata prin care se face plata obligatiilor va indeplini conditia de document justificativ(chiar daca la platitor apare ''Ionescu'' identificat prin CNP si nu ''PF Ionescu''identificat prin CIF)? Adica va putea fi trecut in RJIP la rubrica ''Plati prin Banca'' iar cheltuiala cu CAS, respectiv CASS va fi deductibila integral?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 June 2009 - 10:00 AM




#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 June 2009 - 11:29 PM

Da, cu siguranta. Le puteti trece in RJIP ( mai putin impozitul pe venit ) CAS si CASS sunt deductibile integral



#9 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 June 2009 - 08:01 AM

Eu de ani de zile platesc contributiile p.f. din contul PFA iar la explicatii scriu CNP-ul respectivei p.f. .Nu am avut niciodata probleme nici la banca nici la casa de pensii sau la casa de sanatate

Da aceste contributii sunt deductibile .



#10 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 11 June 2009 - 09:58 PM

Vezi postarears73, la Jun 10 2009, 04:38 PM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de virarea unor sume de bani din contul de la banca deschis in numele afacerii (PFA-ului) catre bugetul de stat(vreau sa platesc impozitul pe venitul din profesii libere,contributia la casa de pensii si cass).Concret, de la banca mi s-a spus ca nu se poate plati decat daca se specifica codul de identificare fiscala al PFA-ului, ori cei de la administratia financiara mi-au spus ca aceste plati(impozitul pe venit, contrib. la pensii si la sanatate ) se fac in numele persoanei fizice adica se trece CNP-ul persoanei. Sunt total bulversat :sad: .Cum este corect? Daca este asa cum spun cei de la banca atunci de ce sa mai deschid cont daca nu pot face plati in numele persoanei fizice? Oare nu stiu ca evidenta platii impozituli pe venit si a contributiilor PFA-urilor se tine dupa CNP?
Astept si eu un raspuns edificator.Va multumesc anticipat
PF autorizate pentru profesii libere trebuie sa obtina codul de identificare fiscala ( se depune declaratia 070 si ti se eliereaza de la finante), si platile ca si obligatiile de altfel se urmaresc dupa acesta.



#11 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 12 June 2009 - 07:23 AM

Nu cred ca aveti dreptate.Platile se urmaresc dupa CNP -ul persoanei fizice si nu dupa CIF.Asa mi s-a spus mie la Adm.Fin din Iasi .Acelasi lucru mi s-a confirmat si la Adm. Fin . din Ploiesti.De altfel, daca ati achitat vreo obligatie pana acum,pe chitanta este trecut numele per. fiz., de ex.''Popescu'' si CNP-ul acesteia.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 June 2009 - 10:01 AM




#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 June 2009 - 11:07 AM

Am dreptate pentru ca si eu sunt p.f.pentru profesii libere si am cod de inregistrare fiscala si pentru plati din ct. personal utilizez acest cod.



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 June 2009 - 11:17 AM

Cand ai facut contracte de asigurare, cu Casa de pensii, Casa de asigurari de sanatate, le-ai facut ca persoana fizica sau PF autorizata, profesii liberale etc?



#14 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 June 2009 - 11:24 AM

contractul de asigurare pentru p.f, dar plata din cont si pentru a fi deductibila din veniturile din activitati libere se face cu indicarea codului, inca de acum 2 ani.



#15 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 12 June 2009 - 01:28 PM

Intradevar, inca de acum 2 ani s-a atribuit acel cod de identificare fiscala (CIF) dar acesta este un CIF in scop de TVA. chiar daca li s-a atribuit tuturor. Contribuabilii platitori de TVA sunt urmariti dupa acest cod. Daca in contractul cu CAS, CASS relatia se stabileste pentru pf si nu PFA , atunci mi se pare corect ca si plata sa fie facuta de pf, identificata prin CNP. Inteleg mai greu cum ar putea CAS sau CASS sa incheie un contract pentru PFA...! pentru a se justifica relatia de plata intre PFA (CIF) si CAS CASS, cu exceptia situatiilor in care apar si angajatii cu CIM
Oricum deducerea integrala a acestor contributii este sprijinita legal pe 1040 art 43. Sunt convins ca mai toate institutiile au mana de luat indiferent cine face palta, dar este bine sa ne asiguram ca nu vom intampina probleme atunci cand vom merge sa cerem ceva in numele acestor contributii, sau ca nu va trebui sa mai indeplinim o formalitate in plus pentru a dovedi cine si cum s-a asigurat



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 June 2009 - 02:20 PM

Vezi postarealeu50, la Jun 12 2009, 12:24 PM, a spus:

contractul de asigurare pentru p.f, dar plata din cont si pentru a fi deductibila din veniturile din activitati libere se face cu indicarea codului, inca de acum 2 ani.

ce intelegi prin faptul ca "plata din cont se face cu indicarea codului, inca de acum 2 ani"? exista reglementare specifica sau practica? daca este o reglementare, imi trimiti si mie legea/hot/o./oug/norme?



#17 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 17 June 2009 - 04:05 PM

avand in vedere ca vorbim de activitati independente conteaza foarte putin din ce cont de fac platile. Oricum plata la sanatate este deductibila

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:22 AM




#18 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 26 June 2011 - 03:55 PM

Vezi postareacorpus, la 10 June 2009 - 11:29 PM, a spus:

Da, cu siguranta. Le puteti trece in RJIP ( mai putin impozitul pe venit ) CAS si CASS sunt deductibile integral

Sa inteleg deci, ca plata impozitului pe venit(indiferent daca se pateste in numerar sau prin virament bancar) nu se evidentiaza in RJIP?Sunteti sigur? Am mai auzit pareri ,ca se trece totusi in RJIP, dar la sfarsitul anului se tine cont ca este CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA si se calculeaza impozit(se mareste baza de impozitare cu cheltuiala nedeductibila privind impozitul pe venit).
Daca este asa,inseamna ca se calculeaza impozit la o cheltuiala cu impozitul? Este corect asa?



#19 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 27 June 2011 - 09:00 AM

Se inregistreaza in RJIP si centralizatorul cheltuielilor nedeductibile.
Ordinul nr. 1040/2004 prevede:
51. ,,Orice sumă plătită, respectiv încasată, în numerar sau prin bancă se va înregistra în mod obligatoriu, cronologic, în Registrul-jurnal de încasări și plăți (cod 14-1-1/b).
Cheltuielile deductibile plafonate se stabilesc astfel încât la sfârșitul anului fiscal să se încadreze în prevederile legale.
52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ,,.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL