Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diferenta dintre "consum normat"si "consum specific" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Diferenta dintre "consum normat"si "consum specific"

1 reply to this topic

#1 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 08 June 2009 - 06:45 PM

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor aratandu-mi "calea" de studiat pt.a afla diferenta dintre consumul normat si consumul specific/produs.
Sunt elemente ale costurilor de productie,stau la baza stabilirii pretului produsului finit ,dar nu am inteles de ce difera unul fata de celalalt.
Din cate stiam eu reprezinta acelasi lucru,ca limita maxima a cantitatii de materie prima (cf.anticalculatie pret ),dar le-am intalnit in practica in calculatia costurilor distinct,consum normat mai mic,specific mai mare.
Multumesc.



#2 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 June 2009 - 09:43 AM

zic eu asa( nu as vrea sa gresesc): consumul specific este cantitatea de materii si materiale necesare obtinerii unei unitati de produs finit, iar consumul normat tine cont de particularitatile liniei tehnologice incluzand si pierderi tehnologice si eventuale recuperari tehnologice







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL