Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Probleme ITM

6 replies to this topic

#1 andrada_pop1960

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 June 2009 - 02:22 PM

Dragi forumisti,

va supun atentiei o scurta prezentare a unor probleme de care s-a lovit o cunostinta in urma incercarii de colaborare cu ITM Bucuresti si Ilfov. Daca cineva dintre dvs s-a mai lovit de probleme similare , va rog sa le adaugati pentru a incerca sa cream o petitie catre ministerul muncii , poate sa reusim sa schimbam ceva din aceasta mizerie acre se numeste ITM si care traieste pe banii nostri.


1.
03.06.2009 ITM Bucuresti. Desi inspectoarea are program intre 12 si 16 portarul nu ne-a dat acces la ora 14 pe motiv ca programul cu publicul e pana la 13.
Deci inspectoarea asta lucreaza DOAR intre 12 si 13 desi pe usa ei e afisat program
intre 12-16 !!!
A trebuit sa o rog pe alta inspectoare de la registratura din alta locatie a itm sa mi le
primeasca!
Chiar daca are program doar 2 zile/saptamana si atunci doar 4 ore, nu poti intra la ea nici atunci pentru ca intre acele ore nu se lucreaza cu publicul!!!
Poate o intalnim pe strada si rezolvam acolo ca la itm vad ca nu e chip!!!


2.
Intr-una din zilele summit-ului NATO de la Bucuresti (2-4 apr.2008) la ITM Ilfov aveau program si pentru ca stiam de programul exact am mers sa inregistrez contracte. Surpriza insa : functionarele ne-au tinut la usa o buna bucata de vreme cu remarci de genul : nici astazi nu ne lasati cand e summit ? dupa care au inceput sa ne spuna ca nu au curent electic (de parca trebuia sa ne ocupam noi de asta, sa-l aducem de acasa). Asta in ideea doar- doar vor scapa de noi ! stiind de acum procedurile am rugat-o pe inspectoare sa-mi inregistreze contractul in registrul de hartie si apoi cand vor avea curent electric ( !) il va inregistra ea si in calculator ! nestiind ca sunt obligati sa inregistreze un act cu numar de intrare (nu neaparat in calculator) probabil ca multi au renuntat pentru ca eram foarte putini fata de alta data cand randul incepea de pe scari !


3.
februarie 2007. introducerea REVISAL a generat cozi imense la ITM deoarece intr-o prima faza s-a spus ca se poate depune on-line iar cu vreo 2 saptamani inainte de a expira termenul de depunere toata lumea s-a trezit ca nu merge acea varianta si ca trebuie depus pe discheta dupa ce « iei » o coada de cateva ore si iesi de acolo epuizat de parca ai fost pe santier la munca silnica ! Acest program a dat mari batai de cap utilizatorilor deoarece nu se putea instala in toate versiunile de Windows !
Cu toate ca prin introducerea acestui program s-a dublat evidenta salariatilor, ea efectuandu-se si pe carnetul de munca, recent la ITM contractele de munca se inregistreaza atat pe registrul traditional de hartie cat si pe calculator chiar in momentul depunerii, adica cu omul la ghiseu, crescand durata servirii fiecarui client, generand cozi si balamuc tot timpul !


4.
martie 2009.statele de plata puteau fi depuse la ITM si prin recomandata cu confirmare de primire prin posta. Asta pana la data amintita cand, surpriza ( !), nu au mai vrut sa le primeasca asa dar nici nu –mi aduc aminte sa fi anuntat ca se schimba modul de depunere ! e aberant ca pentru statul de plata sa te deplasezi din nu stiu ce colt al judetului si sa faci 3 ore dus si 3 intors doar ca vor ei sa pierzi o zi pe la resedinta de judet. Costurile cu transportul pot fi de cateva zeci de lei pe cand recomandata costa aprozimativ 5-6 lei !


5.
Mai 2009.faceti urmatorul calcul halucinant. Raspunsul il reprezinta in cate locuri/de cate ori se depune in Romania un contract de munca si salariul aferent pe o luna :
-registrul ITM
-Revisal
-statul de plata
-declaratia de comision ITM
-declaratiile 100, 102Administratia financiara
-declaratia CAS
-declaratia somaj
-fisa fiscala (tot Administartia fin!)

Cu toate acestea va vine sa credeti ca unii patroni au neplacuta surpriza sa mearga la ITM si sa nu-si rezolve treburile pentru ca NU SE REGASESC PUR SI SIMPLU IN BAZA DE DATE A ITM !!! Iar raspunsul sefului registraturii ITM Bucuresti este pe masura nesimtirii autoritatilor de la noi : nu stie ce se va intampla cu cei care nu se mai afla in calculatorarele lor ! Cu programme si retele platite pe bani grei din retinerile contribubililor !!!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 June 2009 - 03:10 PM

Just, e doar o parte din problemele de care ne lovim. Care baza de date, caci statele nu se introduc in nici un calculator? Cand vreu sa inchei cartea de munca a unui angajat care pleaca, mi se spune: adu-mi copii dupa toate statele, de la angajare, toate deciziile interne privind angajatul, copii dupa CIM si actele aditionale. Ce daca le-ati mai adus? Credeti ca pot sa le gasesc prin maldarul de dosare de la atatea firme?

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 June 2009 - 10:06 PM

si ce propunere concreta aveti?



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2009 - 07:25 AM

Pai propunerea era chiar in titlul topicului: Petitia!

:wink: Dupa parerea mea, nu cred ca manifestari de genul acesta schimba ceva, mai ales in Romania. Avem exemple multiple si recente, chiar.
In fond este democratie si fiecare isi poate exprima o opinie, poate face greva, etc. dar nu inseamna ca vei fi luat in serios, in sensul luarii unor decizii pe masura.

Solutiile ar fi altele...dar nu pentru romani :cool:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:26 AM

Madalina



#5 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 16 June 2009 - 08:03 AM

La toate astea se mai pot adauga si unele recalculari din burta privind comisionul ITM datorat din urma.
Banuiesc ca sunt destul de frecvente si cazurile astea, si in plus, chiar daca au bunavointa, nu sunt in stare sa justifice de unde ar proveni sumele, ie pentru ca "asa da calculatoru".

Vezi postareamadalinab, la Jun 16 2009, 08:25 AM, a spus:

Pai propunerea era chiar in titlul topicului: Petitia!
Petitie pe net ... efect zero

Cate o reclamatie scrisa pt fiecare caz de nesimtire si/sau tampenie in parte comise de ITM (sau oricare alta institutie a statului).
Raspunsul e obligatoriu prin lege, daca lipseste sau nu rezolva problema urmeaza alta reclamatie. Trebuie ceva nervi si rabdare, dar pana la urma tot se sparge buba.
Cu atat mai mult daca pe net ar exista o locatie in care sa se stranga toate aceste cazuri, inclusiv un jurnal de evolutie. O condica virtuala de "sugestii si reclamatii"



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2009 - 08:54 AM

Petitiile nu au avut niciodata efect, cel mai recent exemplu este cea cu impozitul forfetar.
Singura modalitate prin care se poate face ceva este sesizarea presei. Si exemple ca functioneaza sunt f multe.
Dragos



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 June 2009 - 09:39 AM

o idee buna
eu am facut o sesizare la itm bucuresti pt ca cei din Craiova aplicau incorect legea si m-am enervat tare.
Am primit raspuns in cateva zile, din 3 intrebari mi-au raspuns la una...buna si aia, zic eu
Iau hartia si merg la Dolj sa il arat si sa-mi sustin punctul de vedere in continuare...
Mi s-a raspuns: ah, da? si noi am facut intrebare si ni s-a spus altceva, raspunsul nostru il luam in considerare.
De ce? zic eu Pot sa il vad? Mi l-au aratat, nu era despre problema in cauza, am incercat sa ii lamuresc si degeaba.
Le-am spus sa imi faca proces-verbal, sa imi dea amenda, sa vad si eu in scris ceva de la ei sa ii pot contesta in continuare. N-au vrut.
in final nu am rezolvat nimic.
Era vorba de declaratiile ITM pe perioada cand o societate nu are salariati (repet, nu are salariati, nu salariatii au activitatea suspendata), unde si legea era clara, dar nu pentru toti.

Poate fiind mai multi se va schimba ceva...
Despre sesizarea presei si speranta ca se face ceva asa, ma indoiesc. Caz concret in Craiova, sesizat si descris in amanunt in presa locala, cu dosar penal, nu se intampla nimic-a ramas acelasi inspector sef; mai nou, de cand cu deonceretatele astea, l-au numit in functie pe fiu-sau

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 June 2009 - 09:43 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL