Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLUTII PENTRU PLAFOANELE DE CASA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SOLUTII PENTRU PLAFOANELE DE CASA?

3 replies to this topic

#1 NICOLETA CHILIAN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 August 2004 - 10:49 AM

Lucrez la o firma care are 18 puncte de lucru in tara (fiecare punct de lucru isi tine registru de casa). Evident registrul de casa consolidat depaseste cu mult plafoanele (de sold final si de plati). Ce solutii am? (anul trecut am luat o amenda din acest motiv).
:shock: :shock: :shock: :?:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2004 - 10:06 AM

Buna Nicoleta !

Iti spun cum faceam eu : am intocmit o nota interna pentru punctele de lucru din tara si i-am pus sa semneze de luare la cunostinta ca sunt obligati sa depuna tot numerarul la banca cel tarziu a doua zi dimineata, cf. legii, si sa nu ramana cu sold mai mare de 500.000 lei ( aveam 2 puncte de lucru ). La tine trebuie scazut acest plafon pt. ai 18 pct. de lucru. Numerarul poate fi depus si a doua zi (cand banca e in aceeasi localitate). Daca in cea de-a 2-a zi ai plati de salarii care sa-ti duca soldul sub plafon, nu mai trebuie depus numerarul.
In mod logic, ar trebui sa se aplice plafonul de casa pt. fiecare caserie in parte, dar legea este ambigua in acest sens si lasa loc de interpretari, parca anume sa ne poata amenda pt. asta !

Otilia.




#3

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 11:28 AM

Daca a doua zi se depune la banca tot soldul zilei precedente ( bineinteles se adauga si depunerea/depunerile curente) nu e nici o problema.



#4

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 01:28 PM

De ce 'tot' , Cezara, cand ai dreptul la un plafon de casa de 20 mil. lei si legea iti da dreptul sa depui in banca numai suma care excede acestuia ? Chiar si a doua zi ! Soldul zilei precedente se calculeaza scazand din total sold la sfarsitul zilei, ce ai depus a doua zi, iar ce-ti da trebuie sa fie cel mult 20 mil.
Corect ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL