Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit venit pers. fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit venit pers. fizica


6 replies to this topic

#1 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 10 June 2009 - 08:16 AM

Exemplul meu arata ceva de genul: o persoana fizica cumpara marfa de la o societate comerciala din UE. Marfa va fi revanduta unei societati comerciale din Romania, evident la un pret mai mare... Intrebarea este una foarte simpla: exista un plafon peste care persoana fizica plateste 16% impozit pe venit la respectiva tranzactie, sau si la cea mai mica suma acesta trebuie sa depune la fisc o declaratie?
Mentionez ca din UE primeste factura, iar in tara va vinde cu un contract de vanzare cumparare...

Va multumesc
Asta-i tot



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 12:57 PM

Presupunand ca ai contabilitate in partida simpla, venit real si nu pe baza de norme de venit (nu cred ca exista vreun articol din comert pe baza de norme de venit)
Nu este un plafon, este 16% din profit, adica din venituri dupa scaderea cheltuielilor deductibile.
Declaratie ai depus la inceputul anului, estimativa, platesti in functie de ea.
La sfarsitul anului mai calculezi (si depui in anul urmator) declaratia finala, baza pentru estimativa de la anul.
Atentie la tva.




#3 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 10 June 2009 - 01:48 PM

Deci nu este un barem, sub care ar fi fara impozitare?
Asta-i tot



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:52 PM

Vezi postareaNanty, la Jun 10 2009, 02:48 PM, a spus:

Deci nu este un barem, sub care ar fi fara impozitare?
nu



#5 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 10 June 2009 - 01:54 PM

nanty- nu am inteles .esti Persoana Fizica Autorizata (PFA), sau pur si simplu o persoana fizica?



#6 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 10 June 2009 - 02:05 PM

un simplu om, o persoana fizica
Asta-i tot



#7 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 10 June 2009 - 03:27 PM

Sa o luam de la inceput .A cumpara si a vinde mai departe o marfa constituie fapta de comert care trebuie facuta sub orice forma juridica doresti ( persoana fizica autorizata sau persoana juridica ).In functie de acestea impozitul se calculeaza sub o forma sau alta .Altfel se4 numeaste evaziune fiscala.Eu te sfatiesc sa te mai documentezi sub ce forma poti face comert .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL