Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant Registrul Comertului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Bilant Registrul Comertului

87 replies to this topic

#21 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 22 February 2008 - 04:31 PM

Cererea de depunere nu este aceasi cu cererea tip (formularul 10)?



#22 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 February 2008 - 05:52 PM

Vezi postareacristina5859, la Feb 22 2008, 10:11 AM, a spus:

Acum am venit de la Registrul Comertului ! va trebuie urmatoarele:
- bilant
- raportul administratorilor
- procesul verbal al adunarii generale
- declaratia conf. bilantului
- taxa 12,50 lei
- cerere tip - 2 exemplare ( una la ei, una la voi)
- totul in dosar cu sina, binenteles !

Despre ce declaratie este vorba?

Aceasta postare a fost editata de Cristina Grigoras: 22 February 2008 - 05:53 PM

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#23 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 07:16 PM

in normele de intocmire a bilantului exista o declaratie pe care o semneaza conducatorii societatii in care isi asuma raspunderea pt politicile contabile aplicate .........etc

pt. Ana : nu stiu daca are vreun numar , intra pe site-ul lor si o gasesti la formulare de depunere situatii financiare !


PS : am uitat, trebuie si DISCHETA ! sa nu uitati !! :tongue:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#24 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 22 February 2008 - 08:10 PM

revin cu intrebarea,scuze ca insist,daca este asociat unic e normal sa nu fac hotarare AGA?



#25 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 22 February 2008 - 09:31 PM

Hotarirea de aprobare a bilantului pe 2007 se face oricum- dar n-as spune ca este normal in acest caz....



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 03:07 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 22 2008, 08:10 PM, a spus:

revin cu intrebarea,scuze ca insist,daca este asociat unic e normal sa nu fac hotarare AGA?
eu zic ca e f normal sa nu faci hotarare AGA fiindca nu ai AGA (adunarea generala a asociatilor), cine sa se adune ?? asociatul unic cu sine insusi ? :biggrin: tre' sa fie minim 2 asociati, nu-i asa ?



#27 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 03:13 PM

Indiferent daca este sau nu asociat unic, se cere. Mie nu mi-a primit niciodata bilantul fara AGA. Nici la Circa Financiara, nici la Camera de Comert. Si-am inceput cu "Subsemnatul, asociat unic al..."



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2008 - 03:49 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 22 2008, 08:10 PM, a spus:

revin cu intrebarea,scuze ca insist,daca este asociat unic e normal sa nu fac hotarare AGA?
Este obligator sa existe o Hotarare a Adunarii generale a asociatilor pentru aprobarea situatiilor financiare anuale si a repartizarii profitului. In cazul asociatului unic acesta va aproba Hotararea AGA, a carei atributii o exercita.
Lege nr. 31/1990 privind societatile comerciale
Art. 191. - (1) Hotararile asociatilor se iau in adunarea generala.
Art. 194. - (1) Adunarea generala a asociatilor are urmatoarele obligatii principale:
a) sa aprobe situatia financiara anuala si sa stabileasca repartizarea profitului net;
…………….
Art. 1961. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 11:07 PM

multumesc mult, lexiroxi :laugh:

si chiar asa trebuie facuta hotarare AGA la asociat unic ?? :tongue: eu am facut ca si Corina , am inceput cu "Subsemnatul, asociat unic al..." si i-am zis "decizie" in loc de hot. AGA. mi s-a parut mai logic si mai corect asa si sa stiti ca a mers pana acum.



#30 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 27 February 2008 - 10:16 AM

Proces verbal al asociatului unic (?), asa a dat intotdeauna un prieten de-al meu si a fost ok.



#31 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 27 February 2008 - 11:52 AM

Vezi postareariquiqui, la Feb 27 2008, 12:16 PM, a spus:

Proces verbal al asociatului unic (?), asa a dat intotdeauna un prieten de-al meu si a fost ok.


Cum "suna" asa un proces verba?Ce trebuie scris in el?



#32 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 12:06 PM

Subsemnatul, asociat unic al SC cu sediul in, inregistrata la RC sub NR. ...am procedat la analizarea balantei de verificare si a bilantului contabil intocmite la 31 decembrie... Din analiza facuta rezulta ca datele inscrise in acestea sunt corect, drept pentru care am decis repartizarea profitului conform legislatiei in vigoare, astfel... Semnatura si stampila.... Eu una asa fac.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:36 AM




#33 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 27 February 2008 - 07:36 PM

multumesc mult pt raspunsuri



#34 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 February 2008 - 05:34 PM

Vezi postareaCorinaCristina, la Feb 27 2008, 12:06 PM, a spus:

...am procedat la analizarea balantei de verificare si a bilantului contabil intocmite la 31 decembrie...
Situatiile financiare anuale trebuiesc si aprobate nu numai analizate, conform art. 194 lit. a) al Legi 31/1990 privind societatile comerciale.



#35 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2008 - 03:08 PM

Cererea de depunere situatii financiare tb intocmita in doua exemplare?Am vazut pe site-ul ONRC ca s-a aschimbat formatul, nu mai exista confirmarea aceea de pe formularul vechi.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#36 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 03:37 PM

Sunteti siguri ca nu trebuiesc depuse la reg.comertului si notele explicative? Anul trcut , stiu ca le-au cerut! Am verificat pe copia cererii de dpunere a bilantului pe 2006 si, dupa nr. de anexe...le-am depus si pe acelea.
elenacca



#37 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 09:03 PM

Vezi postareaElena Pana, la Mar 2 2008, 03:37 PM, a spus:

Sunteti siguri ca nu trebuiesc depuse la reg.comertului si notele explicative? Anul trcut , stiu ca le-au cerut! Am verificat pe copia cererii de dpunere a bilantului pe 2006 si, dupa nr. de anexe...le-am depus si pe acelea.
Le-ai depus ca ai vrut. Dar anul trecut nu le-au cerut, sigur!

Vezi postareamikidutza, la Mar 2 2008, 08:55 PM, a spus:

Cererea de depunere situatii financiare tb intocmita in doua exemplare?Am vazut pe site-ul ONRC ca s-a aschimbat formatul, nu mai exista confirmarea aceea de pe formularul vechi.
Eu l-am intocmit mereu in 2. Dar mai nou, iti taie cuponul din josul paginii si ti-l da(formularul nou), cu confirmare si stampila.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:37 AM




#38 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2008 - 09:24 PM

Vezi postareamikidutza, la Mar 2 2008, 08:55 PM, a spus:

Cererea de depunere situatii financiare tb intocmita in doua exemplare?Am vazut pe site-ul ONRC ca s-a aschimbat formatul, nu mai exista confirmarea aceea de pe formularul vechi.

eu am depus doua exemplare, unul a ramas la ei si pe celalalt exemplar mi-a dat nr. de inregistrare si au pus stampila registrului !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#39 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 02:53 PM

Vezi postareacristina5859, la Feb 22 2008, 10:11 AM, a spus:

Acum am venit de la Registrul Comertului ! va trebuie urmatoarele:
- bilant
- raportul administratorilor
- procesul verbal al adunarii generale
- declaratia conf. bilantului
- taxa 12,50 lei
- cerere tip - 2 exemplare ( una la ei, una la voi)
- totul in dosar cu sina, binenteles !

Mentiune : - NU TREBUIE IN DOSAR : CUI , extrasul si balanta !
- actele din dosar numerotate de la ultima pagina la prima ( inclusiv chitanta si o cerere de depunere ) !
- cand depuneti, inainte sa intrati in sala , luati BON DE ORDINE cu numar ! :tongue: ( se striga numarul si
mergeti la opreratorul care v-a strigat numarul )
- etaj 2 !!
Foarte bine! asa este...
E o zapaceala, ca n-au pus nimic pe site cand am deschis eu topicul si am facut 2 drumuri: o data ca sa vad ce trebuie si o data ca sa le depun... E din ce in ce mai rau... nu mai pun nici un formular pe site si nici lista... parca fac in bataie de joc...
OFFFFF... Romania.... OFFFFF Registrul Comertului... halal organizare... mai intai trebuie sa puna pe site ce trebuie ca sa ne informeze si dupa aia sa stabileasca termenul de depunere si sa dea drumul la ghisee...



#40 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 March 2008 - 03:37 PM

[- declaratia conf. bilantului
- taxa 12,50 lei
- cerere tip - 2 exemplare ( una la ei, una la voi)
- totul in dosar cu sina, binenteles !

Mentiune : - NU TREBUIE IN DOSAR : CUI , extrasul si balanta !


Despre ce Extras este vorba? Si declaratia conf. bilantului, aceasta este accea care se listeaza din program?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL