Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii somaj tehnic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii somaj tehnic


12 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 13 June 2009 - 09:00 AM

cine a depus declaratiile in cazul somaj tehnic 3 luni va rog sa-mi spuneti ff urgent daca in toate declaratiile la " venit realizat "se trece venitul 75 % sau " 0"?
in SAGA le genereaza cu " o" dar pe net am gasit ca ar tebui trecut 75 %?
stie cineva sigur ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 September 2009 - 10:49 AM

TM



#2 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2009 - 10:37 PM

Nu prea am inteles la ce te referi dar pot sa-ti spun ca eu am depus declaratii cu somaj tehnic facute in SAGA si a fost OK. La pensii se depun 2 declaratii : una pt cei care nu sunt in somaj tehnic si una pt cei care sunt. Mai multe detalii...




#3 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 05 July 2009 - 11:38 AM

Legat de somajul tehnic am si eu nevoie de putin ajutor. La firma noastra se merge in somaj tehnic prin rotatie, existand si cazul in care un angajat intr-o luna are si zile lucrate si zile de zomaj tehnic.
Am inteles ca declaratii de CAS se completaza 2, una pt cei ce lucreaza, una pt cei aflati in somaj tehnic. Angajatii aflati in ambele situatii , ii trec in ambele declaratii?
La somaj se trec in declaratii ? cu suma 0 si contributie 0 pe cei aflati toata luna in somaj ...si cu x zile lucrate si contributia aferenta pe restul?
La declaratia de sanatate la fel? ii trec cu suma 0 pe cei aflati toata luna in somaj, si la categoria lor aleg S-salariat sau SOM-pt cei aflati in somaj?
Sau la somaj si sanatate se trece efectiv 75% din sal de baza, desi nu se datoreaza contributii la aceste sume?
Multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de anda2004: 05 July 2009 - 11:41 AM




#4 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 September 2009 - 02:23 PM

Am o problema la contractul de munca cu timp partial (4 ore) pt cei aflati in somaj tehnic
In Ordinul 1454/2009 spune clar ca NZSST (numar zile de suspendare pt care se benef. de prevederile OUG /2009) este MAI MARE decat raportul intre NOSST (numar ore in care raporturile de mca sunt suspendate cf oug 28) si numarul de ore reprezentand timpul normal de lucru, cf tipului de contract( 8,7,6 ore).
In program incercand sa introduc date pe acest caz imi da mesaj "Ati declarat prea multe zile"....ce se imtampla? cum e corect?
Multumesc mult



#5 greatgirl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2009 - 03:06 PM

Stie cineva ce categorie de asigurat trebuie sa bifez in declaratia de sanatate in cazul somajului tehnic?



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2009 - 05:06 PM

http://download2.anofm.ro/articole/declsom...ersiunea-10-5-1

Aici gasesti structura declaratiei, din cate stiu eu nu influenteaza cu nimic categoria de asigurat faptul ca este in somaj tehnic; in schimb s-au introdus 2 noua campuri pentru declararea orelor/zilelor de somaj tehnic (se gasesc in structura).
Dragos



#7 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 September 2009 - 07:02 AM

Pentru cei aflati in somaj tehnic, in declaratia de sanatate sunt evidentiati cu categoria: SS

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 17 September 2009 - 03:07 PM

TotalSal - un program complet de salarii!



#8 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2009 - 11:19 AM

Vezi postareanegocont, la Sep 14 2009, 06:06 PM, a spus:

http://download2.anofm.ro/articole/declsom...ersiunea-10-5-1

Aici gasesti structura declaratiei, din cate stiu eu nu influenteaza cu nimic categoria de asigurat faptul ca este in somaj tehnic; in schimb s-au introdus 2 noua campuri pentru declararea orelor/zilelor de somaj tehnic (se gasesc in structura).
Cimpurile noi sunt trei si nu doua (ore somaj tehnic, zile somaj tehnic si salarul minim pe economie, utilizat la ei in calcul) si sunt la declaratia de Somaj nu la Sanatate (la care se refera intrebarea).



#9 greatgirl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 September 2009 - 02:04 PM

ceva nu mi se pare bine la noua declaratie la somaj! Am angajati in somaj tehnic si nu imi apar in lista nominala a asiguratilor.
Cei care au fost o parte din luna august in somaj tehnic , apar dar cei ce sunt inca in somaj tehic, nu.
Ma poate lumina cineva :lostit (13): please



#10 emy96

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 September 2009 - 04:37 PM

eu stiu ca daca nu datorezi contributie pentru ei nu apar in lista
eu am un pensionar care lucreaza 4 ore si nu apare
ma gandesc ca e la fel si cu somajul tehnic



#11 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2009 - 09:41 AM

Pentru salariatii in somaj tehnic trebuie sa completezi cele 3 campuri noi din ecranul INTRODUCERE SALARIATI: ore suspendate aferente somajului tehnic, zile suspendate cf. Ord.28 si SB minim.



#12 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 01:46 PM

Am vazut ca eram complet pe dinafara cu raspunsul, dar intre timp altcineva a lamurit problema.
Dragos



#13 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 22 September 2009 - 02:14 PM

salutare. am si eu o nelamurire. pt un salariat cu program part-time, 4 ore/zi, toata luna august in somaj tehnic, ce valori au campurile:
1. nr. zile suspendate somaj tehnic cf oug 28/2009 (se stie doar ca trebuie sa fie mai mare de 10.5)
2. salariul minim de baza : e cumva 300 lei - adica 600 lei pt un program de 8 ore, impartit la 2 (daca omul meu are program de 4 ore)? sau tot 600 lei? va rog daca stiti, as dori un raspuns urgent ca se apropie 25 ale lunii.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 22 September 2009 - 02:39 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL