Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajare student - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Angajare student

10 replies to this topic

#1 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 25 April 2005 - 09:03 AM

M-ar interesa daca la angajarea unui student ( nu absolvent), angajatorul are/primeste anumite beneficii de la stat?
Multumesc celor care ar putea sa ma ajute.



#2 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 27 April 2005 - 01:10 PM

nu




#3 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2005 - 01:49 PM

Ba da!Daca a terminat liceul in anul 2004 se primesc 3.720.000 lei.



#4 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 27 April 2005 - 04:01 PM

o baza legala pls



#5 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2005 - 04:20 PM

art.80 din legea 76/2002 (modificata in 2004)



#6 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 27 April 2005 - 04:50 PM

ei, dupa cate stiu eu trebuie sa fie somer indemnizabil si ... nu scrie clar student



#7 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2005 - 05:26 PM

O data ce am indicat legea ar fi fost bine sa o citesti inainte sa-mi raspunzi.
Articolul cu pricina se refera la absolventi (inclusiv la cei de liceu, care pot sau nu sa fie studenti anul I-ii la facultate).
Daca-mi permiti un sfat : raspunde la intrebarile colegilor de pe forum in momentul in care stapanesti chestiunea in discutie (altfel risti ca ajutorul pe care crezi ca-l dai sa devina un deserviciu,ceea ce cred ca nu-ti doresti).
Si pt. a lamuri definitiv subiectul,intrucat am avut pana acum 3 angajati absolventi, am sa fac cateva precizari:
Se pot angaja urmatoarele categorii de absolventi (in primul an dupa absolvire):
cod A-absolventi ai ciclului inferior al liceului sau ai scolii de arte si meserii
cod B-abs. de invatamant secundar superior sau invatamant postliceal
cod C-abs. de invatamant superior
Proceduri:
1. Se comunica AJOFM postul vacant (amenda 15 milioane)
2. Se incheie contractul de munca
3. Se incheie cu AJOFM o conventie
4. Se comunica in fiecare luna anexele 1 si 2 impreuna cu tabelul nominal(nu prin e-mail)
5. Daca este cazul, AJOFM vireaza diferenta de bani la trezorerie in contul societatii (special deschis)
6. ATENTIE! ANGAJATUL NU POATE PLECA DIN SOCIETATE INAINTE DE 3 ANI DECAT DIN MOTIVE NEIMPUTABILE ANGAJATORULUI (DEMISIE)



#8 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 April 2005 - 11:32 AM

oki
tks
diferenta de raspuns se vede!!!!!!
precizarile lipseau si din intrebare si din raspuns http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif


trebuie specificat si faptul ca perioada contractului trebuie sa fie nedeterminata, iar norma de lucru 8 ore/zi, norma intreaga!



#9 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 26 August 2005 - 08:59 AM

mai este valabila legea 76/2002, art 80 conform careia angajatorii absolventilor primeau pe parcursul unui an salariul minim pentru acestia?



#10 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 26 August 2005 - 10:22 AM

www.capital.ro nr 34/25.08.2005 este un articol la "Consultanta Contabila" http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#11 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 26 August 2005 - 02:39 PM

irina2081 a spus:

mai este valabila legea 76/2002, art 80 conform careia angajatorii absolventilor primeau pe parcursul unui an salariul minim pentru acestia?

da , este valabila
marighe






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL