Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legislatie Ordin Compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legislatie Ordin Compensare


5 replies to this topic

#1 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2009 - 02:48 PM

Stiu ca valoarea totala maxima a unui Ordin de Compensare, este actualmente de 100.000 lei (de la 10.000 lei cat era inainte).
In acest sens nu am gasit decat HG 685/1999 (valoare maxima de 10.000).
De 100.000, stiu, "din auzite".

Intrebare: Ce legislatie recenta as putea gasi in acest sens? Nr lege, act normativ, HG, orice, etc.

Multumesc anticipat.



#2 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 19 June 2009 - 08:06 AM

nu am auzit de plafon pentru o operatiune de compensare;
suma de 10000 ron se refera la compensarea prin IMI ( valoare factura > 10.000 ron, scadenta depasita)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 June 2009 - 09:05 AM




#3 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2009 - 11:18 AM

HG 685/1999, anexa 2, atr. 2 aliniat 2 : "Compensare de mică valoare - anularea obligațiilor de plată reciproce sub 100 milioane lei." (adica 10 mii, lei noi).
Acum valoarea este 100.000.

Am frecvent situatii de compensare, unele cu valori mari si mi se initiaza OC, 8-9 bucati, la date diferite desigur, in transe de cate 10000. Sunt batuti in cap, nu pot pricepe ca plafonul este de 100.000, faci un singur OC, cu toate facturile care insumeaza datoria pe care vrei sa o stingi, la o data anume, de comun acord - ambele parti.

As vrea sa stiu doar unde pot citi "negru pe alb", vreau sa vad litera legii, in ceea ce priveste aceasta valoare, de 100.000.
Daca nu-mi raspunde nimeni, tot o sa o aflu si am sa v-o spun si voua. Am vazut ca sunt multi interesati, au fost destule vizualizari.



#4 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2009 - 11:31 AM

Mai bine atasez si HG 685/1999, sa o puteti citi cu totii.

Fisiere atasate





#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 June 2009 - 12:59 PM

Poate fi de ajutor si linkul de mai jos
http://209.85.129.132/search?q=cache:ftM6U...=clnk&gl=ro


iar aici un comentariu care pare interesant:
http://209.85.129.132/search?q=cache:sBIMv...=clnk&gl=ro

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 20 June 2009 - 01:02 PM

%%%




***



#6 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2009 - 02:42 PM

DENISA GRIGORITA, multumesc foarte mult.

Daca am inteles eu bine, Legea 211/2001, se refera la scadente, corelata bine-nteles cu HG 685/1999, daca ai facturi mai vechi de 30 de zile, poti compensa o valoare mai mare de 10.000, iar facturi mai noi de 30 de zile, sa nu depaseasca 10.000. Si nu esti obligat sa transmiti informatiile la IMI, in aceste conditii.

Daca cineva ma poate contrazice constructiv, va rog, astept opinii.

Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL