Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold negativ client - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sold negativ client


7 replies to this topic

#1 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 19 June 2009 - 07:43 AM

Buna ziua....ma confrunt si eu cu o mica problema, daca ma poate ajuta cineva: in 2008, catre clientul X s-au vandut diverse produse. Clientul respectiv a efectuat plata facturilor conform termenelor de plata (30 de zile de la emiterea facturii). In 2009, clientul nu reuseste sa vanda anumite produse si returneaza marfa catre noi (pentru aceasta marfa se emite factura de retur)....in consecinta, soldul clientului devine negativ iar el nu doreste alte produse pentru aceeasi suma ci returnarea banilor. :lnr (51): Am inteles ca se poate emite o dispozitie de plata insa clientul, fiind din alta localitate, cel mai probabil va cere plata prin banca. In mod normal, comisioanele bancare pentru o astfel de operatiune ar trebui sa fie nedeductibile. Si aici incepe distractia: conform contractului incheiat cu banca, toate comisioanele bancare se evidentiaza cumulat la sfarsitul lunii :sad: Imi poate da cineva o idee cum ar trebui sa procedez?



#2 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 19 June 2009 - 07:58 AM

verifica in contract sau cere bancii procentul cu care calculeaza comisionul ( in functie de suma tranzactionata)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 June 2009 - 09:06 AM




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 June 2009 - 08:13 PM

De ce sa fie comisioanele nedeductibile. Operatiunea de plata catre clientul care ti-a platit o suma mai mare decat cea datorata in final este legala si obligatorie iar faptul ca platesti prin banca sau prin casa nu stiu sa fie considerata ca si cheltuiala nedeductibila.
Poate stie altcineva?
Referitor la comisionul bancar acesta este trecut in contract sau poti sa il soliciti bancii, pentru operatiunea respectiva daca vrei sa il incasezi de la client.



#4 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 09:34 PM

NU vad de ce comisioanele bancare ar fi nedeductibile. Oricat de absurde ar fi unele reglementari, pana acum niciodata astfel de comisioane nu au fost interpretate ca fiind nedeductibile.

Haideti sa nu le dam idei !!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 June 2009 - 01:45 PM




#5 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 22 June 2009 - 01:35 PM

Codul fiscal nu prevede cheltuielile cu comisioanele bancare ca fiind nedeductibile. Art.21, parca sa zic eu, unde sunt enumerate toate cheltuielile nedeductibile.



#6 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 22 June 2009 - 01:58 PM

ca si observatie, daca ar fi sa restitui banii in numerar, nu se face dispozitie de plata ci clientul va trebui sa iti emita chitanta, pe care sa precizeze numarul facturii tale de retur.



#7 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 23 June 2009 - 08:21 AM

pai daca el imi emite mie chitanta, eu pot sa ma inregistrez cu ea in contrapartida contului de client?... :sad: ...e cam ilogica treaba. A mai facut cineva asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 July 2009 - 02:33 PM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 June 2009 - 08:24 AM

da, asa este corect, chitanta emisa de client, iar in regsitrul de casa inregistrezi plata in baza chitantei.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL