Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurare auto ramasa fara obiect - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asigurare auto ramasa fara obiect


13 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2009 - 06:45 PM

dragilor,

as vrea sa ma sfatuiesc un picut cu voi in urm. problema, pe baza de "nu-i asa ca .. ? " :biggrin:
deci : pe o firma posesoare de autoturism am facut asig. RCA in luna aprilie, auto pe care l-am vandut unei alte firme pe 30 aprilie (data ctr. vizat la AF), asa ca asig. inreg. pe firma a ramas fara obiectul asigurat.

in acest caz, nu-i asa ca :
1. chelt. in avans (RCA anual) poate fi trecuta toata pe chelt. in luna aprilie si e nedeductibila ??
sau
2. ca sa mi-o recuperez, as putea factura ac. asig. firmei careia i-am vandut auto, ca pe o utilitate = in aceeasi idee abordare (oper. in contul clientului) ?? si atunci atat venitul cat si chelt. afer. asigurarii ramase ar deveni deductibile ??

cu multumiri. :biggrin:



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 19 June 2009 - 07:18 PM

Mai este o varianta: recuperarea banilor de la societatea de asigurari. Eu am obtinut restituirea banilor, in baza copiei facturii de vanzare a masinii si a unei declaratii pe proprie raspundere ca nu exista daune pentru care urmeaza sa fie cerute despagubiri in baza politei RCA.

Nu stiu daca toate societatile de asigurare restituie banii; teoretic, daca una o face, ar trebui sa o faca toti, nu?

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 07:43 PM

subscriu si eu la aceasta parere-recuperarea sumei de la asigurari



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 07:35 PM

multumesc mult pt. raspunsuri :lnr (51): , habar n-am avut ca se pot recupera banii :sad: insa, fiind vb de o suma relativ mica (circa 400 ron) pt. care nu cred ca isi va pierde cineva timpul pe la soc. de asig. (banuiesc, nu sunt sigura), raman valabile cele 2 var. ale mele ?? de ele ce parere aveti ?

v-am pupat.



#5 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 07:42 PM

Primul pas este sa incerci sa recuperezi de la firma de asigurari. In anumite cazuri au returnat sumele respective sau daca ceilalti au facut asigurarea tot la ei au considerat asigurarea transferata de pe o firma pe alta, si atunci poti sa le refacturezi suma celorlalti.
daca insa cei de la asigurare nu vor fi de acord, iar firma care a cumparat a facut RCA -ul la o alta societate atunci este o cheltuiala nedeductibila.
Avand in vedere ca lucrurile s-au intamplat in aprilie si masina cu siguranta a fost deja inmatriculata este putin probabil sa mai recuperezi ceva. Trebuia atunci imediat facuta miscarea, sau trebuia sa iti maresti pretul astfel incat sa acoperi si aceasta cheltuiala nedeductibila.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 June 2009 - 03:02 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 08:32 PM

omu' a zis (cand l-am intrebat de curiozitate - nu ca ar fi ridicat el problema) ca efectele asig. s-au transferat automat firmei cumparatoare, chiar daca polita figureaza inca pe numele firmei vanzatoare. eu m-am gandit, cu de la mine putere, sa-i recuperez cumva ac. chelt., daca e posibil si zic ca este prin facturare ca la utilitati.
el nu mi-a cerut solutie pt. recuperarea sumei, dar nici nu i-a placut cand i-am zis ca e neded. atat timp cat masina nu mai e in "curtea" lui ... mai pe romaneste, pe mine ma mananca pielea si ma scarpin, daca ma intelegeti ce vreau sa zic :biggrin: deh, fata buna ... :sad:



#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 June 2009 - 09:13 PM

Cred ca o facturare ca utilitati este buna, mai ales daca pentru aceasta perioada nu are alta asigurare si asigurarea achitata o anexexi la factura.



#8 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 09:15 PM

DAR cand te duci sa inmatriculezi masina iti solicita sa ai RCA pe numele cumparatorului si nu poti sa mergi tot cu cea a vanzatorului. Cei de la asigurare pot insa in anumite conditii sa anuleze fosta polita si sa iti elibereze alta pe numele cumparatorului.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 June 2009 - 03:01 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2009 - 03:01 PM

multumesc mult pt. mesaje :sad:



#10 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 June 2009 - 10:06 PM

RCA nu este transmisibil.
In scopul recuperarii sumei trebuie mers la firma de asigurari, (cu un chitantier la el pentru incasarea diferentei ce a ramas fara bunul asigurat), cu polita veche + documentul de vanzare si radierea de fisc. Acolo ii calculeaza suma de restituit si gata (daca nu face el drumul, il faceti dumneavoastra cu delegatie, 400ron- faceti jumi/juma si fiecare are un banut si nu o cheltuiala).

1. chelt. in avans (RCA anual) poate fi trecuta toata pe chelt. in luna aprilie si e nedeductibila ??
Da, asa merge dar pierde 64ron;
,,2. ca sa mi-o recuperez, as putea factura ac. asig. firmei careia i-am vandut auto, ca pe o utilitate = in aceeasi idee abordare (oper. in contul clientului) ?? si atunci atat venitul cat si chelt. afer. asigurarii ramase ar deveni deductibile ??
nu merge! e vorba de o asigurare iar asiguratorii presteaza servicii speciale iar facturarea impune un tva aici, nu ar fi pacat? TVA e 19% :sad:

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 24 June 2009 - 10:07 PM

%%%




***



#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 June 2009 - 10:39 PM

de unde si pana unde decontarea sumelor in numele altei persoane este purtatoare de tva? in speta da fata, asigurari?
Mie oricum mi se pare un abuz al firmelor de asigurari, in sensul ca eu asigur masina, nu proprietarul, iar pentru schimbarea numelui proprietarului ar trebui sa fie o formalitate mult mai simpla.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 24 June 2009 - 10:39 PM




#12 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 25 June 2009 - 07:43 AM

Aceasta operatiune nu poate fi incadrata ca fiid decontare in numele clientului, stimata si energica Mihaela_cva! Polita a fost incheiata pe numele vanzatorului bunului. Iti recomand politicos sa-ti canalizezi energia pe studierea CF.
Ah si apropo! Sa stii ca si firmele de asigurari au reguli (nascute din necesitatea respectarii legislatiei si nu din abuzuri).
%%%




***



#13 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 June 2009 - 07:58 AM

pt Otilia Alupei

rascumpararea politei este f simpla .

trebuie sa iei legatura cu cei de la asigurari , telefon (agentul care a intocmit polita , sau sediul societatii de asigurari ) apoi la cel mai apropiat sediu .

ti se returneaza contravaloarea politei pe numarul de luni de zile intregi de la data vanzarii autovehicolului si pana la expirarea politei.

Adica , un ex : polita cu valabilitate din 15.01.2009-14.07.2009 , autoturismul este vandut la data de 30 01.2009 , polita va fi rascumparata pe 5 luni zile (mie asa mi s-a calculat la rascumparare)

ai nevoie de certificatul de radiere (copie) si de complectat o cerere la ei la sediu . - pt pers juridica , apoi pe suma rascumparata se taie chitanta catre firma de asigurari .

daca e pers fizica este nev de copie buletin , certif de radiere -copie , si ceva atestat fiscal al masinii ca e scos de la impozit ceva de genul , si cererea respectiva .

daca nu ai nr de telefon de la societate cauta pe net si ia leg prin telefon cu cea mai apropiata agentie .



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 12:18 PM

dragilor, va multumesc mult pt. sfaturi, se va merge la soc. de asig. pt. recup. val. politei si achizit. uneia noua pe firma cumparatoare, e cel mai bine asa.

va imbratisez cu drag, mi-ati fost de mare ajutor, am mai invatat ceva cu ocazia asta :sad:

numai bine :lnr (51):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL