Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
importuri non ue - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


importuri non ue


5 replies to this topic

#1 alina n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 June 2009 - 10:15 PM

Am urmatoarea problema: facem importuri din Serbia. Am primit o factura de avans pe care am achitat-o in data de 16.06.2009 la un curs de 4.2850. Mentionez ca nu stiu care este cursul valutar la care ne-a facturat avansul, sa zicem 4.2800
In data de 19.06.2009 marfa a ajuns in curte cu transport propriu, motorina platita 1000 ron. La intoarcere soferii mi-au adus inca un bon de motorina luat din Serbia si alte bonuri reprezentand diverse taxe de trecere (nu din vama:taxa autostrada pe teritoriu strain). Pt completarea actelor de vama am angajat un comisionar vamal ca re ne-a facturat 100 ron pe transport. Curs Valutar pe DVI este 4.260.
Intrebarea mea este care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute, daca motorina care am achizitionat-o in Romania intra in valoare marfi, dar bonul de motorina din Serbia cat si celelalte taxe.



#2 alina n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 June 2009 - 10:17 PM

Am urmatoarea problema: facem importuri din Serbia. Am primit o factura de avans pe care am achitat-o in data de 16.06.2009 la un curs de 4.2850. Mentionez ca nu stiu care este cursul valutar la care ne-a facturat avansul, sa zicem 4.2800
In data de 19.06.2009 marfa a ajuns in curte cu transport propriu, motorina platita 1000 ron. La intoarcere soferii mi-au adus inca un bon de motorina luat din Serbia si alte bonuri reprezentand diverse taxe de trecere (nu din vama:taxa autostrada pe teritoriu strain). Pt completarea actelor de vama am angajat un comisionar vamal ca re ne-a facturat 100 ron pe transport. Curs Valutar pe DVI este 4.260.
Intrebarea mea este care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute, daca motorina care am achizitionat-o in Romania intra in valoare marfi, dar bonul de motorina din Serbia cat si celelalte taxe.

O alta intrebare ar fi in decontul de TVA la ce rand se intoduce valoarea TVA platit in vama

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 June 2009 - 06:40 PM




#3 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 22 June 2009 - 07:48 AM

- in costul marfii poti inregistra toate cheltuielile aferente marfii ( taxe nerecuperabile)
- rd 18



#4 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 06:19 PM

Eu stiu ca transportul extern + alte taxe nerecuperabile intra in costul marfii = apare si pe DVI si la acest cost se aplica TVA in vama. In privinta transportului in tara = este o ch. care nu intra in cost.



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 June 2009 - 07:36 PM

Pretul de achizitie se compune din:pretul de cumparare+taxele de import si taxele nerecuperabile+cheltuielile de transport-aprovizionare si alte cheltuieli accesorii necesare pentru punerea in stare de utilizare sau intrare in gestiune a bunului respectiv din care se scad reducerile comerciale si alte elemente similare acordate de furnizor.



#6 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 June 2009 - 11:54 AM

Buna ziua!

In ce cont de trezorerie se vireaza tva-ul aferent unui import de software? (Programul a fost descarcat de pe net fara sa treaca prin vama, iar vanzatorul este din USA.) Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL