Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avantaj financiar risc maternal? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


avantaj financiar risc maternal?

6 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 24 June 2009 - 10:48 AM

Buna ziua!Sunt o viitoare mamica,voi naste pentrua doua oara in februarie si am inceput sa ma interesez ce bani voi lua daca imi voi lua concediu de risc maternal sau concediu prenatal.La prima sarcina nu a fost nevoie insa acum fiinca am o munca care nu presupune efort fizic insa stau 8 ore in pozitia sezut,deja de pe acum a inceput sama deranjeze.Astfel ca dupa ce am studiat un pic legislatia(un pic) si am vazut discutiile voastre pe aici am incercat sa vad daca pot sa-mi fac si eu un calcul.IATA:

Doresc sa iau concediu de risc maternal incepand cu octombrie.Conform O.G.96/2003 am voie max 120 zile deci in jur de 4 luni.Conform ord 158/2005,art.31 spune ca acest conc. de risc reprez 75% din baza de calcul stabil conf art.10.Daca ma duc la art.10... am inteles si nu am inteles...cam asa e vorba....!Dupa un exemplu dat de cineva pe forum am incercat sa calculez si iata ce mi-a iesit:
eu am venitul brut dupa cum urmeaza:
aprilie 2009 4368
mai 2009-13686
iunie- 2904
iulie- 2904
aug-2904
sept-2904
total venit brut (venituri pentru care s-au achitat contrib de asig san)=29670 lei
media zilnica a ultimelor 6 luni=29997:126(aprox zile lucrat)=235.47 lei
235.47 x 75%=176.60
deci,
eu fac aproximari la zile lucratoare pt ca nu am stat sa vad exact daca sunt 20,21sau 22

oct 20 zilex176.6=3532
nov-3532
dec-3532
ian 2010-3532
la acesta nu stiu exact daca se mai ia ceva impozit

deci
dupa calcul meu chiar daca s-ar lua cas 10.5% tot armai ramane 3100..adica mai mult decat m-as chinui la serviciu.
totul ok pana acum dar cum se interpreteaza art. 10 din ord 158/2005 adica ......


ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:
a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplica si in cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada in care se afla in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si alin. (2) lit. c) si d).
(4) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2).
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
(6) La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca.
-------------



adica daca 600 e minim brut pe tara x12=7200 si deci de aici.....decurg celelalte calcule care m-ar da jos forate mult!
e corect calculul meu?
e corecta interpretarea mea?
va rog frumos luminati-ma!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2009 - 01:26 PM

Baza lunara de calcul pentru orice medical se plafoneaza la 600*12.
Calcul corect: (4368 + 7200 + 2904...) / zile lucratoare
La CM risc maternal se retine doar 10.5 (raportat la sal min, proportional cu zilele de CM).

Dragos



#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 24 June 2009 - 02:45 PM

te rog din suflet....nu am inteles exemplul tau de calcul corect!
vrei sa zici ca aceea limita este lunara?
adica eu daca pe mai am depasit plafonul il iau pe cel de 7200 si in continuarie calculez cumv-am scria voua?
eu am inteles ca 7200 nu trebuie sa depaseasca pe toate cele 6 luni...deci?
e lunar? :sad:

...pai daca ar asa..inseamna ca tot iau mai mult in mana cu vreo 4 mil

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 June 2009 - 11:51 AM




#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2009 - 02:52 PM

Plafonarea se face pentru fiecare luna in parte; deci doar la mai apare plafonarea in loc de 13686 iei 7200 la calcul.

Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
OUG 158/2005 actualizata.
Dragos



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2009 - 09:37 PM

Vezi fisierul atasat.

Fisiere atasate


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 02 July 2009 - 01:03 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Jun 24 2009, 10:37 PM, a spus:

Vezi fisierul atasat.


mersi am inteles 99% :biggrin: .O singura intrebare referitor la modul de clacul daca aplici cas 10.5% la sumele rezultate din calcul nu da 63 lei da mai mult...de unde?



#7 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 10:18 AM

CAS-ul se calculeaza la minimul pe economie, 600x10,5%=63lei
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL