Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie discount - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie discount

62 replies to this topic

#1 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 08:32 PM

am urmatoarea problema:
am cumparat vin ,cu discount
%=401 110
371
4426
767 -90 discount
cum fac descarcarea de gestiune
acest discount,reprezinta o sticla gratis la 11 sticle cumparate,adik 11+1 gratis.
Gina



#2 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 03 April 2009 - 07:53 AM

nu as folosi ct 767, mai bine imparti valoarea fara tva la cele 12 sticle (nu la 11) si diferenta o sa mearga pe 378




#3 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 April 2009 - 09:27 AM

Pt Dana:
Deci, firma acorda un discount pentru plata cu cardul fidelitate,deci e o reducere comerciala.
Uite aici o monografie

Fisiere atasate





#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 April 2009 - 09:53 AM

Multumesc Myrelutza, stiam ca este o reducere comerciala si cunosc inregistrarile, dar ai fost draguta ca ai postat monografia...mie nu mi s-a parut in regula sa se mai inregistreze inca o data 6582=371 cu val.totala a reducerilor la sf.lunii, nemaivorbind de faptul ca nu este o donatie sau subventie. Intrebarea mea a fost in dec.08 :

Citeaza

Intrebare: este corect sa se inregistreze inca o data toate reducerile acordate la sf.lunii prin 6582=371 ?


Pt. Ginutzza : Are dreptate Alina, valoarea facturii o inregistrezi la netul comercial, adica val.facturii-val.reducerii comerciale, nu prin 767 pt.ca nu este o reducere financiara. Reducerea finaciara se acorda pt.plata facturii inaintea termenului de scadenta cnf.Ord.2374/2007. In cazul tau, cnf. Ord.99/2000 este o vanzare cu prime. " Art. 55. - Vânzarea cu prime este acea practica comercială prin care la vânzarea sau oferta de vânzare de produse/servicii se oferă consumatorului, cu titlu gratuit, imediat sau la un anumit termen, prime sub forma unor produse/servicii.
Art. 56. - Este interzisă orice vânzare sau oferta de vânzare de produse sau orice prestare sau oferta de prestare de servicii facuta către consumator, care da dreptul acestuia, cu titlu gratuit, imediat sau la un anumit termen, la o prima sub forma unor produse/servicii, în afară cazurilor în care acestea sunt identice sortimental cu produsele/serviciile cumpărate.
NORME METODOLOGICE:
34. Vânzările cu prime sub forma unor produse/servicii identice sortimental cu produsele/serviciile cumpărate sunt considerate practici comerciale admise. Următoarele practici, precum și alte cazuri similare constituie exemple de vânzări cu prime legale:
a) "pentru un set de ciorapi cumpărat primiți gratuit o pereche";
b) "pentru 5 ciocolate cumpărate primiți o ciocolata";
c) "pentru developarea a doua filme foto și eliberarea fotografiilor, oferim gratuit developarea unui al treilea film".

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 03 April 2009 - 09:53 AM

Dana




#5 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 03 April 2009 - 03:54 PM

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti cum se inregistreaza urmatoarelel cazuri:
1.Pe factura sunt urmatoarele trei produse:
Produs A 12bucx10lei=120lei
Discount produs A -12x10lei=-120 lei
Produs B 12bucx15 lei=180lei
Produs C 12 bucx16lei=192 lei
Total 372 lei, tva 70,68lei, total factura 442.68 lei
Discountul la produsul A influenteaza pretul de achizitie la produsele B si C?
2.In cazul in care sub total sa zicem 100 lei tva 19 apare scris discont 5%(cu valorile respective) si apoi total factura 113.05lei ,cosider discont financiar sau comercial?



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2009 - 09:20 PM

Cum faceti/priviti inregistrarile la vanzarea cu prime ?

Exemplu:

-se achizitioneaza de catre distribuitor 600 de unitati la pretul de 10 lei, fara TVA.
% = 401 cu 7.140
371 cu 6.000
4426 cu 1.140

-se hotaraste efectuarea unor vanzari cu prime pentru aceste unitati

607=371 6000 (pentru 600buc*10 lei)
607=371 -5000 (pentru 100buc pachete de 5+1gratis a 50lei)

Diferenta de 1000 e deductibila?
Dar, d.p.d.v. al TVA aferent sumei de 1000, care, la momentul achizitiei, s-a dedus?


Ar fi mai "corect" sa se procedeze la vanzarea a 6buc, iar pe linia imediat urmatoare a facturii sa apara evidentiat un discount pt. contravaloarea unei bucati?


Multumesc.



#7 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2009 - 09:26 PM

Vezi postareaadria1955, la Apr 3 2009, 04:54 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti cum se inregistreaza urmatoarelel cazuri:
......

Adica produsul A e gratis?
Nu, disc. pt. produsul A, nu influenteaza si pretul produselor B si C.
Disc. de 5% este comercial , se refera la toate produsele de pe factura si se imparte in mod proprotional la fiecare.
Daca produsul A e gratis, 5% aplicati doar la produsele B si C.



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 April 2009 - 08:39 PM

Citeaza

a.d.n.: Cum faceti/priviti inregistrarile la vanzarea cu prime ?

In cazul prezentat de tine, la comertul cu ridicata, nemaitinand cont de stocuri initiale si de metoda de iesire din gestiune eu consider in felul urmator :
1. achizitionare a 600 buc. a 10 lei/buc. fara TVA, inreg.facuta de tine.
2. vanzarea a 600 buc. la pretul de 12.5 lei/buc. fara TVA, din care 100 buc.sunt gratuite :
4111 % 7437.5
707 6250
4427 1187.5
3. descarcarea gestiunii : se descarca 600 buc., nu 500, pt.ca 600 au iesit din gestiune, daca descarci 500 de buc. la inventar te vei trezi cu o diferenta de 100 de buc., deci :
607=371 6000

Din cate se vede 707>607 iar pretul unitar de vanzare este 6250:600=10.42 lei, mai mare decat costul de achizitie, deci nu este o vanzare in pierdere.

Ord. 99/2000 :
" ART. 80
În cazul vânzărilor de lichidare și de soldare, atunci când acestea se efectuează în pierdere, conform prevederilor art. 17, costul de achiziție este deductibil din punct de vedere fiscal.
ART. 16
Prin vânzări cu preț redus, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege:
a) vânzări de lichidare;
b) vânzări de soldare;
c) vânzări efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabrică sau depozit de fabrică; d) vânzări promoționale;
e) vânzări ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, după ce evenimentul a trecut și este evident că produsele respective nu mai pot fi vândute în condiții comerciale normale; f) vânzări ale produselor care într-o perioadă de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzări accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidă sau a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un preț aliniat la cel legal practicat de ceilalți comercianți din aceeași zonă comercială, pentru același produs, determinat de mediul concurențial;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror prețuri de reaprovizionare s-au diminuat.
ART. 17
Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum și în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege orice vânzare la un preț egal sau inferior costului de achiziție, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare.
Sancțiuni
ART. 73
Constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să constituie infracțiuni, și se sancționează după cum urmează:
5. oferirea spre vânzare a produselor în pierdere în alte cazuri decât cele prevăzute la art. 17, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei în măsura în care nu sunt aplicabile prevederile Legii concurenței nr. 21/1996, republicată;


Cnf. articolelor postate reiese clar ca NU ai voie sa vinzi in pierdere (nu ca vinzi in pierdere, la un cost egal sau inferior celui de achizitie si pe urma vezi ce este deductibil sau nu si daca colectezi TVA sau nu) cu exceptia cazurilor prevazute la art.17. Vanzarea in pierdere in celelalte cazuri constituie contraventie cnf.art.73.
La vanzarea cu prime, practica comerciala admisa cnf. pct.34 din Norme, avand in vedere ca se vand 5+1 buc., practic un pachet de 6, consider ca tot in acest mod trebuie analizat si pretul de vanzare, adica per/pachet, nu per/produs.

Dana




#9 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 April 2009 - 09:37 AM

Da.Produsul A este gratuit, dar eu il vand si trebuie sa am valoare la intrare.



#10 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 09:45 AM

am avut si eu o situatie asemanatoare:vin 11+1 gratis
si la sf facturii aveam discount 20 %
pt ca sticla gratis eu o vind am facut asa
am calculat discount pt 12 sticle,nu 11 si am obtinut pretul pe sticla cu discount inclus.
in gestiune am 12 sticle si astfel voi putea sa vind fara probleme.
Gina



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2009 - 01:51 PM

Se face receptia celor 12 sticle si pentru sticla primita gratuit(discount in produse) se considera suma aferenta drept venit financiar.
%=401
371 12 sticle
667 storno 1 sticla
4426
Sau
%=401
371 12 sticle
4426
401=767 storno 1 sticla
In stocul de marfa trebuie sa ai valoarea a 12 sticle, care se revinde in aceleasi conditii si vei descarca gestiunea prin 607.
Analog se procedeaza si in cazul vanzarii cu acordarea de discounturi in produse, un produs de aceeasi natura cadou, factura se intocmeste cu valoarea celor 12 sticle si stornarea valorii unei sticle.
411=%
707 12 sticle
767 storno 1 sticla
4427
Sau
411=%
707 12 sticle
4427
667=411 storno 1 sticla

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 06 April 2009 - 01:52 PM




#12 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 April 2009 - 01:55 PM

Multumes ginutzza.Si eu am facturi 11+1gratuit si cu discount si am facut asa cum ai spus.Dar nu mi se pare corect sa diminuez pretul la celelalte produse cand pe factura scrie clar ca numai produsul A este cu discount(cazul 1).Poate nu s-a inteles cand am formulat.
produsul A 12x10=120
produsul A -12x10=-120
produsul B 12x15=180
produsul C 12x16=192
total 372,tva70.68.
In afara de cazul de mai sus am avut si facturi de genul
produsul D 12x12=144
produsul D -12x12=-144
total factura 0
am inregistrat 301= 144 si 401=767 cu 144.
Cum era corect?



#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 April 2009 - 10:15 AM

Citeaza

Lexiroxi : Se face receptia celor 12 sticle si pentru sticla primita gratuit(discount in produse) se considera suma aferenta drept venit financiar.

Pe ce baza sticla primita gratuit o consideram venit financiar ? Daca sub pozitia respectivei sticle, scrie reducere 100% sau discount 100%, pt.ca am observat ca se foloseste mai frecvent termenul discount indif. daca este red.comerciala sau financiara, nu se considera reducere comerciala ? Eu inteleg ca se acorda reducere financiara, cnf.Ord.2374/2007, pt. plata inainte de termenul scadent al facturii. Lexiroxi, poate reusesti sa ne luminezi...

Dana




#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 April 2009 - 01:30 PM

Sticla pe care ai primit-o gratuit, cadou, se poate considera reducere comerciala? Daca in loc de sticla era cadou un tirbuson reduceai valoarea sticlelor cu valoarea tirbusonului? Este un discount in produse, iar contravaloarea lui in bani este un venit financiar.
Conform OG99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata se pot acorda produse cadou de aceeasi natura tuturor cumparatorilor, nu este o reducere acordata unui singur client consemnata intr-un contract. Pretul produsului este cel afisat la raft, iar pachetul cuprinde si un produs cadou.
Art.48 Vanzarea cu prime este acea practica comerciala prin care la vanzarea sau oferta de vanzare de produse/servicii se ofera consumatorului cu titlu gratuit, imediat sau la un anumit termen, prime sub forma unor produse/servicii.



#15 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2009 - 01:34 PM

Pai si ce fac daca patronul nu vrea sa dea a 12-a sticla gratis si vrea s-o vanda.Nu trebuie sa fie evidentiata in gestiune,ca nu o pot vinde fara sa o am in gestiune.Poate vrea sa vanda tirbusonul :sad: .

Aceasta postare a fost editata de ginutzza: 07 April 2009 - 01:38 PM

Gina



#16 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 April 2009 - 06:34 PM

Exemplul e un pic neclar. Nu se precizeaza pentru ce anume se acorda discount.
Pentru ca in functie de asta stim daca e reducere comerciala sau financiara.
Intr-adevar reducerea comerciala corect trebuie sa diminuaze valoarea de intrare a marfii si sa nu afecteze in nici un caz profitul de exploatare. Deci nu prea are ce cauta pe 767 ci pe alte venituri din exploatare sau 607 cu minus, daca sa zicem valoarea e foarte mica si nu vreti sa va mai complicati cu repartizarea sumei.
Daca e reducere financiara (sa zicem ca s-a acordat discount pentru plata pe loc) atunci se inreg pe 767.



#17 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2009 - 02:56 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 7 2009, 02:30 PM, a spus:

Conform OG99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata se pot acorda produse cadou de aceeasi natura tuturor cumparatorilor, nu este o reducere acordata unui singur client consemnata intr-un contract. Pretul produsului este cel afisat la raft, iar pachetul cuprinde si un produs cadou.
Art.48 Vanzarea cu prime este acea practica comerciala prin care la vanzarea sau oferta de vanzare de produse/servicii se ofera consumatorului cu titlu gratuit, imediat sau la un anumit termen, prime sub forma unor produse/servicii.

Deci: am pe stoc 12 sticle si vreau sa fac un pachet de 11+1.
Fac un minus de inventar pentru 12 sticle a 10 lei.
Si un plus de inventar pentru 1 "pachet 11 sticle + 1 gratis" a 110lei.
Cheltuiala mea de 10 lei e deductibila? Se face o propunere a directorului de vanzari in vederea stimularii vanzarilor, cu abrobarea administratorului?
Dar cu 4426 dedus la achizitie cum ramane?
Va rog sa intelegeti ca nu vorbim si in practica doar de 12 sticle = 1 pachet 11+1, ci poate de sute de astfel de pachete, iar sumele "ustura"...
Nu vreau decat sa procedez CORECT.

Multumesc.


Vezi postareaginutzza, la Apr 7 2009, 02:34 PM, a spus:

Pai si ce fac daca patronul nu vrea sa dea a 12-a sticla gratis si vrea s-o vanda.Nu trebuie sa fie evidentiata in gestiune,ca nu o pot vinde fara sa o am in gestiune.Poate vrea sa vanda tirbusonul :sad: .

Va rog sa fiti mai explicita. Nu am inteles...

La urma urmei as putea sa zic si eu sa vanda tirbusonul: pret de intrare zero, pret de vanzare 1 leu. Daca nu scrie nicaieri ca si consumatorul final trebuie sa primesca un tirbuson gratis, atunci...

Partea cu "evidentiata in gestiune" n-am inteles-o.



#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2009 - 03:07 PM

Vezi postareaDana42, la Apr 5 2009, 09:39 PM, a spus:

Citeaza

a.d.n.: Cum faceti/priviti inregistrarile la vanzarea cu prime ?

In cazul prezentat de tine, la comertul cu ridicata, nemaitinand cont de stocuri initiale si de metoda de iesire din gestiune eu consider in felul urmator :
..............
3. descarcarea gestiunii : se descarca 600 buc., nu 500, pt.ca 600 au iesit din gestiune, daca descarci 500 de buc. la inventar te vei trezi cu o diferenta de 100 de buc., deci :
607=371 6000

Din cate se vede 707>607 iar pretul unitar de vanzare este 6250:600=10.42 lei, mai mare decat costul de achizitie, deci nu este o vanzare in pierdere.


La vanzarea cu prime, practica comerciala admisa cnf. pct.34 din Norme, avand in vedere ca se vand 5+1 buc., practic un pachet de 6, consider ca tot in acest mod trebuie analizat si pretul de vanzare, adica per/pachet, nu per/produs.[/i]

Cred ca m-am exprimat gresit. Nu doresc sa ma descarc doar cu 500 de produse, ci cu 600.

Inteleg rationamentul cu pretul per pachet, dar as vrea sa va intreb daca ati avut vreun control pe acesta tema. Si cei de la control "gandesc" la fel ca noi?

Multumesc.



#19 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2009 - 03:45 PM

am asa 11+1 la pret de 11 ron
discount 1 ron
11+1=12st 11-1=10 ron
12 la pret de 10 ron
12/10=1.20 ron sticla pret de intrare,eu asa am facut,pt ca sticla cadou urma sa fie vanduta si trebuia sa o am in gestiune,altfel as fi riscat sa vand ceva ce nu aveam in gestiune.
Gina



#20 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 April 2009 - 04:08 PM

produsul D 12x12=144
produsul D -12x12=-144
total factura 0
am inregistrat 301= 144 si 401=767 cu 144.
Cum era corect?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL