Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurare de viata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asigurare de viata


1 reply to this topic

#1 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 22 June 2009 - 11:25 PM

Am urmatorul contract de management intre 2 firme. Firma B 'furnizeaza' directorul firmei A. In contract, pe langa plata acestui serviciu se specifica ca firma A plateste directorului direct o polita de viata. Si de aici probleme contabile si fiscale. Eu am identificat urmatoarele:
- aceasta polita este pentru firma B in primul rand un venit, care este documentul justificativ in acest caz deoarece banii practic nu intra aici ci sunt platiti direct asiguratorului de catre A in numele directorului. Nu ar trebui sa existe si un TVA la firma B?oricum un impozit pe venit tot ar fi (firma B este micro)
- din punct de vedere al firmei A este o cheltuiala deductibila numai daca firma B inregistreaza venit.
- la firma B aceasta polita incheiata de A pentru salariatul lui B este un avantaj salarial deci vezi contributii salariale la stat si in acelasi timp cheltuiala aceasta este nedeductibila (cheltuiala cu beneficiile salariatilor din punct de vedere al firmei este nedeductibila, corect?)

si uite asa am intrat eu intr-un amalgam de impozite datorita unui contract super facut de un avocat super (scuze nu vreau sa ma dau eu mare dar :sad: )

va rog frumos, daca aveti si alte pareri le astept cu multumiri
incerc sa obtin si parerea asistentei pentru contribuabili dar slabe sanse



#2 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 06:57 PM

Eu nu vad nici o solutie aici decat schimbarea contractului care la un control nu o sa stea in picioare. Problema este pt firma A care probabil plateste directorul de la firma B prin micro. Incerca sa-i convingi sa schimbe contractul. Eventual firma A sa plateasca suma respectiva in plus pe factura pentru servicii, iar firma B sa-i plateasca salariatului director polita de viata. In aceste conditii cosideri ca avantaj de natura salariala, aplici in luna cand plateste polita toate impozitele aferente unei cresteri de salariu si ch este deductibila pt firma B in aceste conditii ( daca nu e micro si nu se pune problema de deductibilitate ). Asta daca am inteles eu ce intrebi...







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL