Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabila greseste? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabila greseste?


23 replies to this topic

#1 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 26 June 2009 - 11:24 AM

Am o fabrica de lapte si in fiecare luna imi iese un tva de plata enorm! Laptele il achizitionez de la persoane fizice si la vanzare contabila pune tva la intreaga valoare nu doar la adaos! Eu stiu ca ESTE O TAXA PE VALOAREA ADAUGATA! Nu cumva nu se pricepe?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 11:26 AM

Fiti fericita ca se pricepe! Nu greseste, asa se face.
Dvs. cumparati lapte de la pers.fizice si nu deduceti TVA pentru ca nu il platiti (PF nu este platitoare de tva). La vanzare colectai tva la pret vanzare (deci la tot, nu la adaos).
Este taxa pe valoarea adaugata in ipoteza in care si deduceti si colectati. Daca nu il platiti nu aveti ce deduce.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 26 June 2009 - 11:27 AM




#3 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 26 June 2009 - 12:14 PM

Atunci de ce se numeste PE VALOAREA ADAUGATA? Ce nu e in regula? Eu abia pot plati acest tva mai ales ca incasez dupa 2 luni aceste facturi. Nu as putea intocmi doar avize pana cand incasez? Contabila mea de ce nu stie nici o smecherie? Am auzit ca altii au de recuperat tva. Eu de ce nu am? Cred ca e incapabila



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 12:30 PM

Pai e taxa pe "valoarea de vanzare adaugata" nu pe adaosul comercial.
Si ea se adauga la urma dupa stabilirea pretului de vanzare ( adica daca am pret de vanzare fara tva 100 cu adaos inclus 10 , tva-ul de 19% il calculez la 100 nu la 10 si astfel pretul final de vanzare devine 119.)

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 26 June 2009 - 12:31 PM




#5 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 26 June 2009 - 12:35 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 01:14 PM, a spus:

Atunci de ce se numeste PE VALOAREA ADAUGATA? Ce nu e in regula? Eu abia pot plati acest tva mai ales ca incasez dupa 2 luni aceste facturi. Nu as putea intocmi doar avize pana cand incasez? Contabila mea de ce nu stie nici o smecherie? Am auzit ca altii au de recuperat tva. Eu de ce nu am? Cred ca e incapabila
:sad: Din atitudinea dvs reiese ca nu aveti incredere. Atitudinea "am auzit de la altii" nu va face decat rau. Mai sus vi s-a raspuns dar daca nu v-a convins nici acel raspuns atunci nu va ramane decat sa studiati dvs. contabilitatea.



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 01:01 PM

O compatimesc pe saraca contabila, aici chiar nu greseste cu nimic. Pentru a optimiza afacerea cel mai indicat ar fi sa incasati mai repede, din ce var eu clientii platesc la cel puti o luna dupa ce au vandut (nu cred ca laptele are termen de garantie mai mare de 30 zile).
Iar de contabili smecheri mai bine stati departe, smecheria e sora buna cu puscaria, mai ales cand e vorba de tva... Bine daca exista ceva spate acolo (deputat, procuror, politie economica, etc, etc.) treaba se schimba radical...
Dragos



#7 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 26 June 2009 - 01:05 PM

Nu sunt economista, dar candva am facut ceva contabilitate. Daca fac un curs credeti ca ma pot descurca si sa nu mai platesc aiurea o contabila care nu ma face decat sa platesc zeci de mii de ron la stat in fiecare luna?



#8 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 26 June 2009 - 01:37 PM

De ce nu o schimbati? De ce nu intelegeti ca femeia procedeaza corect? Din atitudinea dvs reiese ca aveti ceva cu ea, clar relatia dintre dvs nu merge. Daca ea va face sa platiti zeci de mii de euro la stat, atunci oricare dintre noi economistii v-am face sa platiti aceste zeci de mii de euro. Insistenta dvs imi miroase a neincredere in aceasta breasla si imi pare chiar si o jignire indirecta. Pacat.
Mai bine faceti dvs un curs si lasati-ne in pace. Daca aveti impresia ca oamenii astia de aici, de pe acest forum, au facut doar un curs............................................................................

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 June 2009 - 06:29 PM




#9 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2009 - 02:08 PM

acest subiect face parte din categoria" ma pricep oleaca la ...conta" daca poate sa tina singura contabilitatea de ce nu o face ? Se vede ca nu are incredere in ce spune, caci altfel nu ar pune intrebarea " credeti ca pot sa fac...., daca ..." , un om hotarat si priceput oleaca ar trece direct la fapte, ar da afara contabila, s-ar apuca singura de treaba fara alta discutie.
"dixit!"



#10 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 26 June 2009 - 02:11 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 02:05 PM, a spus:

Nu sunt economista, dar candva am facut ceva contabilitate. Daca fac un curs credeti ca ma pot descurca si sa nu mai platesc aiurea o contabila care nu ma face decat sa platesc zeci de mii de ron la stat in fiecare luna?
Lasa vrajeala, Angela draga ! Ori acum incerci se ne prostesti, ori in data de 10 oct.2008, ora 01:12 PM,cand (se poate verifica intre postarile Domniei Voastre) ati postat urmatoarele:
" Si eu sunt tot din Oradea! Am o firma de contabilitate cu 5 angajati, dar noi nu mergem dupa hartii la clienti! Cred ca tarifele pe care le-ai spus sunt cam mici in acest caz. La o firma cu activitate nu vad cum poti cere sub 300-350 euro? "

Si exemple de "activitati multiple" mai sunt, cine vrea, le poate cauta.
Chiar si la examenul de acces parca ati fost. fara succes, insa ..... chiar nu stiu cum, daca nu suntem economista.... :sad:



#11 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 26 June 2009 - 02:14 PM

O varianta care provine din managementul financiar, de ce nu negociati cu furnizorii sa platiti pe masura vanzarii laptelui. Intai incasati ulterior va platiti datoriile.



#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 June 2009 - 04:50 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 02:05 PM, a spus:

Nu sunt economista, dar candva am facut ceva contabilitate.
Nu este suficient sa faceti ceva contabilitate, ca sa si stiti sa organizati si sa consuceti evidenta contaila conform legii, si in plus sa si stiti sa aplicati Codul Fiscal, pe care .... nu il prea intelegeti nici pe el, deci zic eu sa tineti de contabila (economista) si sa faceti ce stiti, daca stiti, avand o fabrica de lapte.



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 06:58 PM

Am vazut dosar penal pentru o "smechera" contabila care, bineinteles, are cca 50-100 de clienti (pe care i-a nenorocit mai mult sau mai putin). Societatea cumpara grau de la persoane fizice si il vindea la persoane juridice. Dupa doi ani de afacere de genul asta au avut control fiscal. Contabila il inregistra in contabilitate si il declara cu tva (in gestiune punea pretul graului cu tva, dedus din pretul platit achizitorului), avea jurnale de cumparari, tot...la stat platea diferenta de tva lunar. In urma controlului a rezultat prejudiciu tva 12miliarde lei vechi, majorari, penalitati, impozit profit suplimentar etc+dosar penal. Societatea si-a inchis activitatea iar dosarul nu este inca solutionat (toate dosarele sunt inca la Politie, care l-a facut uitat, dupa niste aranjamente). Administratorul, care e si actionar, nu mai are voie sa faca alte activitati in nume propriu. Contabila lucra la negru, stiu ca de la fisc i s-au luat declaratii (a recunoscut ca ea a facut "minunea"), cred ca inca lucreaza.
Am vazut personal actele si nu imi venea sa cred.
Haideti sa va mai spun: restituirea de creditare societate 17 miliarde lei era inregistrata in 612 -chirii (va inchipuiti ca nu auzise de Of Spalare a banilor), nu am apucat sa vad acte anterioare cum a inregistrat creditarea societatii? Voi ce credeti?

D-na Angela, daca sunteti convinsa ca puteti, faceti-va singura contabilitatea si lasati-ne pe noi. Daca nu, acceptati sfatul nostru si optimizati-va afacerea, in acest sens vi s-au dat ceva sfaturi, si lasati contabila sa-si faca treaba, ca stie. Din partea mea, felicitari contabilei dvs!



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 09:50 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 02:05 PM, a spus:

Nu sunt economista, dar candva am facut ceva contabilitate. Daca fac un curs credeti ca ma pot descurca si sa nu mai platesc aiurea o contabila care nu ma face decat sa platesc zeci de mii de ron la stat in fiecare luna?
Daca ati fi avut un amarat de butic , poate as fi crezut ca va puteti descurca, dar cu o fabrica de lapte e exclus sa va descurcati, facand chiar si facultatea nu numai un curs, deoarece sunt destule aspecte ale productiei care se invata practicand meseria.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 26 June 2009 - 09:51 PM




#15 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 June 2009 - 09:30 PM

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 01:14 PM, a spus:

Atunci de ce se numeste PE VALOAREA ADAUGATA? Ce nu e in regula? Eu abia pot plati acest tva mai ales ca incasez dupa 2 luni aceste facturi. Nu as putea intocmi doar avize pana cand incasez? Contabila mea de ce nu stie nici o smecherie? Am auzit ca altii au de recuperat tva. Eu de ce nu am? Cred ca e incapabila
:angry: :manga (5): :conf (8): :laugh: :laugh: :laugh:
Mai bine trimite-o acasa si ocupa-te dumneata de contabilitatea firmei :sad:

Vezi postareapalika, la Jun 26 2009, 03:11 PM, a spus:

Vezi postareaangelamama70, la Jun 26 2009, 02:05 PM, a spus:

Nu sunt economista, dar candva am facut ceva contabilitate. Daca fac un curs credeti ca ma pot descurca si sa nu mai platesc aiurea o contabila care nu ma face decat sa platesc zeci de mii de ron la stat in fiecare luna?
Lasa vrajeala, Angela draga ! Ori acum incerci se ne prostesti, ori in data de 10 oct.2008, ora 01:12 PM,cand (se poate verifica intre postarile Domniei Voastre) ati postat urmatoarele:
" Si eu sunt tot din Oradea! Am o firma de contabilitate cu 5 angajati, dar noi nu mergem dupa hartii la clienti! Cred ca tarifele pe care le-ai spus sunt cam mici in acest caz. La o firma cu activitate nu vad cum poti cere sub 300-350 euro? "

Si exemple de "activitati multiple" mai sunt, cine vrea, le poate cauta.
Chiar si la examenul de acces parca ati fost. fara succes, insa ..... chiar nu stiu cum, daca nu suntem economista.... :lnr (51):
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:



#16 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 28 June 2009 - 04:52 PM

@angelamama70. Stii care este problema ta? Esti patroana. Daca vii aici fara pusca, te mananca contabilii de vie. Vad ca toti is destepti, da' nici unul nu a fost in stare sa-ti explice cum sta treaba cu TVA-ul. Hai ca iti zic eu.

Luam un exemplu simplu de cumparare-vanzare. Tu cumperi biscuiti la un cost C de la un furnizor. Mai pui si tu adaosul tau, valoarea adaugata VA si il vinzi la un pret PV=C+VA. Acuma se baga statul cu TVA-ul lui. Tu nu platesti furnizorului pretul C ci platesti C+19%C. Adica C+TVA. Cand vinzi la fel vinzi cu PV+TVA. Adica PV+19%PV. Cand platesti la stat, platesti diferenta dintre TVA pe ce ai vandut tu (adica acel 19%PV) si TVA pe care l-ai platit clientului (adica 19%C).

Deci:

Cumparare: C+19%C
Vanzare: PV+19%PV=C+VA+19%(C+VA)=C+VA+19%C+19%VA.
De platit la stat: 19%C+19%VA-19%C=19%VA.

Daca nu-ti plac formulele, iti zic mai simplu. Tu calculezi TVA pe pretul de cumparare si pe cel de vanzare. Platesti la stat diferenta ditre TVA pe pretul de vanzare si TVA pe pretul de cumparare. Si asa iese de plata numai TVA-ul pe adaosul tau.

Problema aici este ca statul incearca sa-i ajute pe micii producatori si ii scuteste de TVA. Atunci tu nu mai cumperi de la ei la C+TVA, ci doar la C. Deci TVA-ul tau la cumparare este 0. Si atunci diferenta dintre TVA la vanzare si TVA la cumparare este de fapt tot TVA la vanzare.

Cu alte cuvinte daca cumperi de la neplatitori de TVA platesti tu o gramada de TVA. Deci contabila are dreptate. Si daca ii cat de cat smechera, aici nu se baga sa te ajute. Nu are ce face sa nu fie evident pentru un controlor cat de fraier ar fi el. Si la zeci de mii de EUR controlorul iese mai bine daca te prinde decat daca ia spaga de la tine, oricat i-ai da.

Solutiile ar fi mai multe. Ai putea sa cumperi de la platitori de TVA. Ma gandesc ca ii totusi destul de greu cu producatorii de lapte. Alta solutie ar fi sa nu te bazezi deloc pe banii aia din TVA. Aia is banii statului. Fa-ti calculele doar pe banii tai. Ar trebui sa reduci un pic cheltuielile probabil. Aia tu stii mai bine cum. Ai mai putea sa vezi cum pui termenele de plata. Adica sa nu platesti mai repede producatorul decat incasezi de la clientul tau. Ma gandesc ca atata stii si tu dar ia in calcul si colectarea banilor. Degeaba ai tu o saptamana termen la incasare daca ei platesc dupa 2 sau mai mult. Incearca sa umbli la colectare. Probabil ai penalitati la intarziere dar asta nu-i asa eficient. Daca le dai discount cand platesc mai repede se poate sa functioneze. Discount tu stii mai bine cat le poti da. Pana la urma cel mai mare efect il are ideea de discount, nu neaparat procentul.



#17 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 10:07 PM

Colegu , legat de treaba cu tva vezi ca am explicat in postarea mea de mai sus care e treba cu el si de ce e la valoarea de vanzare si nu la adaosul comercial . iar daca nu a pus intrebari suplimentare am presupus ca a inteles.
Apropo legat de formula dumneavoastra , daca nu explicati scurtaturile si nu as fi de meserie miar fi greu sa le citesc.



#18 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 29 June 2009 - 07:12 AM

Nu's de ce, da ma duce gandu la aia cu nebunu care arunca piatra si inteleptii care se chinuie s-o scoata.
Era parca si o balta :sad:



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 11:06 AM

Vezi postarearadubc, la Jun 28 2009, 05:52 PM, a spus:

@angelamama70. Stii care este problema ta? Esti patroana. Daca vii aici fara pusca, te mananca contabilii de vie. Vad ca toti is destepti, da' nici unul nu a fost in stare sa-ti explice cum sta treaba cu TVA-ul.
Radu, vezi ca nu e prima oara cand faci astfel de afirmatii nefondate (ca sa nu zic "mincinoase") !!! :sad:
este complet neadevarat ce spui fiindca angelei i s-a raspuns la problema, chiar pe intelesul unui neprofesionist in ale contabilitatii, din pacate ea o tine una si buna ca e contabila de vina, ca e incompetenta, caz in care reactiile colegilor au fost perfect intemeiate. nu are nimeni nimic cu nici un patron doar pt ca e patron, s-a mai discutat asta chiar intr-un topic in care se cerea interzicerea accesului patronilor pe acest forum, o aberatie de altfel (nascuta dintr-o disperare de inteles), drept pt care nici vorba sa se faca asa ceva si nu inteleg de ce insisti ca mancam de vii patronii, e o MINCIUNA !!

NU SE POATE ASA CEVA !!!!! :lnr (51):

Iti ridic dreptul de a posta pt. jignire adusa contabililor de pe forum, mai ales ca nu e prima oara cand vii cu asemenea afirmatii.

PS : de curiozitate, se poate verifica, palika are dreptate in ce zice cateva posturi mai sus - postul 10, fie-ne cu iertare ... :angry:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 June 2009 - 06:18 PM




#20 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2009 - 11:11 AM

Se pare ca unora le arde de prostii! Dna Angela e unul dintre acestia! Fraieri suntem noi , cei care raspundem. Doamna, n-aveti ce face?! Ca dupa cum am vazut din mesajele anterioare , sunteti tot contabila!
preda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL