Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie-legatorie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

productie-legatorie

6 replies to this topic

#1 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2009 - 10:22 PM

va rog,puteti sa ma ajutati?
am o sc care are ca activitate legatatorie;cum tb.sa procedez?imi tb.raport de productie dupa care sa fac consumurile?
care sunt notele contabile?

multumesc



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 11:04 PM

Eu cred ca nu inteleg intrebarea..referitor la activitatea ta, legatorie. Poti fi mai explicita? Ai un om (sau mai multi) angajati care fac activitate de legare carti? Cate carti pe zi? Ce folosesti ca materiale? Ce proces tehnologic este? Pentru ca dupa parerea mea poate fi interpretata si ca prestare de serviciu, nu ca productie.




#3 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2009 - 01:23 PM

sunt 3 angajati.
se fac lucrari de diplome(se coperteaza,se leaga),se coperteaza carti,se fac tipizate(nir-uri,fise de magazie,reg de casa,reg jurnal,etc.).
ca si materiale se foloseste hartie,cerneala,suruburi,carton,etc.



#4 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 June 2009 - 09:14 PM

Eu as vedea-o mai degraba ca o prestare de serviciu.
receptie consumabile:
3028,4426 = 401

vanzare:
411 = 704,4427

consum
6028=3028



#5 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2009 - 10:10 PM

dar nir-urile,registrele de casa,tipizatele intr-un cuvant le face pentru vanzare;deci nu este productie?
eu asa am considerat ca ar fi:serviciu,dar totusi ......
alte pareri,va rog?
multumesc



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 June 2009 - 07:56 AM

Daca vrei poti sa consideri productie (e interpretabil oricum) dar te complici.
In varianta productie:
-faci o descriere a procesului tehnologic, utilajele folosite, forta de munca, produsul finit etc
-faci NIR, BC, Rap. productie, bon de predare produse finite.
In raport specifici care este produsul tau finit, cantitatea, pretul (prestabilit sau efectiv). poti sa il faci zilnic, saptamanal sau lunar (depinde de cate produse finite ai, in cazul tau cred ca ar fi zilnic)
Ar trebui sa lucrezi si cu productie neterminata, presupun ca exista la sfarsitul lunii produse in curs de executie.
Note contabile:
-301, 3021, 3028,4426=401 intrari, 6xx=3xxconsumuri
-345=711, 4111=701,4427, 711=345 inreg produse finite la pret efectiv, vanzarea lor
-daca lucrezi cu pret prestabilit ai si : 348=711, 711=348 cu dif. de pret
-prod curs: 331=711, reluarea in luna urmatoare 711=331
Cauta pe forum, sunt mai multe topicuri care explica productia si notele contabile.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 30 June 2009 - 07:58 AM




#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 06:15 PM

Vezi postareailiam, la Jun 26 2009, 11:22 PM, a spus:

am o sc care are ca activitate legatatorie;cum tb.sa procedez?imi tb.raport de productie dupa care sa fac consumurile?
care sunt notele contabile?
Nu iti trebuie raport de productie, produsele finite le inregistrezi in contabilitate in baza bonului de transfer/predare produse finite la ce cost stabilesti (efectiv, prestabilit sau standard) iar consumul in baza bonului de consum pe care il faci in functie de consumuri. La restul problemelor ti s-a raspuns






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL