Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - cheltuieli personale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - cheltuieli personale


5 replies to this topic

#1 tlivica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 June 2009 - 09:52 PM

Buna ziua,

Sunt PFA impozitat cu norma de venit dar vreau sa-mi extind activitatea in domenii unde trebuie sa tin contabilitate in partida simpla (care nu sunt incluse in normele de venit).

Ce cheltuieli personale pot sa fac ca PFA care tine contabilitate in partida simpla (inclusiv "salariul" din fiecare luna)?.
Am inteles din art. 48 /7 din codul fiscal ca "Nu sunt cheltuieli deductibile: sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale"

Cum evidentiez salariul "pentru uz personal" in contabilitate?

Cum am zis, acum lucrez cu norma de venit...
Daca trec la partida simpla - pe ce baza se calculeaza taxele la casa de pensii si la sanatate care acum le platesc cf normei de venit?

Ar fi multe de intrebat pe tema dar nu am venituri suficiente pentru a angaja un contabil...

Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de tlivica: 29 June 2009 - 09:53 PM




#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 June 2009 - 08:35 AM

1. Tineti neaparat sa va dati salariul dvs sau va referiti la angajati ? In primul caz nu este obligatoriu CIM, si puteti sa va achitati CASS si CAS si prin contract individual, fara a mai fi nevoit sa paltiti si in calitate de angajator, optiunea va apartine.Daca intervin angajatii, atunci va trebui sa faceti toate demersurile privind contributiile datorate si depunerea declaratiilor, situatie in care cred ca va trebuie un contabil
2. cheltuielile cu salariile sunt deductibile
3. studiati OMFP 1040/ 2004 gasiti acolo cam tot ce va trebuie, si daca va raman multe intrebari fara raspuns, postatile pe rand pe forum.
Va atasez si 1040

Fisiere atasate





#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2009 - 09:59 AM

1. PFA nu poate face CIM nici lui nici altora, nu poate avea calitatea de angajator. Se pot face asocieri, conventii civile (asta zic eu legea nu include expre), dar nu angajare. Daca se asigura individual la CAS plateste si partea angajatorului.
Art. 16. - În scopul exercitării activității pentru care a fost autorizată, PFA poate colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanți ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea unei activități economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secțiuni.
Art. 17. - (1) PFA nu poate angaja cu contract de muncă terțe persoane pentru desfășurarea activității pentru care a fost autorizată și nici nu va fi considerată un angajat al unor terțe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
(2) Cu toate acestea, o persoană poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.
OUG 44/2008
2. CASS sigur da.
3. OUG 44/2008 te-ar putea ajuta sa-ti faci o idee despre ce inseamna PFA.
Dragos



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 June 2009 - 01:10 PM

Corecta precizarea si foarte bine venita, am apreciat gresit sensul expresiilor salariu si uz personal asa cum erau ele in ghilimele, am presupus cu totul altceva.
Cu siguranta pentru extinderea activitatii, ceea ce presupune si angajati, cred ca se impune organizarea unei Intrepr. Individ sau Intrepr. Familiale si de aceea este necesara si cunoasterea OG 44/2008.
Scuze pentru interpretarea gresita !



#5 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 30 June 2009 - 03:28 PM

Va puteti trrece pe Intreprindere Individuala si astfel va pastrati datele de identificare vechi,puteti avea 10 angajati,contabilitatea se tine in partida simpla,platitor de TVA puteti deveni doar daca indepliniti anumite conditii , sau daca doriti puteti opta inca de la inceput sa fiti platitor (depinde si de domeniu de activitate ,aici ma refer ca uneori cei neplatitori sunt uneori ocoliti de anumiti pareneri ,acestia neavand posibilitatea recuperarii TVA). Referoitor la documentele ce trebuiesc obtinute pentru aceasta schimbare de forma de organizare ,ele nu necesita alocarea unui timp prea mare din partea dumneavoastra si nici durata de emitere,in comparatie cu o infiintare de societate .
Mult succes!



#6 tlivica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 July 2009 - 08:07 AM

Multumesc pentru raspunsuri.
Mai studiez legislatia recomandata...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 01:14 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL