Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere tva la combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Deducere tva la combustibil


58 replies to this topic

#41 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 September 2009 - 12:11 PM

Buna.

Am citit si eu si acest topic si mi-am dat seama ca si eu am inregistrat gresit bonurile de combustibil nedeductibile. In urma citirii cu atentie a postarilor am cam inteles cum trebuie sa inregistrez de fapt. Prima inregistrare tot de pe forum am adoptat-o si anume 6022.1=5311. Acum am vazut ca trebuie:
% 401
6022.1
4426

6022.2 4426

401 5311

Ma lamurisem mai greu eu si cu trecutul sumelor in decont pana cand am intrebat si o colega de "breasla", sa zic asa, cum inregistreaza ea si m-a derutat profund. O sa scriu inregistrarile ei ca sa va spuneti si voi parerea:
% 5311
6022
4426

4426 4428 cu suma TVA-ului cu minus

6022.1 4428 cu suma Tva-ului cu plus

% 473
6022 cu suma carburantului cu minus
6022.1 cu suma carburantului cu plus

si in decont valorile nedeductibile din bonul de combustibil la rd.21.

Acestea sunt inregistrarile adoptate de ea. Eu merg pe mana voastra, dar vreau sa vad ce ziceti si voi. Mai specific ca noi doua folosim acelasi program si mi-a zis ca bonurile de benzina sunt singurele care nu se trec prin 401 la inregistrare, insa nu se preiau in jurnalul de achizitii daca nu le-as trece.

Astept opiniile voastre daca aveti bunavointa!



#42 ANDREEA123456789

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 September 2009 - 01:05 PM

salut.
In ceea ce priveste inregistrarea bonurilor de combustibil, eu utilizez procedez in felul urmator:
6022.1(analitic ch deductibile)=401
4426=401
401=542 sau 5311 (inregistrare efectuata pentru masini papuc cu care se cara marfa)


6022.2(analitic ch.nedeductibile)=401
401=542 sau 5311. (pentru director). nu se deduce nici cheltuiala, nici TVA.
Sper ca am fost de folos.




#43 alin_mic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Turt
  • Interests:Contabilitate, informatica

Postat 24 January 2010 - 12:53 PM

am 2 intrebari in legatura cu deducerea TVA:
1. se poate deduce TVA la achizitia de combustibil si piese de schimb pentru un autocamion cu greutatea maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, inchiriat de la un SRL catre alt SRL? dar daca se incheie un contract de comodat?
2. se poate deduce TVA la o factura cu cheltuieli de intretinere pentru un autoturism cu masa maxima autorizata mai mica de 3.500 kg care apartine unuia dintre asociatii firmei?
va multumesc



#44 arthurlaw

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 March 2010 - 09:21 AM

Intrebarea mea este daca se poate deduce valoarea combustibilului folosit pentru alimentarea unui avion propriu al firmei, folosit pentru deplasari in interes de serviciu????
Va multumesc



#45 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2010 - 03:20 PM

Tu ce crezi ? "Avionul" este vehicul rutier ?



#46 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 September 2010 - 04:02 PM

Daca avem o delegatie in strainatate de unde s-a cumparat combustibil cu tva 19%. 100 euro combustibilul, 19 euro tva-ul. Se poate inregistra in contabilitate? % = 542 119
625.1 (6022.1) nedeductibile 100
461.1 (tva extern) 19
Urmeza ca acest Tva sa se recupereze.
Multumesc!



#47 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 23 September 2010 - 02:28 PM

Ma poate ajuta cineva? Mersi!



#48 anamariap

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 October 2010 - 02:58 PM

buna ziua!
firma la care lucrez are filiala in romania dar este firma din ungaria. intrebarea mea este : daca incheiem un contract de comodat auto pe masina patronului (inmatriculat in ungaria), cheltuielile cu itp, service, etc se pot deconta in romania? daca se poate deconta , cum inregistrez?
611 = 401 cu toata valoarea ?

:lnr (1):
va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!



#49 cristianconst

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2011 - 09:02 PM

Buna seara!
Sunt nou in aceasta bransa,si as avea nevoie de putin ajutor.
Am inregistrat in luna 12 din 2009 cheltuieli cu combustibilul in valoare de 800 ron (am avut ord dedeplasare),deducandu-le la calculul impozitului pe profit. Firma este neplatitoare de tva,pur si simplu am dedus cheltuiala.As vrea sa stiu ce sanctiuni as risca, daca ar veni un control, ce penalitati s-ar calcula?
Multumesc anticipat pentru cei care isi "pierd" timpulpe forum.



#50 denisa86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 February 2011 - 10:28 AM

administrtaorii unei sc au fiecare cate o masina cu care circula pentru a face treaba prin oras acolo unde au lucrari.Imi aduc meru ordine de deplasare si multe bonuri de benzina, incepand cu 01.02 am devenit platitori de TVA. Eu pot sa deduc acest TVA?
mentionez ca sc nu are ff multe ch sidaca nu le pot deduce vor plati ff mult TVA si deasemenea si impozit pe profit
astept sfaturile dvs!



#51 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 February 2011 - 11:33 AM

Codul Fiscal art 145^1:

(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și nici taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile

Nu poti deduce TVA-ul pt combustibil si nici cheltuiala aferenta cu achiztionarea lor , doar daca se incadreza la exceptiile de la acest articol .



#52 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 07 March 2011 - 07:57 PM

Va rog, Imi poate spune cineva daca FAZ-urile sunt obligatorii?
Desfasor o activitate care are drept sa deduca cheltuielile cu combustibilul. Lunar am cheltuieli mari cu comb si deduc TVA aferent, pentru asta am foi de parcurs, inregistrarile aparatului tahograf si faz-uri.
Chestia e ca muncesc enorm la faz-urile astea si nu le-as mai tine daca as fi sigura ca nu sunt obligatorii. Am citit pe-aici ca inspectorii fiscali le cer. Nu vreau sa risc ca la un eventual control sa-mi scada din tva deductibil.



#53 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 21 March 2011 - 09:03 PM

imi pot raspunde singura la intrebare: avem inspectie fiscala si domnii vor sa vada faz-uri



#54 Consultant fiscal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2012 - 05:10 PM

Asta nu inseamna ca sunt obligatorii ... Ele pot avea utilitate in eficientizarea activitatii (atat a agentului economic cat si a echipei de control)



#55 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 18 January 2012 - 11:20 AM

Pentru cei care de la 1 ianuarie 2012 vor deduce 50% din valoarea bonurilor de carburant si a tva-ului aferent, cum va ganditi sa faceti inregistrarile ?
Ce spuneti de urmatorul exemplu (pentru un bon fiscal cu val.totala 124 lei):

% 401 124
3022 100 ( sau direct 6022, dupa caz) -
4426 24


635xx ned. = 4426 12 ( 24/2)

La calculul impozitului pe profit se va avea in vedere ca 1/2 din rulajul acestui 6022 este cheltuiala nedeductibila.



#56 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 January 2012 - 06:14 PM

In lipsa de Norme Metodologice cred ca e ok, adica in principiu aceeasi metoda aplicata, sa zicem la ch de protocol.Pe de alta parte in Ghidul practic de aplicare al OUG 34 se mentioneaza ca TVA este inclus in pretul de achizitie.



#57 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 31 January 2012 - 03:56 PM

Eu sincer nu cred ca este corect asa intrucat in jurnalul de cumparari va aparea la valoare TVA suma de 24 lei in loc de 12 lei. iar decontul de TVA se face dupa jurnalele de TVA.



#58 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 January 2012 - 10:53 PM

corect ce a spus liana08, in oug34 se refera la autovehicul, tva inclus in pret achizitie



#59 maryblack

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 May 2012 - 08:48 PM

buna ziua,
am o firma de transport ( in port) marfuri. deduc sau nu TVA-ul aferent combustibilului ? tot TVA-ul sau ? multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL