Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa expirata, depreciata/Perisabilitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Marfa expirata, depreciata/Perisabilitati

14 replies to this topic

#1 sisic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2009 - 01:08 AM

help!!!
care este nota contabila pentru un bon consum marfa depreciata?
va multumesc :thumbup:



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 18 January 2009 - 09:33 AM

Daca e vorba de perisabilitati, eu fac:
% = 371
6588
378
4428

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2009 - 04:41 PM

si, concomitent

635.01=4427 cu TVA aferent valorii lui 6588

Nota: 6588 e deductibil in anumite limite (vezi legislatie-perisabilitati) , iar 635.01 e nedeductibil.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2009 - 09:15 AM

De ce 6588 si nu 607 ? Iar pt.cheltuiala neded.un analitic 607.01 nedeductibil ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 02:35 PM
citare mesaj anterior

Dana




#5 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2009 - 01:21 PM

Da , e mult mai corect cu analitic la 607, deductibil, in limitele permise. In rest, nedeductibil.



#6 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 11 April 2009 - 05:46 PM

buna ziua
firma la care lucrez are in stoc marfa expirata, respectiv cutii cu vopsea , pe care vrea sa o scada din gestiune pe baza unui proces verbal si respectiv inventar in care s-a stabilit o valoare de intrare pentru marfa expirata de 726 lei
as dori parerea voastra cu privire la notele contabile pe care trebuie sa le intocmesc eu
precizez ca suntem engross si deci evidenta se tine la pret de achizitie de la furnizori fara t.v.a.



#7 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 April 2009 - 10:44 PM

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

Norme metodologice:
22. Cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile sunt cheltuielile înregistrate cu realizarea și comercializarea bunurilor, prestarea serviciilor sau executarea lucrărilor, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
..............................................................
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile
Codul fiscal:
[...]
c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost încheiate contracte de asigurare, precum și taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor Titlului VI. Nu intră sub incidența acestor prevederi stocurile și mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamități naturale sau a altor cauze de forță majoră, în condițiile stabilite prin norme; [...]

Norme metodologice:
41. Cheltuielile cu bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale, constatate lipsă din gestiune sau degradate și neimputabile, inclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă, după caz, pentru care s-au încheiat contracte de asigurare, nu intră sub incidența prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare

Deci,din pv fiscal cheltuiala este nedeductibila,daca nu exista incheiate contracte de asigurare .
Art. contabile ,parerea mea
607=371-analitic distinct-nedeductibil
635=4427-analitic-chelt. nedeductibila



#8 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 13 April 2009 - 07:39 AM

multumesc pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 April 2009 - 12:13 PM




#9 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2009 - 11:15 AM

Buna ziua

ce inregistrari trebuie facute pentru scaderea dintr-o gestiunea cantitativ- valorica a marurilor si materiilor prime expirate

va multumesc



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2009 - 12:15 PM

si ce cauta acest topic la "contracte" ??

topic mutat !



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 July 2009 - 01:04 PM

1) descarcarea de gestiune a marfurilor si materiilor prime expirate:
607 = 371 descarcarea marfurilor expirate care se incadreaza in norme (plafonul legal);
601 = 301 descarcarea materiilor prime expirate care se incadreaza in norme (plafonul legal);
6xx nedeductibil = 371, 301 descarcarea marfurilor expirate care nu se incadreaza in norme (depasesc plafonul legal).
2) Pentru cazul celor care depasesc plafonul se considera o livrare catre sine si se face o autofactura (cu TVA, daca firma e platitoare de TVA si produsele sunt taxabile TVA). Cum se conteaza acest tip de autofactura nu stiu sa spun deoarece nu am gasit in alta parte (mai ales partea de plata).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 July 2009 - 03:02 PM

tva din autofactura se conteaza asa:
635 analitic distinct=4427 (in alte opinii ar fi 658=4427)
valoarea marfii (baza impozabila din factura) se conteaza cum a spus nopris 607=371 in negru, sau 371=607 rosu, dupa cm fct. programul de conta folosit.



#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 05:55 PM

Daca bunurile respective nu intra in circuitul economic si cred ca nu intra atunci TVA nu se ajusteaza intrucat nu este considerata livrare de bunuri cf. Cod fiscal art.128 (8) litera b adica (norme): Bunurile sa nu fie imputabile; degradarea calitativa a bunurilor de datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente; se face dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic.



#14 simona_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 April 2018 - 07:36 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
- societate comerciala (cafenea) platitoare de TVA si impozit pe venit micro achizitioneaza in luna iulie 2017 5 baxuri de cate 24 de de sticle (120 bucati) bautura racoritoare la pret promotional 0 lei pe bax, deci pret achizitie 0;
- se doreste acum scoaterea din gestiune a 100 sticle bautura, intrucat acastea au expirat;
- in mod normal cheltuiala cu scoaterea din gestiune ar trebui sa fie nedeductibila si ar trebui de ajustat si TVA -ul de la achiztie, dar in aceata situatie cu pret de achizitie 0 si TVA 0 chiar nu stiu cum trebuie de procedat.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2018 - 02:14 PM

Trebuie sa faci inventarierea stocului respectiv, prin care constati expirarea marfii.
Perisabilitatile constatate se consemneaza in listele de inventariere si in PV de inventariere, impreuna cu propunerile de distrugerea prin mijloace proprii a marfii, aprobate de catre conducerea firmei.

Pe baza constatarilor comisiei de inventariere si a procesului verbal de inventariere aprobat, marfurile expirate se scad din gestiune. Avand val. de achizitie zero si TVA zero, nu ai ce sume sa scazi, o faci doar cantitativ si nu cred ca e cazul sa demonstrezi cu acte in plus ca ai distrus marfa fiindca nu faci ajutare de TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL