Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"fiscalitate" CMI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


"fiscalitate" CMI


29 replies to this topic

#21 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 13 August 2010 - 09:47 AM

ceata totala pe acest subiect....



#22 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 16 August 2010 - 07:33 AM

Vezi postareaandur, la Aug 13 2010, 10:47 AM, a spus:

ceata totala pe acest subiect....
Nu ma poate ajuta nimeni?




#23 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2010 - 01:13 PM

Buna ziua.

Un medic a cumparat un cabinet medical, gata utilat, in stare de functionare. L-a cumparat pe numele lui, ca persoana fizica. Apoi si-a infiintat un CMI. Pentru ca nu cunosc domeniul CMI-urilor si nici al contabilitatii in partida simpla, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele:

1. cum se vor amortiza cabinetul (cladirea), utilajele, etc, avand in vedere ca ele au fost cumparate pe numele medicului si nu pe CMI? Trebuie aduse ca aport la CMI?

2. CMI-ul inca nu a inceput activitatea. Insa medicul vrea sa-si cumpere un autoturism pe CMI, insa cu banii din buzunar. Neavand bani in casierie, cum se va evidentia plata in RJIP?

Multumesc.



#24 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 August 2010 - 03:26 PM

Vezi postareadeea19, la Aug 13 2010, 10:29 AM, a spus:

puteti sa-mi spuneti va rog daca un medic care are functia de baza intr-un spital, dar care si-a infiintat si un CMI ,trebuie sa incheie personal contract cu casa de sanatate si cu pensiile si sa plateasca cotele de 5.50%,10,50% si0.85% - desi le mai plateste si la locul unde are contact individual de munca ?

Există o regulă care se respectă cu sfințenie în România:
- dacă ceva se mișcă, atunci taxează-l;
- dacă continuă să se miște, atunci reglementează-l;
- dacă nu se mai mișcă, atunci subvenționează-l.

În baza aceste reguli dvs sunteți obligat să plătiți, din venitul obținut de CMI, următoarele contribuții sociale individuale:
- 10,5% la pensii;
- 5,5% la sănătate;
- 0,5% la șomaj.

Iar dacă este să vorbim despre baza legală, atunci consultați OUG 58/2010 și normele ei metodologice.

OUG 58/2010
Art. III. ? (1) Orice venituri de natură profesională, altele
decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se
datorează contribu?iile individuale de asigurări sociale, asigurări
sociale de sănătate ?i asigurări de ?omaj.
(3) Baza de calcul la care se aplică aceste contribu?ii este
limitată la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului
mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor
sociale.
(4) Obliga?ia declarării, calculului, re?inerii ?i plă?ii
contribu?iilor prevăzute la alineatul precedent revine plătitorului

Normele metodologice prevăd două excepții de la aplicarea art. III din OUG 58/2010: pensionarii și asigurații în alte sisteme de pensionare (avocații, de exemplu).

Cam atât. Sper că lucrurile sunt acum mai clare.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 30 August 2010 - 03:27 PM




#25 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 31 August 2010 - 09:01 PM

Vezi postareacorneliuss, la Aug 30 2010, 02:13 PM, a spus:

Buna ziua.

Un medic a cumparat un cabinet medical, gata utilat, in stare de functionare. L-a cumparat pe numele lui, ca persoana fizica. Apoi si-a infiintat un CMI. Pentru ca nu cunosc domeniul CMI-urilor si nici al contabilitatii in partida simpla, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele:

1. cum se vor amortiza cabinetul (cladirea), utilajele, etc, avand in vedere ca ele au fost cumparate pe numele medicului si nu pe CMI? Trebuie aduse ca aport la CMI?

2. CMI-ul inca nu a inceput activitatea. Insa medicul vrea sa-si cumpere un autoturism pe CMI, insa cu banii din buzunar. Neavand bani in casierie, cum se va evidentia plata in RJIP?

Multumesc.

Buna seara! Eu stiu ca doar ce e pe cabinet se deduce, amortizeaza. Daca vrea sa-si amortizeze constructia trebuie sa o treaca pe cabinet. Si aici e o problema cu durata de viata a cladirii. Trebuie evaluata de un expert care sa determine anii in care se va amortiza cladirea. O cladire se amortizeaza in 50 ani musai. Daca cladirea a fost construita sa zicem, in 1960, pana in 2010 sunt 40 ani, deci raman de amortizat 10 ani.
Poate sa-si cumpere ce vrea, pe cei de la finante nu-i intereseaza de unde vin banii. La CMI nu exista ,,casa,, dar masina intrand pe cabinet, trebuie amortizata ca si mijloc fix, deci lunar se scade la rubrica plati din RJIP, amortizarea.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#26 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 September 2010 - 02:13 PM

Multumesc pt raspuns.

Stiam ca in RJIP se trec doar incasarile si platile (efectiv fluxul de numerar), nicidecum cheltuieli. Iar veniturile si cheltuielile se trec intr-un alt registru, pe baza caruia se calculeaza impozitul. Asta e ceea ce stiam, poate ca nu e corect...
Mi-ar placea sa discut cu o persoana care tine o astfel de evidenta.



#27 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 01 September 2010 - 03:04 PM

51. Orice sumă plătită, respectiv încasată, în numerar sau prin bancă se va înregistra în mod obligatoriu, cronologic, în Registrul-jurnal de încasări și plăți (cod 14-1-1/b).

Cheltuielile deductibile plafonate se stabilesc astfel încât la sfârșitul anului fiscal să se încadreze în prevederile legale.

52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.


Ordin nr. 1040 din 08/07/2004

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 642 din 16/07/2004



#28 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 01 September 2010 - 03:23 PM

Vezi postareacorneliuss, la Sep 1 2010, 03:13 PM, a spus:

Multumesc pt raspuns.

Stiam ca in RJIP se trec doar incasarile si platile (efectiv fluxul de numerar), nicidecum cheltuieli. Iar veniturile si cheltuielile se trec intr-un alt registru, pe baza caruia se calculeaza impozitul. Asta e ceea ce stiam, poate ca nu e corect...
Mi-ar placea sa discut cu o persoana care tine o astfel de evidenta.


Mie asa mi-a spus inspectorul fiscal sa fac. La sfarsitul anului trecut am avut inspectie fiscala si nimeni nu s-a legat de asta. Eu tot ce inseamna venit sau cheltuiala, trec in RJIP si cum am spus a fost ok.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#29 paladiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2010 - 09:05 AM

Cand m-am inregistrat la adm financiara mi s-a dat o lista cu ce tb sa cumpar:chitantier si 3 registre.Eu sunt CMI,neplatitor de tva.Dupa cumparare m-am intors sa mi le vizeze.Atunci nu am cumparat facturier ,pentru ca nu mi s-a zis.
Una din clinicile cu care colaborez imi cere factura.Intrebarea mea este:dupa ce cumpar facturier tb sa merg din nou la administratia financiara cu facturierul sa-l inregistreze acolo,sau il cumpar si incep sa tai factura+chitanta?Va multumesc



#30 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 November 2010 - 11:30 AM

Pentru emitere facturi si chitante, nu trebuie sa mergeti la finante, fie achizitionati de la librarii, fie le editati cu ajutorul unor aplicatii informatice...principalul este ca la inceput de an sa dati o decizie interna privind alocarea numerelor si seriilor de facturi pe care le veti emite.;gasiti modele de decizie si instructiuni, pe net. Primul caz, se preteaza mai bine in situatiia in care emiteti putine facturi ( pentru ca trebuie sa le scrieti de mana) in cel de al 2_lea cand emiteti mai multe ...este optiunea dvs. Si aplicatiile de emis facturi cu ajutorul PC se gasesc pe net, chiar si in varianta free






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL