Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ambalaje - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Ambalaje

11 replies to this topic

#1 cami_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 March 2008 - 10:19 AM

V-as ruga tare mult sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am o firma care are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul. De ceva timp firma si-a intrerupt activitatea. In perioada anterioara a cumparat ambalaje reprezentand lazi si sticle in cantitate destul de mare. O parte din acestea acum sunt de prisos. Preturile de achizitie sunt destul de mici in raport cu valoarea actuala a acestora. As putea face o reevaluare (o marire de pret) dupa care sa le vand?
V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati ajuta.
Va multumesc .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 April 2009 - 06:24 PM




#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 March 2008 - 06:29 PM

nu poti face reevaluarea stocurilor. Ele raman in contabilitate la costul istoric. Daca vrei sa le vinzi nu te opreste nimeni. Diferenta intre pretul de vanzare si cel de achizitie este castigul tau!

iuliana



#3 corina2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 07 October 2008 - 09:26 AM

BUNA. AM SI EU O SITUATIE AM UN MAGAZIN SI PATRONUL A CUMPARAT STICLE GOALE DE BERE PE CARE LE DA LA SCHIMB CAND VINE FURNIZORUL DE BERE. PE CE CONT LE PUN SI SE VOR VINDE VREODATA? CE INREGISTRARI FAC?..
MULTUMESC :thumbup:



#4 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 07 October 2008 - 09:44 AM

Eu zic sa le treci pe ambalaje atunci cand le achizitioneaza, si daca le va vinde vreodata ori le transformi in marfa 371 sau le vinzi efectiv ca ambalaje :thumbup:



#5 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 November 2008 - 04:31 PM

buna ziua. am un magazin de produse alimentare, si am achizitionat, ca marfa, bere. Pe factura apare doar BERE x, cu pretul respectiv. Cand am returnat insa sticlele si navetele, furnizorul mi-a facurat NAVETE BERE, cu minus si STICLE BERE, tot cu minus. As dori sa stiu cum inregistrez aceasta factura cu sume negative (tinand cont de faptul ca nu am nici o factura cu aceste produse cu "+").
Va multumesc



#6 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 04 December 2008 - 02:02 PM

Cred ca ai putea sa inregistrezi ca si cum ti-ar fi facut o reducere comerciala.Alte Pareri?



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 December 2008 - 02:32 PM

Factura initiala trebuia si ea defalcata in trei: bere, sticle goale si navete.
Trebuie sa existe un contract intre parti care stabileste pretul la care se returneaza sticlele si navetele.
Daca nu se mai poate modifica factura initiala, cred ca factura de returnare se poate interpreta ca o reducere comerciala.
Trebuie gasita o metoda de inregistrare care sa reflecte cat mai bine realitatea. Sa asteptam solutii mai concrete. Eu as recomanda recontarea facturii initiale prin defalcarea in cele trei componente.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 July 2009 - 03:39 PM

Se ia marfa de la o firma iar ambalajele sunt returnabile iar la sf. colaborarii se returneaza mai multe ambalaje decat s-au dat pentru a se achita o ultima factura cum se inregistreaza corect va multumesc



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 July 2009 - 10:26 PM

se factureaza ca marfa.
presupun ca aveti intrare pe ele in patrimoniul firmei, nu circula pe avize in sistem tur-retur



#10 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2009 - 05:08 PM

in cazul in care nu exista intrare ( au fost date de cineva care numai avea nevoie de ele) ce se poate face



#11 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2009 - 06:09 PM

intreb."Se ia marfa de la o firma iar ambalajele sunt returnabile iar la sf. colaborarii se returneaza mai multe ambalaje decat s-au dat pentru a se achita o ultima factura cum se inregistreaza corect va multumesc"
rasp. "Printr-o factura de vanzare care va fi contata in venturi exceptionale.
Alegem NEDEFINIT cand facem factura si trecem acolo acele ambalaje cu denumire completa cantitate si pret.
Ce sa facem daca ne-au inflorit ambalaje in curte?!"
intreb. "in cazul in care nu exista intrare ( au fost date de cineva care numai avea nevoie de ele) ce se poate face"

eu am inregistrat ambalaje returnabile 4091= 401 cu valoare ambalajelor fara TVA .Acum am sold in 4091.Va rog daca poate sa ma ajute cineva sa inregistrez corect. Va multumesc



#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 July 2009 - 02:19 PM

Vezi postareaDana Manole, la Jul 10 2009, 04:39 PM, a spus:

Se ia marfa de la o firma iar ambalajele sunt returnabile iar la sf. colaborarii se returneaza mai multe ambalaje decat s-au dat pentru a se achita o ultima factura cum se inregistreaza corect va multumesc
Se inregistreaza plusul de livrare prin furnizori facturi nesosite, daca acceptati ambalajele respective sau le inregistrati ca si plus dar la dispozitia furnizorului.
Prima situatie 381 = 408 si 4428 = 408; in a doua situatie se receptioneaza si se inreg. in afara bilantului.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL