Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere benzina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Deducere benzina


39 replies to this topic

#21 camypos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2010 - 10:01 AM

Buna ziua!
Imi cer scuze de la inceput daca nu folosesc corect forumul. Daca gresesc, atentionati-ma si ma voi conforma.
Am o intrebare despre deducerea cheltuielii cu combustibil la un PFA pe comert (4725). Imi aprovizionez marfa cu masina propr. pers. Logan MCV (cu comodat). Deci destinatia nu este exclusiv pentru transport persoane. Sau la care destinatie se face referire? Cea din certif. de inmatriculare? Si dace e asa, nu as putea invoca art. 48 C.Fiscal, al 7, lit. l 1, pct. 1:"transport personal la si de la locul de desfasurare a activitatii", tinand cont ca am deschis punct de lucru chiar in localitatea din care imi aprovizionez marfa?



#22 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 November 2010 - 10:53 AM

NU este valabila nici una dintre variante , foarte multe societati sunt in aceasta situatie, si cred ca si daca va vine un control si ei sunt foarte restrictivi pe aceasta problema , pentru ca daca doriti sa aplicati una dintre cele 2 variante, cititi in norme si vedeti ce documentatie trebuie sa aveti ca sa va incadrati.
I-mi pare rau.....




#23 camypos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2010 - 11:21 AM

Am citit normele si aveti dreptate: eu nu am nici un angajat. Dar e asa de incorect! Eu imi aduc marfa de la 500 km; 500 dus, 500 intors = 1000km.
Pana la 31.12.2010 nu mai e mult, dar probabil o sa se prelungeasca termenul si atunci, daca imi schimb masina si iau un automobil mixt (transport persoane si marfa) probabil o sa-mi pot deduce cheltuielile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 November 2010 - 12:30 PM




#24 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 16 February 2011 - 05:48 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 22 2009, 11:42 PM, a spus:

Nu corectezi nimic si treci sumele respectivele in centralizatorul cheltuielilor nedeductibile


Exista un tipizat al acestui centralizator sau ti-l intocmesti tu?
Daca au fost deduse cheltuieli de combustibil din aprilie 2009 pana in decembrie 2010, netrebuind sa fie deduse, ce se poate face? Daca se trec in acest centralizator, cand se plateste impozitul aferent lor? La urmatoarea declarare a impozitului si se calculeaza penalizari pana atunci?

Pentru deducerea combustibilului, este vorba despre deplasarea cu masina personala pt care este facut contract de comodat la locul de munca pentru care este platit prin acest mod, de PFA, care este undeva in afara orasului. Credeti ca poate fi dedus combustibilul in acest caz? Dar cheltuielile cu asigurarea, CASCO, pot fi deduse?

Multumesc.



#25 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 22 February 2011 - 04:30 PM

Cum a ramas cu restrictia de a deduce benzina pana la 31.12.2010
S-a mai prelungit? Putem acum s-o deducem?



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 February 2011 - 09:14 PM

s-a prelungit pe 2011 (in dec 2010)



#27 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 March 2011 - 02:58 PM

Buna.

As fi tare recunoscatoare daca mi-ar putea raspunde si mie cineva la intrebarea postata de mine putin mai sus: daca ma incadrez la deducerea combustibilului prin aplicarea exceptiei - deplasare personal la locul si de la locul de desfasurare al activitatii. Pentru ca pana acum l-am dedus si nu vreau sa mi-l scoata controlul daca nu trebuia. Nu exista angajare in alta parte. Am dedus 100% si celelalte cheltuieli legate de autoturism, inclusiv impozitul platit, fiind inregistrat contract de comodat intre PF si PFA.

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.



#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 March 2011 - 10:02 PM

trebuie sa si demonstrezi dificultatea de a ajunge cu orice alt fel de mijloc de transport, izolare etc, vezi prin cod fiscal sau pe forum, au fost o serie de measje cu privire la situatia asta si care ar fi documentele de intocmit



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 March 2011 - 11:24 PM

Completare la indrumarile corecte ale Mihaelei :
Norme CF:
" 45^1. (1) În aplicarea art. 145^1 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, termenii ºi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificaþii:
f) vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la ºi de la locul de desfãºurare a activitãþii reprezintã vehiculele utilizate de angajator pentru transportul angajaþilor în scopul desfãºurãrii activitãþii economice la ºi de la reºedinþa acestora/locul convenit de comun acord la sediul angajatorului sau la ºi de la sediul angajatorului la locul în care se desfãºoarã efectiv activitatea sau la ºi de la reºedinþa angajaþilor/locul convenit de comun acord la locul de desfãºurare a activitãþii, atunci când existã dificultãþi evidente de a gãsi alte mijloace de transport ºi existã un acord colectiv între angajator ºi angajaþi prin care angajatorul se obligã sã asigure gratuit acest transport;"

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 March 2011 - 11:27 PM

Dana




#30 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 03 March 2011 - 05:18 PM

Multumesc. Asa as fi procedat si eu, dar mi-a zis cineva care este tot PFA si care efectueaza traduceri ca a avut control si ca nu i-a scos bonurile de combustibil.



#31 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2011 - 09:08 PM

Buna,

Pentru o societate SRL, in care administratorul detine o masina personala, dar o foloseste in scopul desfasurarii activitatii, se poate deconta motorina? Cum se procedeaza?

Va multumesc anticipat



#32 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 July 2011 - 09:41 PM

Pt. crisan.anamaria:
Nu.
Chiar daca masina era in folosinta sau proprietatea societatii, daca nu se incadreaza in exceptiile prevazute la art. 145^1 CF, ch. cu comb. si TVA aferenta nu se deduce.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 July 2011 - 09:43 PM

Dana




#33 contabilitatePFA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2011 - 01:53 PM

Scuzati nestiinta. Am nevoie urgent de un raspuns. Daca in 2010 am inregistrat benzina la un PFA, am depus declaratiile am si achitat impozitul, cum repar in 2011, po face asta? daca vine controlul sa nu......... fluier a multa paguba?



#34 contabilitatePFA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2011 - 02:02 PM

Scuzati nestiinta. Am nevoie urgent de un raspuns. Daca in 2010 am inregistrat benzina la un PFA, am depus declaratiile am si achitat impozitul, cum repar in 2011, po face asta? daca vine controlul sa nu......... fluier a multa paguba?



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 November 2011 - 01:12 PM

Rectificativa la 200, daca cheltuiala cu comb. a fost nedeductibila fiscal.

Dana




#36 lili57

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 January 2012 - 11:28 AM

Buna ziua.
Va rog sa ma lamureasca cineva.
Din noile reglementari pe 2012 pt pfa, inteleg ca nu se deduc cheltuielile cu combustibilul pt autoturisme decat in proportie de 50%. Se refera si la activitatea de taxi?
Multumesc.



#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 January 2012 - 02:10 PM

activitatea de taxi a fost de la bun inceput exclusa din excludere, adica la taxi se deduce 100% si in 2009,2010,2011,2012 etc-bineinteles in limita veniturilor/nr.km



#38 somun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2012 - 06:20 PM

deci din 2012 se poate deduce 50 din bonurile de benzina.
cite bonuri si pina la ce valoare pot deconta cu acest 50%.
exista reglementat undeva acest lucru?

merci.



#39 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 21 January 2012 - 08:42 AM

Codul Fiscal art.48 alin.7 lit. l ^ 1 :
Nu sunt cheltuieli deductibile:
"l^1) 50% din cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate ...blablabla "



#40 somun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 January 2012 - 01:25 PM

Vezi postareaTzica, la 21 January 2012 - 08:42 AM, a spus:

Codul Fiscal art.48 alin.7 lit. l ^ 1 :
Nu sunt cheltuieli deductibile:
"l^1) 50% din cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate ...blablabla "


OK
sa fiu mai clar
in luna ianuarie am mers foarte mult (facem supozitie) si am bonuri in valoare de 1000 ron.
pot deduce din ei 50%, corect?

intrebare?
nu a pus dragutul de stat ceva piedici sa nu poti deduce sume prea mari (din benzina)? un procent ceva din incasari sau stiu eu ce altceva?

va multumesc pentru toate raspunsurile pe care le voi primi


Aceasta postare a fost editata de somun: 21 January 2012 - 01:26 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL