Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CHELT.CE NU SE POT DECONTA PE FIRMA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CHELT.CE NU SE POT DECONTA PE FIRMA


1 reply to this topic

#1 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 23 July 2009 - 10:50 AM

BUNA :smile:

AM DE INREGISTRAT O FACTURA PE CARE SUNT SI PRODUSE CARE NU SE POT DECONTA PE FIRMA ( DE EX.PAMPERS)
CUM PROCEDEZ?
ACESTEA NU TREBUIE INREGISTRATE DELOC (ZIC EU) DAR AM AUZIT CA TREBUIE PT.DECLARATIA 394 :lostit (13): SA FIE DECLARATA TOATA SUMA DE PE FACTURA?

VA MULTUMESC



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 July 2009 - 11:25 AM

Daca factura e de la o firma se recomanda introducerea ei intergral.
Se separa in doua parti (sau doua facturi cu acelasi numar si data), una cu cheltuieli deductibile si cealalta cu cheltuieli nedeductibile.
Pentru cheltuieli nedeductibile e bine sa folosesti un analitic anume pentru a le deosebi de cele deductibile cand faci calculul impozitului pe profit.
TVA de la cele nedeductibile nu se deduce si se trece tot pe cheltuiala nedeductibila.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL