Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobanda aferenta anului trecut, instituita de banca anul curent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dobanda aferenta anului trecut, instituita de banca anul curent


14 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 July 2009 - 08:54 AM

Am urm situatie: odata cu inchiderea unei linii de credit, s-a trezit banca in iunie 2009, ca nu mi-a luat niste dobanzi aferente liniei inca din apr.2008. Imi trimite o anexa cu dobanzile aferente pe fiecare luna in per apr 2008-mai 2009 si in iunie imi ia din cont suma de 50.000 ron aprox.
Cum considerati ca tre' sa procedez, sa pun chelt aferenta lui 2008 in 1174 si cea din 2009 in 666?
Sunt putin in dilema, intrucat eu stiu ca in 1174, pun chelt omise de mine de la inreg sa zic asa, iar pe de alta parte nu am vazut nicaieri corespondenta direct 1174=5121. Ce parere aveti?
Va rog mult, e urgent...merci tare mult
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2009 - 01:43 PM

Parerea mea este ca ar fi mai bine sa inregistrezi pe 666 tot, nu este vina ta ca banca nu a luat dobanda cand trebuia. Tu operezi conform extrasului de cont, daca banii au iesit in iunie atunci trebuie sa apara !




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 27 July 2009 - 05:58 PM

Esti obligata conform OMFP 1752/2005 sa inregistrezi dobanzile aferente creditului pentru anul 2008 in 117 si numai cea aferenta anului 2009 in 666.
Corespondenta dintre contul 117 cu contul 5121 este data in 2374/2007, unde la functiunea contului 117 este nominalizata corespondenta cu conturile de decontari precum si specificarea " si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor"
Dupa ce faci corectarea in contabilitate trebuie se depui rectificativa si la declaratia 101

Aceasta postare a fost editata de leu50: 27 July 2009 - 06:00 PM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 July 2009 - 09:58 PM

de aceeasi parere cu leu50.
Conteaza ca dobanda era aferenta anului 2008, cand s-au inregistrat si venituri din utilizarea creditului.



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 July 2009 - 10:12 PM

pt. florimanea'
Banca inregistreaza pe venit, datoria atasata(dobada) acum la incasare;
la inventarierea ta din 31.12.2008, extrasul la banca arata sold X-atat cat aveai in cont (ceea ce este corect) iar dobanda nu era constituita in nici un fel;
ai dreptate: c117 nu are corespondenta cu conturile de trezorerie;
Parerea mea este ca in cazul tau se poate vorbi despre o datorie contingentă care nu trebuia recunoscută in bilant. In aceste conditii eu iti recomand sa treci totul pe cheltuieli.
%%%




***



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 July 2009 - 10:07 PM

Si contabilitatea bancara este o contabilitate de angajamente si iregistreaza veniturile din dobanda la data calcularii acestora chiar daca nu au ajuns la scadenta. Din aceasta cauza si nu numai ci si pentru ca dobanda aferenta anului 2008 este de fapt o cheltuiala (inclusiv fiscala) aferenta acestui an si corectarea parerea mea este ca face prin 117. OMFP 2374 prezinta in anexa inregistrarea in contabilitate a principalelor operatiuni economice, acestea nefiind limitative.



#7 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 29 July 2009 - 10:19 PM

Si contabilitatea bancara este o contabilitate de angajamente si iregistreaza veniturile din dobanda la data calcularii acestora chiar daca nu au ajuns la scadenta.
Foarte corect, dar in afara bilantului.
%%%




***



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 July 2009 - 10:33 PM

Nu in afara bilantului ci in bilant pe conturi de venituri, de exemplu contul de creane atasate 2027 "creante atasate" inregistreaza in debit prin creditul contului 70213 creante din dobanzi, calculate si neajunse la scadenta, aferente creditelor de trezorerie, sau 2827 "creante atasate" se debiteaza prin 7028 creante din doanzi calculate si neajunse la scadenta, aferente creantelor, si/sau dobanzilor indoielnice, si altele.
Veniturile din dobanzi din 702xx sunt in corespondenta cu creantele din dobanzi, nu cu incasarile din dobanzi. :lostit (13):



#9 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 July 2009 - 09:49 AM

M-am pierdut! Adica in momentul acordarii unui credit, banca inregistreaza dobanzile pe venituri si plateste impozit pe profit?! Daca e asa si lucrezi bancara, te rog sa-mi explici mai mult, ca sa reusesc sa inteleg logica.
Si la o linie de credit cum ar calcula atasatele?
Multumesc!
%%%




***



#10 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 July 2009 - 10:43 AM

Am lucrat si in contabilitate bancara, acum sunt liber profesionist, dar am sa-ti explic.
Dobanda atat la credite cat si la depozite se calculeaza lunar indiferent daca sunt scadente sau nu.Banca este obligata sa inregistrezeatat dobanzile aferente creditelor(creante atasate) pe venituri cat si doanzile calculate prin 6036 = 32xx, 37xx pentru sursele de finantare (imprumututi interbancare, depozite, alte surse atrase)
ca si cheltuieli, preum si comisioanele atat cele incasate cat si cele neincasate ca si venituri.
Desigur ca pentru o parte din aceste dobanzi -creante atasate se calculeaza si se inregistreaza provizioanele de risc care sunt foarte mari in functie de incadrarea in grad de risc dupa circulara BNR (provizioane deductibile fiscal), precum si pentru creditele acordate, dar si bancile inregistreaza ca si agentii economici veniturile cand le calculeaza nu cand le incaseaza.
Sunt si dobanzi care se calculeaza si se inregistreaza in afara bilantului dar numai cele care sunt in litigiu si la creditele care deasemenea au fost scoase in afara bilantului.
La o linie de credit creantele atasate se calculeaza lunar ca suma a soldurilor zilnice in luna (luna este considerata la marea majoritate a bancilor din 30 de zile) x procentul de dobanda / 360 si se inregistreaza in ultima zi a lunii pe venituri urmand ca atunci cand se plateste se debiteaza contul de disponiil 2511 prin creditul creantei atasate( la banca contul de disponibil al unitatii este cont de pasiv fiind o sursa atrasa).Bineinteles ca dobanda scadenta se calculeaza si in luna la data scadentei si se incaseaza dar diferenta dintre data scadentei si finele lunii se calculeaza in ultima zi.

Aceasta postare a fost editata de leu50: 30 July 2009 - 10:47 AM




#11 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 30 July 2009 - 12:13 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 27 2009, 04:58 PM, a spus:

Esti obligata conform OMFP 1752/2005 sa inregistrezi dobanzile aferente creditului pentru anul 2008 in 117 si numai cea aferenta anului 2009 in 666.

Va multumesc tuturor pt raspunsuri. Cu siguranta o sa procedez cu utilizarea lui 117 si o sa depun rectificativa la 101.
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#12 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 July 2009 - 04:52 PM

Multumesc pentru explicatii Leule. Aha, deci provizionul ajusteaza bine, bine venitul din atasate, pt. ca altfel ma gandeam ca nu ar mai fi rentabil sa fii banca. :biggrin:
Si acum, revenind la cazul de mai sus intreb:
1) unde si cand a inregistrat banca, atasata asta din 2008? (pt. ca nu exista in extrasul clientului)
2)soldul in 5121 pt.societatea creditata, la 31.12.2008 era sau nu era egal cu extrasul?
Vreau sa avem o discutie constructiva, asadar sa nu o luati altfel. :smile:
Flori ne-a spus ca face corectia rezultatului pt. anul precedent, dar eu nu sunt de acord cu 117=5121 sub nici o forma.

Pentru corectie, ca varianta, singura corespondenta in clasa 5, ar fi pe excep.9, adica sa faca:
corectie rezultat 117=5198 (pe baza anexei trimisa de banca)
si
plata dobanzii 5198=5121 pe baza extrasului din iunie.
In fine poate bat campii dar eu raman la parerea mea de mai sus (daca nu se mai prindeau niciodata...) si in plus, vreau in CO.
Bye!

:lostit (13):
%%%




***



#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 July 2009 - 08:04 PM

Creantele atasate din 2008 banca le-a inregistrat in conturile ei, conturi pentru care banca nu emite extras de cont clientului.
Soldul contului 2511 ( in banca) respectiv 5121 al clientului era cel din extrasul de cont.
De ce nu esti de acord cu 117 = 5121? pentru ca documentele catre aceasta inregistrare ne duc, numai ca intradevar se poate si prin 518 dobanzi si pe urma 518 = 5121, dar intrucat nu este interzisa prima varainta eu sunt pentru simplificare.
Sa stii ca nu am luat-o decat asa cum ai spus, ca o discutie care chiar daca este in contradictoriu nu are de ce sa supere pe nimeni, si chiar discutia cu tine mi-a cazut bine, pentru ca mi-am amintit si de contailitatea bancara, care este frumoasa ca de altfel toata contabilitatea, cel putin pentru mine, si cred ca si pentru tine din cele postate. Asa ca CO placut si o sa te urmez si eu cat mai curand. :lostit (13):



#14 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 July 2009 - 08:38 PM

Nu sunt de acord, pentru ca plata efectiva nu a fost facuta in 2008 si o vad in cel mai bun caz ca fiind o datorie neinregistrata.
Iti urez concediu placut si mi-a facut placere sa discutam. :lostit (13):
PS:promit ca o sa ma edific si in bancara :smile:
%%%




***



#15 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 July 2009 - 08:51 PM

Nu plec chiar acum, dar oricum multumesc si tie la fel, daca doresti dupa ce vom reveni din concediu o sa incerc sa-ti fac rost de un plan de conturi pentru activitatea bancara. :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL