Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU PATERNITATE-ROG AJUTOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU PATERNITATE-ROG AJUTOR


7 replies to this topic

#1 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 July 2009 - 10:06 PM

sunt un viitor tatic si am nevoie de ajutor
in noiembrie 2008 firma unde lucram s-a inchis-am lucrat din 01072007 pana in 16112008.pana in mai 2009 nu am mai contribuit la CAS si nici nu am benficiat de somaj.
din luna MAI 2009 am incheiat CONTRACT DE ASIGURARE SOCIALA cu contributia minima 188RON
In NOIEMBRIE sotia va naste.as vrea sa stiu conform legii de cand as putea sa intru eu in concediu de paternitate si daca mai sunt alte conditii(sotia doreste sa se intoarca in4-6luni la servici)multumesc mult pentru ajutor.
sotul.

o completare. m-am exprimat gresit .doresc sa intru eu in CIC imediat ce sotia se intoarce la servici
se poate sau nu ? la sotie mai are vreo implicatie ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 09:28 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2009 - 08:20 AM

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 600 lei sau, opțional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
a) și-au însoțit șoțul/soția trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
b) au beneficiat de indemnizație de șomaj, stabilită conform legii;
c) au beneficiat de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii, în condițiile prevăzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii în condițiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;
g) au beneficiat de indemnizația lunară pentru creșterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;
h) au beneficiat de pensii de invaliditate;
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare și perfecționare profesională din inițiativa angajatorului sau la care acesta și-a dat acordul, organizate în condițiile legii;
j) au lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;
k) se află în perioada de întrerupere temporară a activității, din inițiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
l) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licență sau de diplomă, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în șomaj, potrivit legii.
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, se înțelege: venituri din salarii, venituri din activități independente, venituri din activități agricole, așa cum sunt definite de această lege.
OUG 148 / 2005

Dragos



#3 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 28 July 2009 - 09:15 PM

multumesc frumos .
prin urmare nu ma incadrez . asta e . o sa stau totusi cu bebe ,chiar daca nu iau bani . prefer asa in loc sa aducem o bona .
multumesc inca odata



#4 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 November 2009 - 12:37 PM

buna ziua,
o intrebare : seful (adm. firmei) poate sa ramana pe concediu de paternitate.precizez ca are contract de munca.
astept un raspuns urgent.
multumesc anticipat.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 November 2009 - 01:44 PM

Poate, dar pe aceasta perioada contractul de munca se ssuspenda. Asa ca Patronatul trebuie sa numeasca alt administrator, nu neaparat angajat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 November 2009 - 09:25 PM

Buna ziua,

Ca sa nu mai deschid inca un subiect, indraznesc sa intreb aici....

E vorba de legea concediului paternal - legea nr. 210/1999 din 31/12/1999 Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 654 din 31/12/1999.

Mai precis este vorba de articolul 4:

Art. 4. - (1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obținut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condițiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.

Paragraful 2 al articolului 4 a fost creat pentru a se evita situatii cand un angajat ar putea veni cu doua astfel de atestate pentru a beneficia de 20 de zile de concediu paternal, unul dupa altul, pentru acelasi copil nou-nascut.

Insa unii angajatori interpreteaza acest paragraf in sensul ca acest concediu de 10 zile se acorda o singura data in viata, adica pentru cel de-al doilea copil angajatul NU are dreptul la un alt concediu paternal suplimentar de 10 zile.

O astfel de interpretare este evident eronata intrucat ar duce la DISCRIMINARE intre copii. Mai mult, daca mi-as schimba locul de munca si as merge la alta firma, cea de-a doua firma nu are cum sa stie ca am mai beneficiat in trecut de concediu de paternitate pentru un alt copil... Deci as beneficia de un astfel de concediu parternal pentru al doilea copil doar daca imi schimb locul de munca ! Evident o astfel de abordare este gresita.

Asadar : Cum fac sa demonstrez ca tatal are dreptul la cele 10 zile suplimentare si pentru al doilea copil ? Mai e vreo alta lege sa ma ajute? Legea asta are o exprimare cam nefericita....

Multumesc anticipat.



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2009 - 10:27 AM

din pacate, tatal nu are dreptul la cele 10 zile suplimentare decat pentru un singur copil. deci acei angajatori au dreptate.
concediul paternal de 5 zile se acorda pentru fiecare copil, dar cel suplimentar, de 10 zile, doar pentru un singur copil.
ca argument, iti anexez normele la Legea nr. 210/1999, care sunt mai explicite.

H nr.244/ 2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal nr. 210/1999

ART. 6
(1) Tatăl copilului nou-născut, care participă efectiv la îngrijirea acestuia, are dreptul la un concediu paternal plătit de 15 zile lucrătoare, prin majorarea duratei concediului paternal de 5 zile lucrătoare cu încă 10 zile lucrătoare, dacă a obținut atestatul de absolvire a unui curs de puericultură.
(2) Dreptul la majorarea duratei concediului paternal în condițiile alin. (1) se acordă numai o singură dată, indiferent de numărul copiilor titularului.



#8 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 May 2010 - 12:26 PM

Mama se intoarce la serviciu cand copilul are 1,7 luni.Tata intra in locul ei in CIC.Care este baza de calcul a indemnizatiei?Cele 12 luni anterioare nasterii copilului sau cele 12 luni anterioare inlocuirii mamei de catre tata in CIC?
Daca in cele 12 luni inainte sa se nasca copilul tatal a intrerupt activiatea si are o "pauza" ?
Concret:
1) bebe se naste in augut 2008
2) tatal (firma proprie)suspenda activiatea firmei, inclusiv contracul sau individual de munca din luna mai 2008
3) nu sunt 12 luni lucrate consecutive inainte de nasterea copilului
4) din septembrie 2008 se angajeaza cu 2 ore/zi si salariul 150 lei (asa scrie in acte) si lucreza pana in aprilie 2010 cand solicita intrarea in CIC
5)poate beneficia de CIC pana in august 2010 cu indemnizatia de 600 lei?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL