Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fiscalizare casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fiscalizare casa de marcat


11 replies to this topic

#1 adalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 July 2009 - 08:09 PM

ma doare capul de cate informati am primit si tot nu ma lamurit nimeni
problema e in felul urmator vreau sa imi deschid o consignatie si nu am habar cum se face vanzarea finala catre client mai precis nu am habar cum sa fiscalizez casa de marcar deoarece la consignatie se impoziteaza cu 19%din adaosul meu si nu am habar cum se face am intrebat la finante nu are habar nimeni am intrebat de la cine urmeaza sa imi iau casa acelasi rasp nu stie cum sa o fiscalizeze pentru asa ceva .ok am fost direct la garda unde cu greu am reusit sa vb cu cineva care imi spunea ca trebuie sa sa dau bon pe toata suma la clientul final si ca ar trebui sa se faca fiscalizarea in felul urmator adica pe bon sa fie o rubrica cu produsul specificat si sa contina suma cu care lam primit eu in consignatie fara sa fie impizitat cu nimic si tot pe acelasi bon sa fie inca o suma adica adaosul meu care sa fie taxat cu 19% si am mai vb cu contabila si imi spunea ca trebuie sa complectez toate borderourile si bonurile aferente consignatiei si sa imi fiscalizez casa cu departamentul comision si sa dau bon doar pe comisionul meu.
intrebare daca ati inteles ce vreau sa scriu cu ar trebui sa procedez
credetima ca ma doare capul si nimeni nu stie cum functioneaza consignatia MAI ALES FINANTELE ROMANE
ROMANIA TE IUBETC

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 December 2009 - 08:46 PM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 July 2009 - 08:26 PM

Cei de la Garda au dreptate




#3 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2009 - 10:21 PM

[quote name='adalin' date='Jul 28 2009, 09:09 PM' post='208175']
ma doare capul de cate informati am primit si tot nu ma lamurit nimeni


pai fi un pic mai clara...in ce punct te afli si ce vrei sa faci? ai vb de adaos, de fiscalizat, de calculat, de scos,
iar de bagat...sunt si eu in ceata si am invatat de curand...in ultimele luni in legatura cu fiscalizarea casei de marcat.
Pe scurt iti pot spune cum se procedeaza in Bucuresti: se face frumos un dosarel (care cuprinde dosar cu sina, copii xerox
a spatiului, CUI, cerere tip, declaratie proprie raspundere, etc etc etc) il depui la Adm Fin Gerota (numai acolo se depun,
undeva la parter in partea dreapta scrie si pe usa toate cum trebuie aranjate in dosar)...le am si eu dar nu acasa, maine la
birou nu prea stau k reglez de zor fise pe platitor la administratii dar te ajut dak imi dai mail(asofiecorina@yahoo.com) sau vb pe forum.Dupa depunere dosarel te cheama peste 5-7-9 zile in principiu o sapt dureaza sa iti iei nr de aparat (semifiscalizat).
Te intorci la cei de la care ai cumparat casa...te invata sa scoti primu bon, bagati produsele, faceti toate manevrele de inregistare a marfii...dupa care ai obligatie (vezi k e si lege) sa depui alt dosarel la Administratie (declaratie k ai sau nu puncte de lucru, declaratie de adaos care e mai mult o formalitate). Nu e f complicat dar dureaza si inseamna drumuri....program prelungit la Gerota e miercuri. Am muncit si eu la dosarele d-astea.,....si dupa ce terminau nu mai apucau sa faca afacerea...si iar alt dosarel cu modificari sau schimbari fiscalizare casa de marcat...traim in Romania si trebuie sa avem ceva de facut..pai nu?! mda :lostit (13): o seara frumoasa si zilele astea incerc sa iti trimit pe mail documentatia, dar sa imi zici in ce stadiu te afli si localitatea in care vrei consignatia (conteaza).
p.s. ofertanti de case de marcat sunt destui....vezi k e si periculos de unde iti cumperi...am prieteni (directori, barbati destepti dar s-au pacalit) care nu aveau de unde sa stie...cumperi casa 200 de lei de exemplu, super ieftin si cand te duci prima oara iti zice k doar atata costa...dupa care zice k stiti va trebuie si un sistem integrat k altfel nu merge...si a da? aveti consigntie pai v-ar trebui niste coduri de bare care primele 50 sunt moca k de fapt lasa k te fac eu de bani...si un sistem care sa fie f bun sa nu va fure vanzatoru mai costa...si stiti sunt gratuite doar 100 de produse bagate in casa, restu mai costa nu stiu cat euro centi bucata dupa ce bagati al 101-lea....si uite asa romanu stie sa faca bani si din doar atata costa, hai semneaza, cumpara, super oferta si vezi tu dupa aia :smile:

Aceasta postare a fost editata de mda2008: 28 July 2009 - 10:27 PM




#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 09 December 2009 - 04:23 PM

Rog ajutor! Care mai este procedura pentru fiscalizarea unei case de marcaj, pentru o PJ nou infiintata, cu sediul in Bucuresti si care va folosi casa la un pct de lucru din alt judet?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2009 - 04:57 PM

Am gasit asta pe google, nu am pus linkul casa sa nu se considere reclama.

Fiscalizare inseamna procesul de trecere al unei case de marcat in regim de lucru fiscal, regim in care aparatul memoreaza toate sumele batute in memoria fiscala. Pentru a fiscaliza o casa de marcat trebuie parcurse urmatoarele etape:
- Intocmirea dosarului necesar eliberarii seriei fiscale
- Depunerea acestuia la Directia Generala a Finantelor Publice a judetului in care societatea dvs. are punctul de lucru la care va folosi casa de marcat. (De exemplu daca o societate comerciala are sediul social in Mun. Bucuresti si doreste sa foloseasca o casa de marcat la un punct de lucru din jud. Constanta, dosarul se va depune la D.G.F.P. Constanta)
- Obtinerea raspunsului (seria fiscala)
- Programarea casei de marcat de catre unitatea de service, conform seriei fiscale, datelor firmei, specificului societatii si trecerea casei de marcat in regim fiscal.
Actele de care avem nevoie pentru intocmirea dosarului de fiscalizare sunt:
- copie dupa Certificatul de Inmatriculare al firmei (C.U.I)
- copie dupa dovada spatiului (contract de inchiriere, comodat, asociere,etc.) sau copie dupa declaratia punctului de lucru la Registrul Comertului
- stampila unitatii, necesara pentru completarea Cererii de obtinere a numarului fiscal.
Atentie, termenul de obtinere al seriei fiscale de la D.G.F.P. este de 7-8 zile in cazul Mun.Bucuresti si de 1-5 zile pentru celelalte judete! In acest interval, de la cumparare pana la fiscalizare, puteti sa folositi casa de marcat in regim de proba dar nu puteti emite bonuri fiscale.
La fiscalizare introducem, deasemenea gratuit, in memoria casei de marcat toate denumirile produselor si serviciilor pe care le veti folosi, indiferent de numarul acestora.
In cazul in care achizitionati de la noi o casa de marcat ce nu urmeaza a fi folosita in zonele acoperite de noi, fiscalizarea si service-ul vor fi asigurate de colaboratorii nostri autorizati pentru service, existenti in fiecare judet.
Dragos



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 December 2009 - 10:51 AM

Multumesc
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 luminitagru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2010 - 02:30 PM

:frusty: am cumparat casa de marcat on-line de la sc informedia, am primit-o acasa prin curier rapid si acum ma uit la ea ca nu stiu unde sa merg sa o fiscalizez . Ma poate ajuta cineva?



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 April 2010 - 11:37 PM

Mai intai mergi la DGFP pentru eliberarea seriei fiscale iar dupa obtinerea seriei la o unitate service autorizata.

Dana




#9 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2010 - 02:56 PM

buna,

daca doresc sa cumpara o casa de marcat si sa o folosesc pt vz comert ambulant (vinuri) trebuie sa am si cod caen pt asa ceva?
Gina



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 June 2010 - 08:23 PM

Da, in obiectul de activitate al actului constitutiv trebuie sa ai si codul CAEN aferent - 4781.

Dana




#11 Oprican Gabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 February 2012 - 12:21 AM

Buna ziua/seara!
La un punct de lucru al societatii am o casa de marcat care a inceput sa faca probleme. S-a resetat data, si apare setata pe anul 2015 acum. A fost si pe 2020 in urma cu cateva zile. Nu stiu de la ce. Ideea e ca deja am facut rapoarte cu aceste date, aproximativ 2 saptamani, initial nu mi-am dat seama.
Am decis achizitionarea altei case de marcat, pentru ca oricum cea veche este trecuta de timp si am inteles ca nici data nu se mai poate da inapoi.
Intrebarile mele:
1. Ce fac cu rapoartele facute cu aceste date...pot primi amenda din cauza asta, trebuie sa declar undeva ...?
2. Nu as dori sa cumpar casa de la firma din oras care se ocupa cu asa ceva, deoarece nu mi-au placut serviciile oferite, si are si un pret mare la aparat fata de preturile din Buc. Ma gandeam sa o cumpar din Buc, dar cum fac cu fiscalizarea? Am vorbit cu cei de la firma din Buc, au zis sa fac actele si daca inspectorul doreste sa fie de fata la fiscalizare atunci se deplaseaza ei pana la mine pentru fiscalizare. Daca nu o fiscalizez la Buc. Nelamurirea mea e daca este ok acesta procedura. Trebuie sa inchei obligatoriu si un contract de service cu ei ? Se poate intampla ceva astfel incat sa am nevoie de ei ? Altceva inafara de probleme tehnice legate de casa, ma refer la ceva legislativ prin care eu sa fiu legat pe urma de ei.
Am inteles undeva pe un forum mai vechi ca ar trebui sa aibe ceva aprobari pentru a face fiscalizari in alte judete decat cele de care apartin, asa este? Voi folosi casa de marcat la Radovanu, Jud Calarasi.
Sper ca m-am facut inteles.
Multumesc!



#12 Oprican Gabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2012 - 11:00 AM

Imi cer scuze de postul de mai sus , daca se poate cineva sa-l stearga , am facut un topic nou cu problema mea. Stima !






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL