Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CALCUL LIMITA CREDIT CLIENTI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CALCUL LIMITA CREDIT CLIENTI

2 replies to this topic

#1 nusica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 July 2009 - 03:13 PM

Buna ziua,

Va rog, cine poate sa ma ajute cu bibliografie pentru calculul limitei de credit pentru clienti.
Orice...link-uri ajutatoare, modalitate de calcul concreta(sper eu)...
Multumesc aniticipat



#2 chivuoana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2011 - 09:51 AM

Vezi postareanusica, la 30 July 2009 - 03:13 PM, a spus:

Buna ziua,

Va rog, cine poate sa ma ajute cu bibliografie pentru calculul limitei de credit pentru clienti.
Orice...link-uri ajutatoare, modalitate de calcul concreta(sper eu)...
Multumesc aniticipat

buna ziua,
si pe mine ma intereseaza subiectul acesta, daca ne poate ajuta cineva....

multumim




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2011 - 07:36 PM

Ce intelegeti prin limita clienti ?
Care e domeniul de activitate ?
Sunt destule lucruri de luat in seama la limitarea creditului catre clienti, de ex:
La o firma de distributie unui client care ia de minim 10 000 ron pe saptamana si are stoc de marfa de minim 300 000 ron nu am limita de credit la el , iar cel ce ia de 1000 de ron cu stoc de 10 000 ron ii limitez creditul la 5 000 de ron.
Trebuie tinut cont de puterea financiara a clientului, daca in cursul timpului a cerut amanari de la plata facturilor , sau amanari de cecuri, daca a dat refuz la plata si in cat timp a achitat acel refuz.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 11 May 2011 - 07:39 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL