Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Asigurari

1 reply to this topic

#1 P.Iulian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 July 2009 - 05:08 PM

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se inregistreaza corect asigurarile, sa zicem, auto.
De ex: am o asigurare incheiata pe 1 an cu valoare de 1200 lei, platibila in 4 rate a cate 300 lei. Eu platesc ratele la asigurare atunci cand au scadenta, adica o plata la fiecare 3 luni. Cum inregistrez?

1)
471=401 cu 1200 lei
401=512 cu 300 de 4 ori
612=471 cu 100 de 12 ori

sau

2)
471=512 cu 300 de 4 ori
613=471 cu 100 de 12 ori

Mie nu mi se pare corect sa fac 471 = 401 atata timp cat eu nu am nici o cheltuiala in avans facuta. Mi se pare ca maresc activul si pasivul inutil. Daca fac 471=401 apoi pot sa trag din 471 lunar pe cheltuiala chiar daca nu platesc, deci pot inregistra o cheltuiala fara sa o fac. Ca sa nu mai spun ca 471=401 e o marire a activului si pasivului inutila eu neavand nici un drept din aceasta asigurare decat dupa ce platesc iar furnizorul imi va oferi dreptul ce-mi revine din asigurare doar dupa ce platesc si daca se intampla evenimentul asigurat. Deci sa pun 471=401 ar inseamna ca pun un drept si o obligatie pe care nu le am. Asta-i parerea mea. Va rog sa ma lamuriti.

Multumesc



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 July 2009 - 06:39 PM

Eu fac asa:
471=5121 cu suma platita
613=471 lunar.
Nu inregistrez polita pentru tot anul din aceleasi motive ca si tine







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL