Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical in continuare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Concediu medical in continuare


35 replies to this topic

#21 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 29 March 2010 - 07:05 AM

multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 May 2010 - 07:41 AM




#22 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 11:01 AM

Draga Dana,

Sunt nevoita sa te contrazic si eu :frusty: .

In baza de calcul intra toate veniturile, inclusiv venitul din indemnizatia pentru concediu medical si toate zilele lucratoare, inclusiv cele aferente lunilor in care angajatul a fost in concediu medical.

Iata cum expliciteaza aceasta situatie articolul 74 din Ordinul 60.2006 (normele de aplicare ale OUG 158/2005)

"Exemplul nr. 2

luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20

*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical
pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizatie de asigurari sociale de sanatate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contributia (125 lei).

în care:
NZ = numarul de zile pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii, pe fiecare luna din baza de calcul;

SUMA V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;

NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;

Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei;
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005];

NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga luna);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii. "

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 29 March 2010 - 11:02 AM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#23 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 March 2010 - 10:59 PM

Dragele mele, daca am dat inf. gresite bine faceti ca ma corectati, chiar va multumesc :frusty: si imi cer scuze, mai ales daca a gresit cineva din cauza mea !
Georgianne, imi pare rau, dar nu am observat decat acum postarea ta si vad ca este din martie.
Beatrice, eu nu mai retin ce a fost atunci, dar stiu ca nu am mai apucat sa ma uit in Norme si nici nu am avut speta recent, dar imi aduc aminte ca am facut o simulare in prg. de sanatate, cu ceva fictiv si m-am gandit ca este OK, trebuia sa iau Normele si sa studiez mai profund, asta este...sorry...si multumesc, imi va folosi si mie cand va fi cazul, daca nu se schimba legea :laugh: !
:laugh:

Dana




#24 esthera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 April 2010 - 01:52 PM

buna ziua! am si eu o intrebare: daca am 23 de zile de prenatal cate zile de postnatal am de luat? diferenta pana la 126? multumesc!



#25 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 02 April 2010 - 02:39 PM

Da, conform prevederilor OUG nr. 158/2005, art. 23 (1) ,,Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate,,;
art. 24 (1) ,,Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristicealendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate,,

Aceasta postare a fost editata de G David: 02 April 2010 - 02:44 PM




#26 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 April 2010 - 07:03 AM

va multumesc



#27 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 July 2010 - 01:50 PM

buna ziua.
am un certificat medical initial, urgenta medicala (cod 06), cod diagnostic 745, 3 zile.
apoi, alt certificat, in continuare, boala obisnuita (cod 01), cod diagnostic 745 (deci acelasi), 7 zile.
la acest al doilea certificat cum se plateste: primele 2 zile unitatea si restul FNUASS sau primele 5 zile unitatea si restul FNUASS?
va multumesc.



#28 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 06 July 2010 - 02:43 PM

pentru un raspuns cat mai corect , sunt necesare datele de incepere si terminare a concediilor medicale , inscrise pe cele doua certificate
societatea suporta cate zile lucratoare sunt in primele 5 zile calendaristice de concediu medical



#29 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 July 2010 - 02:52 PM

primul este 21-23.06, al doilea 24-30.06.



#30 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 06 July 2010 - 02:57 PM

in cazul de fata , cele doua perioade se cumuleaza , fiind CM in continuare
deci , primul certificat in intregime suportat de societate (3 zile) , iar din cel de al -2 lea, primele 2 zile , restul fiind suportat din FNUASS.



#31 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 July 2010 - 03:01 PM

multumesc.



#32 oana_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 July 2010 - 12:15 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema…
O salariata gravida a fost in concediu medical (primul ‘initial’, celelalte ‘in continuare’) din luna mai pina pe 16 iulie, cod 01. (sarcina cu probleme) Baza de calcul a fost din nov pina in aprilie.
Din 18 iulie pina la sf lunii a adus un concediu medical cu cod 08 (sarcina si lehuzie). Si probabil ca va mai aduce pina la implinirea celor 126 de zile … Imi puteti spune care va fi baza de calcul ptr concediul de sarcina si lehuzie? Tot noiembrie-aprilie? Sau ianuarie – iunie? Sau .....
Multumesc!



#33 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 22 July 2010 - 01:57 PM

Vezi postareaoana_g, la Jul 22 2010, 01:15 PM, a spus:

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema…
O salariata gravida a fost in concediu medical (primul ‘initial’, celelalte ‘in continuare’) din luna mai pina pe 16 iulie, cod 01. (sarcina cu probleme) Baza de calcul a fost din nov pina in aprilie.
Din 18 iulie pina la sf lunii a adus un concediu medical cu cod 08 (sarcina si lehuzie). Si probabil ca va mai aduce pina la implinirea celor 126 de zile … Imi puteti spune care va fi baza de calcul ptr concediul de sarcina si lehuzie? Tot noiembrie-aprilie? Sau ianuarie – iunie? Sau .....
Multumesc!


baza de calcul se constituie din lunile Ianuarie - Iunie
concediul de sarcina si lauzie este considerat initial , fiind cu alt cod de indemnizatie si avand si o zi intrerupere intre cele doua medicale



#34 oana_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 July 2010 - 11:13 AM

baza de calcul se constituie din lunile Ianuarie - Iunie
concediul de sarcina si lauzie este considerat initial , fiind cu alt cod de indemnizatie si avand si o zi intrerupere intre cele doua medicale
[/quote]

baza este ian - iun ptr ca e un alt concediu initial? sau pt ca e o zi intrerupere? ziua dintre cele 2 medicale e duminica. conteaza?
dar daca nu ar fi avut zi intrerupta? care ar fi fost baza de calcul?
ms!



#35 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 26 July 2010 - 08:48 AM

Vezi postareaoana_g, la Jul 23 2010, 12:13 PM, a spus:

baza este ian - iun ptr ca e un alt concediu initial? sau pt ca e o zi intrerupere? ziua dintre cele 2 medicale e duminica. conteaza?
dar daca nu ar fi avut zi intrerupta? care ar fi fost baza de calcul?
ms!

concediul din 18 iulie - sarcina si lauzie cod 08 este initial. Are alt cod de indemnizatie si alt cod de diagnostic, fiind probabil bifat tot ca initial de catre medicul emitent. Deci baza lui de calcul se constitue din veniturile pe 6 luni in urma , incepand cu luna anterioara producerii evenimentului, deci iunie-ianuarie.

Daca acest concediu ar fi fost tot cu cod de indemnizatie 01 si cu acelasi cod de diagnostic , ar fi fost tot initial din cauza zilei de intrerupere.
concediile medicale se acorda pe perioade calendaristice, deci o zi de duminica are importanta , daca este zi de intrerupere.

Daca ar fi fost tot cu 01 si tot cu acelasi cod de diagnostic si fara nicio zi de intrerupere , baza de calcul ar fi fost la fel ca baza de calcul a primului concediu initial , cel din luna mai , adica perioada noiembrie - aprilie.

Aceasta postare a fost editata de razvan_g: 26 July 2010 - 08:49 AM




#36 oana_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 July 2010 - 09:36 AM

multumesc razvan. lamurita 100 la 100.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL