Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura cu valoare zero - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

factura cu valoare zero

18 replies to this topic

#1 bazaita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2009 - 02:39 PM

buna ziua
am o nelamurire..firma la care lucrez doreste sa ofere cadou produse cu titlu gratuit cu valuare zero
unui furnizor care de altfel ii vindem produse si conta cost pe factura.
clientul nostru este o societate cu profil de distributie,avand un contract de prestari servicii.banuiesc ca ulterior el le va vinde partenerilor sai conta cost.
clientul nostru doreste ca produsele cu valuare zero sa ii se factureze separat pe o singura factura,asta insemnad ca factura sa fie cu valuare zero.
spune-ti va rog daca ii pot face factura cu valuare zero pe acel produs ? ? ?
va multumesc



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2009 - 02:42 PM

Da, se poate. Faci factura cu produsul la valoarea normala de vanzare, dupa care adaugi pozitia de Discount, cu semnul minus si valoarea produsului.
factura va fi introdusa in contabilitate cu valoarea zero, insa in gestiune trebuie evidentiat produsul respectiv.

Bea



#3 bazaita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2009 - 03:18 PM

mersi frumos
imi poti spune unde gasesc aceasta prevedere legala, in legislatie sau in codul fiscal ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 06:18 PM




#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2009 - 03:33 PM

nu gasesti niciunde expres tratata problema, insa reiese din urmatoarele:
toate documentele primite pe numele firmei trebuie inregistrate,
toate bunurile primite trebuie inregistrate in gestiune,
ca sa vezi valoarea bunului primit, se practica aceasta forma de facturare cu discount.
Bea



#5 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 15 December 2009 - 11:37 AM

Am o problema asemanatoare: firma unde lucrez a primit 2 facturi. Prima factura contine 3 produse de test, cu pret. A doua factura contine o singura linie cu textul "discount 100%", avand valoarea egala (si cu semnul minus) cu valoarea primei facturi. Furnizorul inregistreaza suma din factura a doua ca discount financiar, ceea ce este corect dupa modul de facturare. Firma noastra nu doreste ca materialele sa fie vandute catre clienti, fiind materiale de test, deci nu pot inregistra aceasta factura ca discount financiar. Cum pot inregistra in conta cele 2 facturi?



#6 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 15 December 2009 - 02:37 PM

Cu privire la acordarea produselor cu titlu gratuit, cred ca ar trebui studiata si ORDONANȚA Nr. 99 din 29 august 2000 *** Republicată-privind comercializarea produselor și serviciilor de piață, care la art.48 mentioneaza:
" ART. 48
Vânzarea cu prime este acea practică comercială prin care la vânzarea sau oferta de vânzare de produse/servicii se oferă consumatorului cu titlu gratuit, imediat sau la un anumit termen, prime sub forma unor produse/servicii."
Asta, daca am inteles eu bine spetza!



#7 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 31 May 2010 - 10:24 AM

Daca la o firma cu jocuri de noroc se acorda cadouri in functie de scor: la scor mic un cadou ieftin, scor mare cadou mai scump, cum se scot din gestiune aceste cadouri?



#8 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 24 June 2010 - 05:48 PM

In ultimul timp primesc de la un furnizor marfuri cu valoare de intrare 0, adica la o anumita cantitate de bax-uri de suc achizitionate, primesc cateva bax-uri de apa gratuit . Apa primita gratuit intra la vanzare . Problema este ca nu imi dau seama cum se inregistreaza , singura idee care mi-a venit a fost sa-i adaug un pret simbolic de 0.01 ron, dar asta imi schimba totalul facturii . Are cineva alta idee ? Multumesc
serafimescu



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2010 - 08:52 PM

Eu ii trec cantitatea totala si valoarea , modificand pretul de achizitie.



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 June 2010 - 11:10 PM

Sau, acelasi lucru spus de Florin, in alta exprimare:
Se imparte valoarea totala a marfurilor la cantitatea totala de marfa intrata (cu pret si fara pret) obtinandu-se pretul mediu de achizitie al unui produs, pret cu care intra in magazie toate produsele.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 28 June 2010 - 07:52 AM

Vezi postarearalsera, la Jun 24 2010, 05:48 PM, a spus:

In ultimul timp primesc de la un furnizor marfuri cu valoare de intrare 0, adica la o anumita cantitate de bax-uri de suc achizitionate, primesc cateva bax-uri de apa gratuit . Apa primita gratuit intra la vanzare . Problema este ca nu imi dau seama cum se inregistreaza , singura idee care mi-a venit a fost sa-i adaug un pret simbolic de 0.01 ron, dar asta imi schimba totalul facturii . Are cineva alta idee ? Multumesc
o varianta: 371 prin 7588, 378,4428,- pentru facturi cu valoare zero



#12 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2010 - 09:25 AM

Ord. 3055/2009 art 50 La data intrării în entitate, bunurile se evaluează și se înregistrează în contabilitate la valoarea de intrare, care se stabilește astfel:
(1) d) la valoarea justã - pentru bunurile obþinute cu titlu gratuit sau constatate plus la inventariere.
(2) Prin valoare justă se înțelege suma pentru care activul ar putea fi schimbat de bunăvoie între părți aflate în cunoștință de cauză în cadrul unei tranzacții cu prețul determinat obiectiv.
Valoarea justă a activelor se determină, în general, după datele de evidență de pe piață, printr-o evaluare efectuată, de regulă, de profesioniști calificați în evaluare.
În situația în care nu există date pe piață privind valoarea justă, din cauza naturii specializate a activelor și a frecvenței reduse a tranzacțiilor, valoarea justă se poate determina prin alte metode utilizate, de regulă, de către profesioniști în evaluare.

In cazul descris faci la prețul înscris în factură; dacă programul permite faci la NIR 371,4426=401,7588 dacă nu faci totul prin 401 și apoi reglezi 401 prin 7588: 401=7588 sau 473=401 storno 473=7588


d) la valoarea justă - pentru bunurile obținute cu titlu gratuit sau constatate plus la inventariere.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#13 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 03 October 2011 - 03:34 PM

Am primit o factura de la un furnizor extern pe imi apar patru pozitii noi la valoare zero,am inteles ca reprezinta un bonus,cum fac receptia lor?Mentionez ca pe stoc nu am mai avut produsele respective.Va multumesc.



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2011 - 08:31 PM

sunt produse primate ca bonus, NIR-ul se intocmeste cu toate datele din Factura la costul de achizitie a bunurilor primite gratuit.
Ordinul 3055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
Cu ajutorul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se tine evidenta veniturilor realizate din alte surse decat cele nominalizate in conturile distincte de venituri ale activitatii de exploatare.
In creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se inregistreaza: bunurile sau valorile primite gratuit (301, 302, 303, 361, 371, 381, 512, 531);
Cu ajutorul contului 371 "Marfuri" se tine evidenta existentei si miscarii stocurilor de marfuri. In debitul contului 371 "Marfuri" se inregistreaza valoarea la pret de inregistrare a marfurilor constatate plus la inventar si a celor primite cu titlu gratuit (607, 758).



#15 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 October 2011 - 01:50 PM

Problema e ca nu stiu costul de achizitie a vunurilor primite gratuit,sant produse noi,nu stiu valoarea lor reala,pe factura nu au pret,doar cantitate.



#16 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 October 2011 - 02:18 PM

pretul de piata atunci ( cat ar valora un asemenea bun pe piata din RO ? ) , ca banuiesc ca nu ti le evalueaza vreun evaluator ca sa ai raport de evaluare .



#17 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 21 March 2012 - 03:05 PM

Buna ziua. Lucrez pe un proiect POSDRU ca si partener. In cadrul proiectului primim alimente destinate cursantilor cu titlul de hrana. Alimentele vin insotite de aviz de expeditie si factura cu valoare zero. Deci sunt platite de beneficiar noi doaaaar le distribuim cursantilor. In acest caz, eu ar trebui sa le inregistrez in contabilitate, sau doar extracontabil sa fac fise de magazie si bonuri de consum/produs, adica o evidenta operativa? Daca cineva a intalnit situatia si ma poate ajuta, multumesc din suflet si anticipat! Have a good day!



#18 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 23 March 2012 - 08:58 PM

intre timp m-am lamurit, asa ca atasez si raspunsul, poate si altcineva are nevoie! traiasca forumul conta si legislatia de pe net! :wub:
deci, rezolvarea este: inregistrarile contabile le face beneficiarul, el face plata el inregistreaza si cheltuiala! altfel beneficiarul ar face plata si partenerul ar inregistra cheltuiala, ceea ce nu este tocmai corect. partenerul face doar o evidenta extracontabila, in clasa 8! :blush:



#19 ramo_cri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BRASOV

Postat 18 April 2012 - 11:20 AM

Buna ziua,

avem un furnizor de consumabile care la achizitionatea a 250 de discuri de debitat ne ofera un polizor gratuit (obiect de inventar). Polizorul apare pe aceeasi factura cu discurile -la valoarea de 780 lei plus tva 188 cu * iar in partea de jos a facturii apare explicatia *=valoare rabat natural si se scade valoarea polizorului, astfel incat totalul facturii cuprinde doar valoarea discurilor.
Care este inregistrarea corecta a polizorului?

Va multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL