Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
anchete administrative - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


anchete administrative


14 replies to this topic

#1 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2009 - 11:43 AM

Am o intrebare:intr-o institutie , cine face ancheta administrativa:biroul care se ocupa de personal si salarizare sau juristul?mentionez ca sunt doua compartimente distincte in unitate, ancheta o face persoana care se ocupa de personal si juristul semneaza .Intrebat ce propune ca sanctiune, a spus ca el nu face pe politistul..chiar nu stiu ce sa fac.
Va multumesc.



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 05 August 2009 - 12:15 PM

ancheta o face comisia de disciplina stabilita prin dispozitie a directorului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 06:14 PM




#3 ADA_BM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 September 2009 - 09:18 AM

Buna,

am un caz de abatere disciplinara. i-am facut referat, adresa de convocare, a avut loc intalnirea pt cercetare disciplinara, dar nu s-a prezentat, procesul verbal al comisiei si decizia comisiei de desfacere a contractului de munca. mentionez ca angajata nu s-a mai prezentat la servici din data de 24.08.2009 fara un motiv obiectiv. i-am trimit cu recomandata decizia comisiei.
intreabarea mea este: cf art 268(1) din Codul Muncii, sa inteleg ca, decizia se aplica numai dupa 30 de zile calendaristice de cand am aflat de fapta? nu pot dispune aplicarea deciziei din data in care a emis-o comisia de cercetare disciplinara?
2. comisia s-a intalnit in 11.09.2009. Decizia i-am trimis-o in 14.09.2009. intre 11-14.09.2009 ii suspend contractul sau ce sa fac? pt ca decizia produce efecte de la data comunicarii angajatului

Multumesc anticipat!



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 12:53 PM

1. Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
Limitarea este in sensul de maxim 30 zile, adica in intervalul 1-30 zile, nu dupa 30.
Articolul se refera la termenul de emitere a deciziei, nu la aplicarea sanctiunii.

2. Poti sa o treci absenta.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 18 September 2009 - 12:55 PM

Dragos



#5 ADA_BM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 September 2009 - 02:06 PM

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 September 2009 - 03:52 PM




#6 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 September 2009 - 03:01 PM

si eu am un caz asemanator, din luna iulie nu a venit la serviciu , dar am pontat prezent- a fost putin si din vina angajatorului ca nu a avut de lucru, dar in luna august s-a redresat si angajatul nu s-a mai prezentat la serviciu, i-am facut scrisoare acum in data de 17.09.2009 sa vina la discutii,
pentru prima perioada din august pot sa trec CO aferent zilelor lucrate pentru 2009 si restul sa fie nemotivat??
- si daca vine sa discute si vrea sa ramana la munca, dar angajatorul nu mai vrea- cum se procedeaza??


multumesc



#7 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 September 2009 - 03:08 PM

ADA, poti sa postezi modelul de referat? mia-r fi de ajutor
multumesc



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 04:09 PM

Nu-l poti trece in CO daca nu face el cerere de CO. Poti ponta absenta nemotivata.
E foarte discutabila situatia ta, in luna iulie angajatorul l-a trimis acasa ca nu mai avea ce sa-i dea de lucru de fapt, iar acum...
Macar l-a platit pentru iulie ?
Dragos



#9 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 September 2009 - 04:13 PM

nu a platit salariile pe luna iulie decat partial



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 05:03 PM

Pai si e corect sa-i desfaca contractu cu abatere disciplinara...
Dragos



#11 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2009 - 07:31 PM

Vezi postareanegocont, la Sep 18 2009, 06:03 PM, a spus:

Pai si e corect sa-i desfaca contractu cu abatere disciplinara...

am sa incerc sa fac eu acest lucru, dupa ce mai invat de aci de pe forum

Pentru relatia cu ITM , societatea a avut incheiat un contract cu o societate de resurse umane, contract care din cauza de recesiune (si alte neintelegeri ) s-a reziliat, dar in continuare amical mai ajuta si totusi nu am inteles atitudinea lor ( resurse umane) cand au auzit ca administratorul doreste sa-i faca scrisoare si referat catre angajatul cu abateri disciplinare ( au zis auleo? ) de ce ? ce este asa grav? afecteaza cumva societatea ? sau pe cine ? de s-au speriat asa de rau?
puteti, va rog sa-mi spuneti cate cava in legatura cu acest subiect?

- sau mai rau este ca in luna ianuarie si februarie societatea a fost in somaj tehnic, normal dupa aceasta perioada resursele umane trebuiau sa faca decizie de revenire la munca, dar n-au facut-o decat in aprilie si s-au dus la ITM in 17 septembrie sa le depuna, drept pentru care cei de la ITM s-au sesizat si au facut proces verbal de control pentru nedepunerea in termen a deciziilor, s-a lasat doar cu avertisment verbal -



#12 ADA_BM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 September 2009 - 10:36 AM

Vezi postareapav, la Sep 18 2009, 04:08 PM, a spus:

ADA, poti sa postezi modelul de referat? mia-r fi de ajutor
multumesc

ti-am atasat modelul de referat pe care l-am folosit eu. e un model pe care l-am gasit pe net. sper sa-ti fie de folos

Fisiere atasate





#13 AlinaMarcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 October 2009 - 12:36 PM

Am si eu o intrebare: in cazul in care angajatul vine baut sau bea in timpul programului de lucru angajatorul il poate penaliza, oprindu-i un procent din salariu. Exista vreo baza legala pentru acest lucru? Mentionez ca angajatorul nu doreste sa ii faca referat pentru abateri indisciplinare, ci doar sa le aduca la cunostinta angajatilor ca in cazul mai sus mentionat are dreptul sa le opreasca un procent din salariu. Va multumesc!



#14 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2009 - 01:15 PM

Trebuie sa faci cercetare disciplinara!

Art. 264. - (1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de munca pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;
c) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
d) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
(2) In cazul in care, prin statute profesionale aprobate prin lege speciala, se stabileste un alt regim sanctionator, va fi aplicat acesta.
Art. 265. - (1) Amenzile disciplinare sunt interzise.
Art. 267. - (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia celei prevazute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile



#15 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 October 2009 - 03:03 PM

Vezi postareaADA_BM, la Sep 21 2009, 11:36 AM, a spus:

Vezi postareapav, la Sep 18 2009, 04:08 PM, a spus:

ADA, poti sa postezi modelul de referat? mia-r fi de ajutor
multumesc

ti-am atasat modelul de referat pe care l-am folosit eu. e un model pe care l-am gasit pe net. sper sa-ti fie de folos

multumesc foarte mult, intre timp am facut o scrisoare prin care am chemat angajatul sa-i lamurim situatia, a venit a amenintat ca va face reclamatie la ITM ( a si facut-o, luni pe 5 oct, ne-a chemat sa ne prezentam la Itm) , dar administratorul fiind singur nu ia a scris nici un proces-verbal, nimic, asa ca angajatul mai destept a plecat si asteapta rezolutia de la ITM.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL