Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
open-oftopic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


open-oftopic


37 replies to this topic

#21 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 03 September 2009 - 04:18 PM

eu m-am uitat pe fereastra in timp ce colegii mei spuneau povesti...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#22 floppy83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 September 2009 - 02:21 PM

Opriti planeta....vreau sa cobor!




#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2009 - 08:07 AM

michael ... :lostit (13):



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2009 - 11:04 AM

ieri am traversat un parc si mi-am adus aminte cat de mult iubesc caldura blanda a toamnei ... :lostit (13):



#25 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 25 September 2009 - 02:25 PM

:lostit (13):
irina



#26 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 October 2009 - 04:50 PM

http://www.theflatea...iety.org/forum/
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#27 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 23 October 2009 - 03:22 PM

Nazistii pedepseau homosexualitatea cu moartea, comunistii cu inchisoarea, acum e incurajata. Imi este teama ca se apropie momentul cand va deveni obligatorie!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#28 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 October 2009 - 10:17 PM

A cazut guvernul Boc, daaar altul nu mai avem. Normal pentru ca e CRIZA!!!!
%%%




***



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 October 2009 - 07:24 PM

Deoarece nu se mai poate cu actuala echipa guvernamentala, primul ministru al Romaniei (care o fi ala?) s-a gandit sa aduca 10 experti japonezi pe posturile de ministri.
Iata cele 10 nume vehiculate:
1. Nimika Nuymoka
2. Yaspaga Shidute
3. Wreypostu Daybanu
4. Undeypliku Katesparg
5. Skimbaley Inparay
6. Winoakuma Kosuma
7. Furatzara Kutotu
8. Bagabany Labayatu
9. Totkumita Madeskurk
10. Nufurytu Furyo

Nu este creatie proprie...este din "folclorul romanesc." Bine ca ne-a mai ramas simtul umorului.

Dana




#30 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 03:32 PM

http://www.fiscalitatea.ro/de-ce-este-grea...bilitatea--681/

am gasit raspunsul foarte mult cautat> insa multi nu stiu si nu inteleg de ce nu se poate ca toti(si ei) sa faca acea meserie usoara ce se numeste contabilitate....
Bea



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 04:25 AM

Știrea cea mai proastă:

Nu înalta corupție face diferența dintre Statele Unite și România, ci acel comitet de bloc care în San Francisco pune mâna pe mătură și în Craiova pune mâna pe telecomandă. În fața Pieții Matache din București stă bustul unui domn uitat: doctorul Haralambie Botescu. Omul a provocat un mare scandal politic în 1910, când a controlat fără milă igiena cârciumilor bucureștene. I-a sancționat sever pe toți, indiferent de apartenența lor politică. Pentru un așa curaj nemaivăzut i s-a făcut statuie. Știrea cea mai proastă este că astăzi, deși sculptori avem din plin, am rămas fără acei oameni care să merite o statuie



#32 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2011 - 09:53 AM

S-a asternut criza si in acest topic. Astept data de 01 aprilie 2011 , cand vom iesi din criza ... :focus:



#33 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 March 2011 - 03:41 PM

Vine, vineeeeeeee primavara :thumbup: !!!

Dana




#34 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2011 - 10:54 AM

Vrabia malai viseaza si nebunul, balamuc! :thumbup: :smile:



#35 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 March 2011 - 02:29 PM

E adevarat!!!! Au venit investitorii primaverii!!!
As fi vrut sa dau si sursa, dar imi era teama sa nu fie considerata reclama, DECI:

"
În jurul orelor 23.10 angajații unei benzinării din centrul capitalei au asistat la o scenă desprinsă parcă din filmele cu miliardari. Un bărbat necunoscut a intrat în benzinărie cu mașina și a alimentat fără întrerupere până când a umplut rezervorul, după care a plătit cu numerar, de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat.
...
Băiatul care spală parbrize în benzinărie este încă în stare de șoc. „Credeam că vrea să pună și el un litru-doi, cât să ajungă acasă. Când am văzut că depășește patru litri și nu se oprește m-am panicat. Le-am zis colegilor că avem un investitor străin la pompa trei.”
"



#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 May 2011 - 11:45 PM

FEMEI DE CARIERA by Mircea Dinescu


Femeile s-au opintit câteva secole să ajungă egale cu bărbații, iar acum nu mai știu cum să scape de acest groaznic privilegiu.
Muncim ca niște tâmpite, îi mulțumim patronului că ne dă șansa extraordinară de a lucra și-n weekend, ca să ne afirmăm și să ne ținem de deadline.
Șefii pleacă de vineri la prânz și-i mai vezi luni după-masă, când se deșteaptă din mahmureli de cinci stele.
Timp în care ai deosebita onoare de a le ține locul, că de-aia ai dat atât din coate și-ai făcut ulcer de când mănânci numai kebab în chiflă, la serviciu, ca să ajungi femeie de nădejde.
Firma te-a răsplătit cu două dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tău personal..
Noaptea visezi color Acrobat reader, Outlook și Power Point, coșmarul ți-e împicățit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte".
În somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de pătrățici și te trezești țipând.
Nu pentru că te înnebunesc folderele, ci pentru că e deja 7,30 și la 8 trebuie să fii la firmă și-ai dormit strâmb și-ți stă bretonul ca o bidinea. Scuză-mă, te las puțin pe fir, că mă cere unul de nevastă...
Munca e bună numai când ți-aduce un franc cinstit în buzunar și mai ales, îți dă și răgazul să-l cheltuiești. Sistemul suedez prevede că trebuie să amețești
muncind cinci zile pe săptămână și să amețești în bar două zile pe săptămână..
Ăsta e raportul minim rezonabil.. Carierismul e plăsmuirea bolnavă a unor filme imbecile de la Hollywood , care insinuează că o femeie poate face orice, dacă vrea ea: ajunge imediat director executiv, naște trei pui vii pe care îi hrănește cu lapte praf, soțul o iubește leșinant, deși o vede cam șase ore pe săptămână
(sau poate tocmai de-aia), iar el, deși e neurochirurg șef la Memorial Hospital , nu e stresat deloc, face mâncare la copii, spală vase și-o așteaptă pe ea cu mașina la firmă, seara.
Pardon, noaptea.
Nu se știe când operează el pe creier și mai face și lecții cu ăia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la
trei brokeri și de convins opt clienți să investească.
Femeile care au văzut-o pe Diane Keaton în "Baby Boom" se lasă drogate de gândul inept al unui perpetuum mobile. Au senzația că se poate orice.
Că soțul, copilul, ciobănescul german și siameza așteaptă oricât; ei latră la unison cu mândrie că au o directoare în familie. Când ambii soți muncesc deopotrivă, ajungi să le înțelegi masochismul, până la urmă.
Pericolul dospește abia când femeia de carieră are acasă un inginer care scapă la 4,00 de la uzină, apoi vrea mâncare cu sos, maieuri cât de cât curate și puțin sex. Muncind ca o disperată ca să nu cumva să fie promovată alta în locul ei, la o adică, femeia se înscrie deja la divorțul part-time și facilitează hârjoana extraconjugală a bărbatului constrâns de hormoni.
Când constați că fetița ta îi spune "mamă" soacră-tii (care nici nu te-a vrut de noră, fiindcă nu păreai gospodină și uite că știa ea ce știa) și bâzâie că pe bona o iubește cel mai mult de pe lume, e cam târziu să-ți dai demisia. Copilul nu înțelege că tu crăpi muncind ca să aibă el garsonieră-n București când termină liceul (dacă l-o termina, că tu n-ai timp să-i verifici lecțiile).
Copilul vrea să stai lângă el, caldă, pufoasă, atentă, să simtă dragostea ca pe o pernă de pluș. Dar tu, care-ai răspuns la celular și-n clipa când te cerea ăla
de nevastă și i-ai spus lui "da", acoperind o secundă telefonul cu palma , apoi te-ai scuzat din gene și ai continuat să vorbești cu șeful de secție la telefon,
nu prea înțelegi cum vine chestia asta cu renunțatul la carieră de dragul familiei.
Mircea, fă-te că trăiesti! Apropo, când ți-ai închis ultima dată telefonul, ca să vezi un film fără să te deranjeze nimeni? Nu e cazul, că pe vremea când ai văzut tu ultimul film încă nu se inventaseră telefoanele cu On și Off, erau
numai fixe cu roată și fir cârlionțat.
Am chiulit și-am să chiulesc cu voluptate de la muncă, întotdeauna...
Chiulește și tu, salvează-ți viața, femeie! Atât cât se poate.. Ia bunul simț, în doze homeopatice. Să știi numai tu.
Cele mai frumoase petice de viață le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viața mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, când o tăiasem de la ședința de redacție, lăsând vorbă că mi s-a spart țeava de calorifer și m-au chemat vecinii să strâng apa. Mi-a rămas în cap (și mie, ca atâtor altora) gafa de la TVR, de la Revoluție, când habar n-aveau că intraseră deja în direct și cineva
i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!"... Și Mircea a ascultat. Și a ajuns departe. Până când vom pricepe omenește tâlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.



#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 May 2011 - 07:05 PM

Decalog

01.
Daca vine muntele la tine, iar tu nu esti Mahomed.... FUGI!!!!....este alunecare de teren.

02.
O femeie care iti spune varsta reala este fie prea tanara pentru a avea ceva de pierdut, fie prea batrana pentru a avea ceva de castigat din asta.

03.
Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare.

04.
Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce in ce mai buni, fie se transforma in otet.

05.
Munca nu a omorat niciodata pe nimeni......dar de ce sa risti?

06.
Nu este important sa castigi...este important sa-l faci pe celalalt sa piarda.

07.
CAND CINEVA TE ENERVEAZA AI NEVOIE DE 42 DE MUSCHI CA SA TE INCRUNTI, DA' AI NEVOIE DOAR DE 4 SA INTINZI MANA SI SA-I DAI UNA PESTE OCHI!

08.
Intotdeauna dragostea a fost considerata mai importanta decat banii. Dar nimeni nu s-a intrebat cat costa 1 kg de prezervative.

09.
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost.

10.
Cu cat regula e mai stricta, cu atat capul care a conceput-o e mai prost



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2011 - 07:34 PM

2 dintre vocile romanesti netrucate ...

http://www.youtube.c...h?v=UAsy6UsgSV8

http://www.youtube.c...feature=related






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL