Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare milj.auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare milj.auto

2 replies to this topic

#1 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 07 August 2009 - 07:40 AM

buna ziua,
sunt contabila la o firma care nu are inca activitate ,dar anul trecut achizitionat o masina pt.care am calculat amortizare in fiecare luna .Imi poate spune cineva daca am procedat corect calculand amortizare desi soc.nu are activitate?
mai am o nedumerire , daca administratorul a imprumutat societatea , s-a intocmit un contract pt.acest imprumut, dar peste o luna imi expira valabilitatea contractului ,ce este de facut daca soc.nu poate restitui imprumutul , trebuie sa calculez tva la acest imprumut sau sa prelungescu contractul? multumesc



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 August 2009 - 09:47 AM

Orice cheltuiala trebuie facuta in scopul obtinerii unui venit. Din moment ce soc. nu a avut activitate, nu se calculeaza cheltuiala cu amortizarea mijlocului fix.
Se poate prelungi contractul de imprumut eventual cu stipularea unei dobanzi. NU se calculeaza TVA.

Dana




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2009 - 10:47 AM

&&&&&,

in forum e un capitol special pt mijl. fixe, cu tot ce tine de ele !! de ce nu postezi acolo despre amortizare, mai ales ca exista si un topic special pt. aceasta tema ??

ai avertisment public !! :lostit (13):

topic inchis si marcat pt. mutare + unire cu cel existent deja (desi ar trebui sa ti-l sterg direct) !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL