Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


TVA taxare inversa


47 replies to this topic

#41 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 July 2011 - 03:10 PM

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, am mare nevoie

Va multumesc



#42 CRISTINAMctina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2011 - 02:01 PM

Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o inregistrare contabila.
Am emis o factura de "Deseuri hartie mixta" unde , pe coloana de TVA , am scris TVA-Taxare inversa cf.cod.fiscal Art.10 Alin.2,lit.a.
Problema mea este cum inregistrez eu factura emisa de mine si cum trebuie sa fie evidentiata in jurnalul de vanzari-cumparari?
Va rog sa ma ajutati , este foarte urgent.
Va multumesc,
Cristina




#43 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2011 - 03:19 PM

411=708 100
4426=4427 24

In jurnalele de vanzari si cumparari trebuie sa apara partenerul cu baza de impozitare si valoare TVA.

...mai era fondul de mediu, de 3% parca, dar nu stiu daca e si la hartie.

si atunci ar mai fi:

635=411 3 lei, si incasezi doar diferenta de 97 lei



#44 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2011 - 06:56 PM

Vezi postareaCRISTINAMctina, la 18 August 2011 - 02:01 PM, a spus:

Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o inregistrare contabila.
Am emis o factura de "Deseuri hartie mixta" unde , pe coloana de TVA , am scris TVA-Taxare inversa cf.cod.fiscal Art.10 Alin.2,lit.a.
Problema mea este cum inregistrez eu factura emisa de mine si cum trebuie sa fie evidentiata in jurnalul de vanzari-cumparari?
Va rog sa ma ajutati , este foarte urgent.
Va multumesc,
Cristina
parca 4426 = 4427 facea cumparatorul si nu vanzatorul



#45 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2011 - 07:50 AM

Are dreptate, cosmin0304....inregistrarea 4426=4427 se face de catre cumparator !
In jurnalul de cumparari nu veti avea nici o inregistrare iar in cel de vanzari, aveti coloana speciala pentru operatiunile cu taxare inversa...parca 10 !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 19 August 2011 - 07:51 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#46 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 August 2011 - 08:10 AM

Atunci...sa-mi fie rusine..eu credeam ca nota contabila pentru taxarea inversa este aceeasi pentru cumparator si vanzator.

Si atunci...care e nota contabila pentru evidentierea taxarii inverse pentru vanzator?? :smile: Ma refer la nota si nu la jurnal.



#47 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 August 2011 - 08:35 AM

da, probabil ca asa este, imi pare rau cristina ca te-am indrumat gresit..


"(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:

a) livrarea de deșeuri și materii prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;

(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri/prestările de servicii prevăzute la alin. (2) furnizorii/prestatorii nu vor înscrie taxa colectată aferentă. Beneficiarii vor determina taxa aferentă, care se va evidenția în decontul prevăzut la art. 1562, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă."

Norme:

"82. (3) În cazul livrărilor de bunuri prevăzute la art. 160 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv pentru avansurile încasate, furnizorii emit facturi fără taxă și înscriu în aceste facturi o mențiune referitoare la faptul că au aplicat taxarea inversă.

Taxa se calculează de către beneficiar și se înscrie în facturi și în jurnalul pentru cumpărări, fiind preluată atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă.

Din punct de vedere contabil, beneficiarul va înregistra în cursul perioadei fiscale 4426 = 4427 cu suma taxei aferente."


Ordin 3055:
În creditul contului 4427 “Taxa pe valoarea adaugata colectata” se inregistreaza:
– taxa pe valoarea adaugata colectata aferenta livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii taxabile, avansurilor pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii taxabile (411, 428, 451, 453, 461, 531), precum si taxa aferenta operatiunilor pentru care se aplica taxare inversa, potrivit legii (4426);


E ca si cum emitentul facturii nu aplica taxarea inversa..



#48 a.enescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 October 2011 - 06:33 PM

Vezi postareamirela 0702, la 19 August 2011 - 08:35 AM, a spus:

E ca si cum emitentul facturii nu aplica taxarea inversa..

Nu e ca si cum.

Furnizorii nu evidentiaza pur si simplu taxarea inversa. Taxarea inversa a aparut in legislatia fiscala privind TVA in 2005. In perioada 2005 - 2006 atat vanzatorul cat si cumparatorul era obligat la aplicarea taxarii inverse si la efectuarea inregistrarii contabile 4426 = 4427 cu taxa aferenta. De la 01.01.2007 si pana in prezent obligativitatea aplicarii taxarii inverse revine ambilor parteneri, dar numai beneficiarul inregistreaza nota contabila 4426 = 4427 cu suma taxei aferente operatiunii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL