Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA taxare inversa


47 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2008 - 06:01 PM

Va rog mult de tot Ajutati ma si pe mine In cazul taxarii inverse , pe factura se trece TVA ul?sau valaore cu tot cu TVA (fara TVA) In cazul prestarii unui serviciu de 100 lei (care tine de Taxare inversa) ce inregistreaza furnizorul ce inregistreaza clientul?Multumesc



#2 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 11 June 2008 - 09:12 AM

Vezi postareamihails2005, la Jun 10 2008, 07:01 PM, a spus:

Va rog mult de tot Ajutati ma si pe mine In cazul taxarii inverse , pe factura se trece TVA ul?sau valaore cu tot cu TVA (fara TVA) In cazul prestarii unui serviciu de 100 lei (care tine de Taxare inversa) ce inregistreaza furnizorul ce inregistreaza clientul?Multumesc
Da, pe factura se trece TVA -ul (il calculezi tu). Pt. serviciul de 100 lei, furnizorul inregistreaza 4111=7*, iar clientul 6*=401 si 4426=4427 cu valoarea TVA -ului pe care il calculeaza el.




#3 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2008 - 09:14 AM

Vezi postareamariana07, la Jun 11 2008, 10:12 AM, a spus:

Da, pe factura se trece TVA -ul (il calculezi tu). Pt. serviciul de 100 lei, furnizorul inregistreaza 4111=7*, iar clientul 6*=401 si 4426=4427 cu valoarea TVA -ului pe care il calculeaza el.
Nu, nu se trece valoarea TVA, ci se trece mentiunea "Taxare inversa". Calculul si evidentierea TVAului ii revine beneficiarului.

CF art.155 alin.5. lit.n."2. în cazul în care taxa se datorează de beneficiar în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b)-d) și g), o mențiune la prevederile prezentului titlu sau ale Directivei 112 ori mențiunea ?taxare inversă? pentru operațiunile prevăzute la art. 160; ",

CF art.150 alin.3. "(3) Orice persoană care înscrie taxa pe o factură sau în orice alt document care servește ca factură este obligată la plata acesteia."

Aceasta postare a fost editata de Bea: 12 June 2008 - 09:22 AM

Bea



#4 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 12 June 2008 - 11:00 AM

Da, inscrierea TVA-ului se face de catre beneficiar.Eu am inteles din postarea lui mihails2005 ca se afla in aceasta postura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:04 PM
citare mesaj anterior




#5 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2009 - 08:40 PM

Buna ziua ! Am cumparat marfa de la o firma producatoare care se afla in insolventa si au facturat cu tva taxare inversa, trebuie sa apara acea suma de tva in decl 300 la poz 17? multumesc



#6 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2009 - 09:49 PM

Da, randul 6 si 17

Codul fiscal
Art.160
(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligați să înscrie mențiunea "taxare inversă", fără să înscrie taxa aferentă. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor înscrie taxa aferentă, pe care o evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Pentru operațiunile supuse măsurilor de simplificare nu se face plata taxei între furnizor și beneficiar.

Scuze pentru raspunsul gresit corect este randul 10

Rândul 10 - se înscriu informațiile preluate din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare și taxa colectată pentru achizițiile de bunuri și de servicii, a căror exigibilitate intervine în perioada de raportare, de către beneficiarii care aplică măsurile de simplificare prevăzute la art. 160 din Codul fiscal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 12:52 PM




#7 lampard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 August 2009 - 10:27 AM

care este definitia masei lemnoase pt.care se aplica masurile simplificate ? de fapt ma intereseaza daca pt. lemnul de foc se aplica masuri simplificate sau nu ?



#8 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 13 August 2009 - 11:33 AM

Citeste documentul atasat. Sursa ANAF.

Fisiere atasate


vivi



#9 filuta neculau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 August 2009 - 01:35 PM

Buna ziua.
Poate sa-mi spuna cineva care se considera ca este data la care o firma intra in insolventa: la data iesirii hotararii la tribunal, la data publicarii in Monitorul Oficial sau la data publicarii in Buletinul Insolventei?
Multumesc mult.



#10 lampard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 August 2009 - 11:11 AM

Vezi postareaVIVI1968, la Aug 13 2009, 01:33 PM, a spus:

Citeste documentul atasat. Sursa ANAF.
merci!!!



#11 Anklex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 September 2009 - 12:08 PM

Vezi postareakatinca, la Aug 8 2009, 10:49 PM, a spus:

Da, randul 6 si 17

Codul fiscal
Art.160
(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligați să înscrie mențiunea "taxare inversă", fără să înscrie taxa aferentă. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor înscrie taxa aferentă, pe care o evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Pentru operațiunile supuse măsurilor de simplificare nu se face plata taxei între furnizor și beneficiar.

Scuze pentru raspunsul gresit corect este randul 10

Rândul 10 - se înscriu informațiile preluate din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare și taxa colectată pentru achizițiile de bunuri și de servicii, a căror exigibilitate intervine în perioada de raportare, de către beneficiarii care aplică măsurile de simplificare prevăzute la art. 160 din Codul fiscal

Daca este o achizitie de la un insolvent, se inregistreaza taxare inversa 4426 la 4427 si in decont se trece la rd 10 ca baza si tva colectata. Dar astfel nu mai da tva-ul cu decontul daca aceasta taxa apare doar la rd 10 pe coloana 2. Nu inteleg exact cum se procedeaza pe decont. Ce spuneti?



#12 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 01 September 2009 - 02:56 PM

achizitia cu taxare inversa se trece la rd. 10 baza + tva-ul ( pentru ca ai inregistrarea pe 4427) si o cuprinzi la rd. 18 ( pentru ca ai inregistrarea pe 4426 ).
de ex.
daca ai total achizitii 10.000 + 1900 din care ai o factura cu taxare inversa de 100+19 vei avea

4426 = 401 1881 lei, tva aferent achizitiilor obisnuite
4426 = 4427 19 lei, tva aferent operatiunii de taxare inversa

deci completezi la rd 10 : 100 (baza) + 19( tva) si la rd. 18 10.000(baza)+1900 (tva) iar decontul iti va da TVA de recuperat 1881 lei.



#13 Anklex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 September 2009 - 03:07 PM

Multumesc, este evident, nu stiu de ce nu i-am vazut logica. Am elucidat si misterul asta :).

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 01 September 2009 - 03:12 PM




#14 neculache adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 September 2009 - 06:31 PM

buna seara,

Daca ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema va rog, sunt relativ noua in domeniu si noua pe forum.
Am o societate platitoare de TVA si are un contract de pretari servicii cu o societate in i8nsolventa. Eu trebuie sa ii emit factura cu taxare inversa dar nu stiu ma inregisatrez eu in contabilitate?

Multumesc anticipat.taxare inversa in insolventa



#15 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 September 2009 - 06:46 PM

nu dumneavoastra emitei facturi cu taxare inversa, societatea insolventa emite facturi cu taxare inversa
dumneavoastra emiteti facturi cu tva deoarece sunteti societate platitoare de tva , iar societatea insolventa o inregistreaza corect.
mai mult decat atat, daca sunteti societate de contabilitate, contractul trebuie semnat de catre administratorul delegat, in cazul in care administratorului
i s-a ridicat dreptul de a administra.

Aceasta postare a fost editata de doiny: 21 September 2009 - 06:49 PM




#16 clara1an

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 September 2009 - 08:33 PM

in situtia in care o firma este in stare de insolventa TOATE firmele partenere vor trebui sa emita facturi cu taxare inversa catre firma aflata in insolventa. in contabilitate va inregistrati fara TVA dar aveti grija la decontul 300 pt. ca aveti rubrica unde va trebui trecuta separat aceasta factura.



#17 neculache adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 September 2009 - 08:32 AM

Va multumesc pentru raspuns dar se cam bat cap in cap.

Eu am decizia de insolventa a firmei si scrie clar ca toate facturile emise de parteneri trebuie sa fie cu taxare inversa. ideea era ca nu stiam cum ma inregistrez eu. Cred ca m-am deslusit. Ma inregistrez fara TVA COLECTAT (4427) dar trec valoarea lui in coloana speciala din decont. Corect?



#18 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2009 - 09:00 AM

art160.-norme
....
(3) În cazul livrărilor/prestărilor, prevăzute la art. 160 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv pentru avansurile încasate, furnizorii/prestatorii emit facturi fără taxă și înscriu în factură mențiunea "taxare inversă". Taxa se calculează de către beneficiar și se înscrie în facturi și în jurnalul pentru cumpărări, fiind preluată atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Contabil, beneficiarul va înregistra în cursul perioadei fiscale 4426 = 4427 cu suma taxei aferente.
4) Înregistrarea contabilă 4426 = 4427 la cumpărător este denumită autolichidarea taxei pe valoarea adăugată, colectarea taxei pe valoarea adăugată la nivelul taxei deductibile este asimilată cu plata taxei către furnizor/prestator. Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situații în care se aplică taxare inversă.



#19 Anklex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 September 2009 - 09:31 AM

Si in decont, daca am achizite cf art.160 de la un insolvent, cum se trece operatiunea?Inregistrez pe randul 10 si 18? O deduc?
Cum se procedeaza?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 October 2009 - 07:34 PM




#20 Anklex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 September 2009 - 09:37 AM

Vezi postareafoxyexp, la Sep 1 2009, 03:56 PM, a spus:

achizitia cu taxare inversa se trece la rd. 10 baza + tva-ul ( pentru ca ai inregistrarea pe 4427) si o cuprinzi la rd. 18 ( pentru ca ai inregistrarea pe 4426 ).
de ex.
daca ai total achizitii 10.000 + 1900 din care ai o factura cu taxare inversa de 100+19 vei avea

4426 = 401 1881 lei, tva aferent achizitiilor obisnuite
4426 = 4427 19 lei, tva aferent operatiunii de taxare inversa

deci completezi la rd 10 : 100 (baza) + 19( tva) si la rd. 18 10.000(baza)+1900 (tva) iar decontul iti va da TVA de recuperat 1881 lei.
Totusi..m-am mai gandit, se deduce taxa aceasta?Nu sunt sigura cu randul 18...nu se precizeaza nimic de taxare inversa, cum la rd.10 scrie clar articolul...o scad de la rd 23?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL