Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie de impunere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decizie de impunere


9 replies to this topic

#1 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 August 2009 - 07:40 PM

Sunt inregistrat ca PFA,activitate coordonator Avon.Pentru anul 2008 am depus declaratia 200 cu urmatoarele date
-venit brut (pe facturi) 1490
-cheltuielei 776
-venit net 714
-mentionez ca in cursul anului Avon a oprit la sursa 10% impozit,deci eu nu am mai ridicat de la banca suma inscrisa pe factura,ci cu 10% mai putin
Pe decizia de impunere apar urmatoarele date: impozit 114, plati anticipate 19 ron si mai am de dat 95 ron impozit.Vreau sa stiu de ce nu s-a scazut impozitul retinut de Avon(149 ron),deoarece am atasat adeverinta de la Avon de retinere si virare la bugetul statului a sumei de 149 ron si daca este corecta suma pe care trebuie sa o platesc.
Eu gandesc ca era corect astfel:
-venit brut 1490
-cheltuieli 776
-venit net 714
-impozit datorat la venitul net 114
-deoarece am platit deja 149 ron impozit prin retinere la sursa cred ca trebuie sa primesc inapoi 35 ron
Vreau sa stiu cum este corect.
Va multumesc!



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2009 - 07:24 AM

Undeva este o eroare. Impozitul achitat este 149+19=168. Achitat in plus 54 lei.
De verificat daca a fost corect completat rd. 3.1, venit aferent activitatii cu regim de retinere la sursa.
Daca nu se rezolva amiabil, atunci faceti contestatie la decizia de impunere.




#3 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 August 2009 - 11:00 AM

Cred ca nu am completat corect randul 3.1Ce suma ar fi trebuit sa scriu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 12:57 PM




#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2009 - 11:34 AM

Toata suma bruta la care s-a retinut cei 10%, ati zis 1490, scrie si in adeverinta primita.
Depuneti o noua declaratie, rectificativa (bifati casuta din stanga sus).



#5 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 August 2009 - 02:26 PM

Sunt foarte bulversata
Sunt PFA (contract de colaborare cu A....)cu oprire a impozitului la sursa10% pentru care firma mi-a eliberat o adeverinta din care rezulta suma retinuta si virata la bugetul statului
Am primit decizia de impunere pe 2008 si am sesizat ca nu mi-au scazut impozitul retinut deja.Am mers la Finante si mi s-a spus ca nu exista declaratia 205.Doresc sa stiu cine trebuia sa depuna aceasta declaratia ,pentru ca eu nu am stiut ca trebuie depusa.Daca nu am depus-o mai pot face ceva pentru a-mi fi scazuta aceasta suma?
Va multumesc!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2009 - 09:30 PM

nu e datoria ta sa depui decl. 205, ci a "angajatorului".

ce fel de contract ai avut, de drepturi de autor cumva ?

solutia e sa o depuna firma (cu amneda, desigur) si asa se va rezolva totul. :lostit (13):

du-te peste ei la firma !!



#7 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2009 - 09:31 PM

ceva este in neregula. contractul l-ai incheiat pe PFA sau ca persoana fizica? daca e incheiat pe PFA nu trebuie retinut impozit la sursa. PFA isi tine conta proprie si isi plateste singura impozitele. prevederea din codul fiscal cu retinerea la sursa a impozitului pe venit se refera la persoane fizice si in acest caz e obligatia celui care a retinut impozitul(platitorul de venit) sa depuna declaratia 205.
Cu respect,
Alinutza



#8 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 August 2009 - 10:13 PM

Sunt persoana fizica autorizata cu contract de coordonator incheiat cu o firma de cosmetice(A...)
Acum nu stiu ce sa fac ,deoarece eu am declarat ca venit brut suma de pe facturi,dar in momentul ridicarii banilor de la banca eu am incasat cu 10% mai putin.Deci eu voi fi nevoita sa platesc si impozitul stabilit de finante ,deoarece ei nu vor sa imi ia in calcul adeverinta eleberata de firma
In concluzie voi plati si diferenta calculata de finante daca nu vor sa ia in calcul doar adeverinta eleberata de firma?
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 01:14 PM




#9 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 August 2009 - 01:12 AM

Raman totusi neclare cateva aspecte
1.conditiile din contractul dvs cu firma A...referitor la sumele pe care aceasta se obliga sa vi le plateasca si modalitatea de retinere la sursa a impozitului datorat.
2. de ce s-a angajat firma A...( daca s-a angajat !) sa va retina impozitul la sursa, din moment ce dvs sunteti PFA si intradevar cu cele spuse de colega Alina_C, PFA isi tine propria contabilitate. Nu cred ca era cazul, doar nu sunteti PF.
3. daca firma A... recunoaste ( potrivit adeverintei) ca v-a retinut impozitul la sursa, de ce nu a dus treaba la bun sfarsit, adica sa depuna la fisc decl.205 insotita de borderoul centralizator, si a carei copie trebuie sa existe la cel care retine impozitul la sursa potrivit obligatiilor instituite de Codul fiscal (art 93 ) Aceasta ar fi fost dovada ceruta de catre admin fiscala
4.faceti vorbire de contract de coordonator il considerati ca fiind contract de agent asa cum este specificat in decl.205 ?
5. cel putin in propria contabilitate ar fi trebuit sa inregistrati suma ridicata de la banca si nu cea din facturi, factura nefiind un instrument de executie a platii
Daca va mai clarificati dn aceste aspecte, cred ca puteti trece la un demers oficial de recuperare, fie catre admin financiara, fie catre firma A..., mai ales daca diferenta de recuperat este una consistenta

Aceasta postare a fost editata de corpus: 13 August 2009 - 01:13 AM




#10 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2009 - 07:58 PM

parerea mea este ca cei de la firma respectiva au gresit cand au retinut impozit, iar declaratia 205 nu au depus pt ca nu au avut cum, avand in vedere faptul ca dvs. ati facut facturi de pe PFA, iar in 205 se declara PF cu CNP.
eu zic sa reglementati situatia cu ei, sa va restituie impozitul, iar dvs. sa fa faceti contabilitatea corect , declaratiile si sa platiti impozitul.
Cu respect,
Alinutza






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL