Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu minim contabil institutie bugetara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

salariu minim contabil institutie bugetara

4 replies to this topic

#1 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 August 2009 - 12:39 AM

Dintre cei care lucreaza intr-o institutie bugetara, poate cineva sa-mi spuna care este salariul minim de incadrare? Eventual cu amanunte pentru expert contabil, doctor in economie (facultati la stat, zi, inclusiv doctoratul). Este vorba de o gradinita de stat. Mi s-a spus azi ca este 500 lei, pentru 4 ore/zi, dar creste peste cca 2 ani. Poate fi adevarat? Mi se pare mult prea mic. Oare femeia de servici cat are?



#2 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 13 August 2009 - 08:22 AM

In ciuda legendelor, femeile de servici in sistemul bugetar au indeobste salarul minim pe economie. Eventual daca dau cu matura prin locuri mai "sfinte", is ceva plusuri, dar nu mari. Legendele au temei in societatile cu capital de stat, gen Hidroelectrica.

Acel 500 corespunde cu 1000 la norma intreaga, asa ca nu-i chiar mic luat scara bugetara.
Contabilul nu-i printre favorizatii soartei salarizarii bugetare, e un caz tipic de incadrare invers proportionala cu munca. Iara munca e cel putin dubla fatza de o SC cu un acelasi nr de documente primare. O data ca pe langa evidenta contabila in pardida dubla (care seamana dar nu bash rasare cu cea pt SC), mai e si evidenta simultana pe indicatori bugetari (capitole, titlurti, articole etc). Apoi sunt tot felu de hartoage suplimentare si raportari la trezorerie sau pe linie ierarhica, o birocratie nu departe de sistemul cu centralele de pana in '89, partial "modernizata" prin niste cretineli de programe de raportare care sa-i spuna lu Pogea ca nu-s bani si tre sa perfectioneze OG34.


N-am grilele la indemana, insa 1000/luna ii undeva pe media celor cu studii superioare, indiferent ca-s normale la zi sau din fabrica spirharetiana, pt studii medii ar fi pe la 800. Insa cu diverse sporuri se poate ajunge chiar si la dublu.
Sporu de vechime ii musai, apoi in functie de sectorul bugetar, de banii disponibili si de vrerea sefilor, mai pot exista sporuri de conducere, salar de merit, si uneori de conditii grele.
Ar mai fi CFI-ul, un spor de 25%. La nivel de centru de executie trebuie sa existe si o persoana care face CFI-ul, daca nu exista nimeni care sa aibe calificarea necesara (care-i sub nivelu CECAR) , se aduce o colaborare "de afara" platita in cuantum de 25% din incadrarea postului.
Pt doctorat, oriunde in sistemul bugetar, e obligatoriu un spor de 15% la salarul de baza (incadrare & conducere & merit).

Deci, acei 500 incadrare la juma de norma pot sa ajunga pana la 700 brut (25% vechime si 15%doctorat).


Sper ca nu te-am descurajat de tot, la o gradinita in mod normal ii mai putin de lucru decat la o firma micutza. Totusi e de retinut ca de ani buni gradinitele nu prea au contabil propriu, nici cu juma de norma. Unitatile de invatamant sunt grupate in "centre bugetare executie", de obicei pe langa o scoala mare, unde-s contabilu sef si secretaru (didactic) care se ocupa de toata bucataria.




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 August 2009 - 11:28 AM

Salariul spus este cel de incadrae fara sporul de vechime si cel pentru master sau doctorat, care este 15% pentru orice specializare peste licenta.Sporul de CFPP, nu CFi, este de 25%. Viza o da o persoana cu stidii superioare economice si numai in cazul in care nu exista o acorda o persoana cu studii economice medii, dar pe o perioada limitata.
Intr-adevar munca este dubla fata de conta comerciala pentru ca , desi planul de conturi s-a apropiat foafte mult de cel comercial ai articolele si alineatele, care sunt un soi de analitica atat in contabilitatea financiara cat si in cea de angajamente.
Intr-o gradinita nu e chiar simplu, mai ales daca e mai mare.Ai achizitii, evidenta fiecaruii copil cu contributie, subventiile;plus raportarile venite de la ordonatorii superiori.Depinde si de cine sunteti administrati, de primarie sau de inspectoratul scolar.Cred ca este ceva combinat.
Pentru mai multe dtalii intrati pe site mfinante si la sectiunea legislatie gasiti cam tot ce inseamna contabiltate publica.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 August 2009 - 11:18 PM

Multumesc mult.



#5 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2009 - 09:06 AM

Doua aspecte vreau sa mentionez: Sporul de 15% pentru titlul stiintific de doctor se acorda numai daca doctoratul e obtinut in specialitatea postului si inca si mai important daca exista resurse financiare in buget pentru acordarea lui si daca e prins in statul de functii aprobat pentru anul in curs.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL