Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALAR MINIM 3.300.000 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SALAR MINIM 3.300.000 ?

17 replies to this topic

#1 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 27 April 2005 - 10:50 AM

Buna, stie cineva exact de cand, am auzit la rand la finante, ca trebuie adaugat pe state diferenta.
Va rog, poate stiti, vine un control si vreau sa stiu ce sa fac.
Multumiri.



#2 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 27 April 2005 - 01:14 PM

salariu minim pe economie in anul 2005 este de 3100000, reglementat prin lege.
contractul colectiv la nivel national este cu titlu' orientativ




#3 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2005 - 01:55 PM

3.100.000 este "salariul minim brut garantat la plata"
3.300.000 este "salariul minim" asa cum prevede Contractul Colectiv care nu este deloc orientativ (a se citi Codul Muncii)



#4 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 27 April 2005 - 03:59 PM

am uitat sa pun "" ptr orientativ

explicatiile le-am primit de la un inspector de resurse umane... problema era negocierea contractului colectiv al unitatii in care lucrez http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

sincer - asta e :(



#5 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 April 2005 - 09:46 PM

Am fost azi la ghiseu la Itm Bihor sa depun statele de salarii si am intrebat si de sal minim pe economie. Mi s-a raspuns ca a ramas deocamdata 3,1 mil.



#6 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 09 May 2005 - 02:19 PM

La ITM Iasi, mi s-a spus sa maresc la 3.300.000 pe aprilie



#7 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 11 May 2005 - 10:30 AM

am inteles ca sunt in discutie cu ITM-urile problemele legate de contractul colectiv de munca la nivel national... rezolvarea ar fi ceva hotarari pe plan local



#8 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2005 - 05:46 PM

FAETONUL a spus:

Buna, stie cineva exact de cand, am auzit la rand la finante, ca trebuie adaugat pe state diferenta.
Va rog, poate stiti, vine un control si vreau sa stiu ce sa fac.
Multumiri.
Pana la urma Ministerul muncii... recunoaste doar salariu minim de 3.100.000 lei conform Hot. Guvernului! Pentru salariu minim de 3.300.000 lei la coeficientul 1 si celelalte raspunderea apartine angajatorului, care poate fi actionat in judecata pentru nerespectare!



#9 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 13 May 2005 - 05:16 AM

Florian2005 a spus:

Pana la urma Ministerul muncii... recunoaste doar salariu minim de 3.100.000 lei conform Hot. Guvernului! Pentru salariu minim de 3.300.000 lei la coeficientul 1 si celelalte raspunderea apartine angajatorului, care poate fi actionat in judecata pentru nerespectare!
Asa ni s-a spus si la ITM GL.



#10 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2005 - 04:41 PM

Daca veti intra pe site-ul MMPS o sa vedeti ca Min.Finantelor nu a aprobat inca sal.min.de 3.300.000 lei din Contractul Colectiv de Munca. Asa ca , asteptam.Oricum, programele nu s-au modificat, nici la Somaj, nici la Casa de Pensii.
Sa dea Dumnezeu sa ramanem intregi la cap cu toata nebunia asta.



#11 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 14 May 2005 - 01:47 PM

De ce sa se schimbe programele ?
Si ITM-ul de ce obliga la marire ?
Legea nu e valabila in toata tzara ?



#12 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 20 June 2005 - 07:02 PM

daca ITM ne obliga sa respectam salariul minim de 3300000 lei, asa cum spune Codul muncii(toti angajatorii sunt obligati sa respecte contractul colectiv la nivel national), stie cineva de ce conventiile cu AJOFM se incheie si acum pentru salariul de 3100000 lei si CASS la concedii medicale se calculeaza tot la 3100000 ?
spuneti-mi si mie unde pot gasi o solutie la aceasta problema!
marighe



#13 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2005 - 07:37 PM

Eu am telefonat la Ministerul Muncii - Directia venituri si am intrebat care este salariul minim.
Raspuns: daca exista contract colectiv de munca si numarul salariatilor > 21, atunci salariul minim este 3.300.000 lei, iar la sfarsitul convorbirii mi s-a spus, citez: "vestea trista este ca se aplica de la 1 ianuarie 2005".



#14 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 21 June 2005 - 02:20 PM

sunt de acord cu tine Keke, dar nu stiu cum sa-i fac si pe cei de la ITM sa inteleaga acest lucru
si daca stau sa analizez, obligandu-ne sa intocmim decizii de majorare la 3300000, poate ca vor spune ca a fost decizia angajatorilor :lol:
asa ca ....vai de noi!
marighe



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2005 - 04:47 PM

consult si keke, trebuie sa va contrazic! asa cum mai zicea cineva 3.1 este salariul minim in plata stabilit prin lege iar 3.3 este cel stabilit prin ccmn (care e valabil pt toate firmele nu doar pt cele cu ccm adica >21 ang), sunt doua notiuni diferite si doar primul este prevazut in legile alea cu cass si conventia de la somaj

dar e posibil sa ai dreptate cu deciziile de majorare care sunt acte ale firmelor :lol: in sensul de vointa a firmei nu obligatia legii
in felul asta se spala pe maine de aceasta problema!



#16 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 09:28 AM

Doresc sa va spun ca am avut si control de la ITMB si m-au intrebat despre salariul minim. Le-am spus ca este 3.3000.000 lei de la 01.04.2005. Nu au comentat ca nu este majorat de la 01.01.2005.



#17 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 30 June 2005 - 07:07 PM

Keke a spus:

Doresc sa va spun ca am avut si control de la ITMB si m-au intrebat despre salariul minim. Le-am spus ca este 3.3000.000 lei de la 01.04.2005. Nu au comentat ca nu este majorat de la 01.01.2005.
Dar nici nu a spus ca nu era musai sa-l faceti 3.300.000 :)



#18 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 01 July 2005 - 08:52 AM

consult a spus:

sunt de acord cu tine Keke, dar nu stiu cum sa-i fac si pe cei de la ITM sa inteleaga acest lucru
si daca stau sa analizez, obligandu-ne sa intocmim decizii de majorare la 3300000, poate ca vor spune ca a fost decizia angajatorilor :lol:
asa ca ....vai de noi!

fa o adresa in scris la ministerul muncii. sunt obligati sa iti raspunda tot in scis. cu raspunsul te duci la itm.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL