Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marcare bauturi alcoolice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


marcare bauturi alcoolice


3 replies to this topic

#1 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2009 - 08:34 PM

Potrivit prevederilor Sectiunii a 8-a din Codul fiscal :

Art. 202. - (1) .........marcarea se aplică următoarelor produse accizabile:
a) produse intermediare și alcool etilic, cu excepțiile prevăzute prin norme;
b) tutun prelucrat.
(2) Nu este supus obligației de marcare orice produs accizabil scutit de la plata accizelor.
(3) Produsele accizabile prevăzute la alin. (1) pot fi eliberate pentru consum sau pot fi importate pe teritoriul României numai dacă acestea sunt marcate conform prevederilor prezentei secțiuni.
__________
Alin. (1) a fost modificat prin liniuța 8 din Rectificarea publicată în MOf. nr. 112 din 06.02.2004.
- Litera b) de la alin. (1) a fost modificată prin art. I pct. 188 din Legea nr. 343/2006.

Art. 203. - Responsabilitatea marcării produselor accizabile revine antrepozitarilor autorizați, operatorilor înregistrați sau importatorilor autorizați, potrivit precizărilor din norme.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 189 din Legea nr. 343/2006.

Intrebare: Pentru achizitia de bauturi alcoolice (vin si bere) dintr-un stat membru al UE este necesara marcarea acestor produse?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 August 2009 - 10:37 PM

Eu inteleg ca se aplica marcarea la toate produsele accizabile, indiferent de provenienta.
Norme metodologice la CF:
"25. (1) Autorizatia de antrepozit fiscal si de operator inregistrat atesta si dreptul de marcare a produselor supuse acestui regim.
(2) Dreptul de marcare a produselor supuse acestui regim revine importatorului de astfel de produse din tari terte, precum si operatorului neinregistrat care achizitioneaza produse supuse marcarii din alte state membre, in baza autorizatiilor emise de autoritatea fiscala competenta in vederea realizarii acestor achizitii."
Berea si bauturile mai slabe de 6 grade nu sunt accizabile, deci nici nu se marcheaza.
Norme metodologice la CF:
"24. (1) Nu intra sub incidenta sistemului de marcare:
c) bauturile slab alcoolizate, cu o concentratie alcoolica ce nu depaseste 6% in volum;"

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 19 August 2009 - 12:14 PM

Intr-adevar marcare nu tine cont de provenienta. Ceea ce nu inteleg eu este daca berea intra sub incidenta art. 202, lit. a
Art. 202. - (1) Prevederile prezentei secțiuni se aplică următoarelor produse accizabile:
a) produse intermediare și alcool etilic, cu excepțiile prevăzute prin norme;


Avand in vedere ca la art. 162 exista o diferentiere intre bere, vinuri, produse intermediare si alcool etilic.

[i]Art. 162. - Accizele armonizate sunt taxe speciale de consum care se datorează bugetului de stat pentru următoarele produse provenite din producția internă sau din import:
a) bere;
b) vinuri;
c) băuturi fermentate, altele decât bere și vinuri;
d) produse intermediare;
e) alcool etilic;
f) tutun prelucrat;
g) produse energetice;
h) energie electrică.



Vezi postareanopris, la Aug 18 2009, 11:37 PM, a spus:

Berea si bauturile mai slabe de 6 grade nu sunt accizabile, deci nici nu se marcheaza

Te rog sa-mi precizezi unde este precizat ca berea si bauturile mai slab de 6 grade nu sunt accizabile?

Multumesc.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 August 2009 - 02:37 PM

Am gresit in privinta berii si bauturilor slabe. Sunt accizabile dar nu sunt supuse marcarii.
In ce priveste intrebarea daca berea intra la art.202 CF nu pot decat sa-mi dau niste pareri, neavand tangenta cu produse accizabile. Incerc si eu sa deslusesc textele legilor.
Daca ne orientam dupa NM (HG 44/2004):
24. (1) Nu intra sub incidenta sistemului de marcare:
c) bauturile slab alcoolizate, cu o concentratie alcoolica ce nu depaseste 6% in volum;
Si cred ca berea nu depaseste in mod normal 6%.
Vedem si in comert ca nici o sticla de bere nu are timbre sau alte marcaje cum intalnim la sticlele de vin (daca timbrul si marcajul or fi acelasi lucru).
Pe de alta parte, daca comparam art.162 (produsele accizabile) cu art.202 (produsele marcabile), prin diferenta rezulta produsele accizabile nemarcabile: berea, vinul, bauturile fermentate.
Normele dau alte exemple, dar cred ca se refera la exceptii ale celor marcabile. Sigur nu mai sunt de nimic.
Cine lucreaza cu astfel de produse poate stiu detalii din alte surse.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL