Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2 contracte munca de cate 8 ore fiecare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


2 contracte munca de cate 8 ore fiecare


8 replies to this topic

#1 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 19 August 2009 - 09:35 AM

o persoana poate avea 2 contracte de munca la 8 ore /zi la 2 firme diferie?
va rog sa imid ati si baza legala pentru acest lucru
multumesc,

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 June 2010 - 04:58 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2009 - 11:06 AM

Interzicere expresa nu am intalnit, dar bate la ochi. Este de bun simt ca un om nu poate lucra 16 ore pe zi.

Dragos



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 August 2009 - 12:02 PM

Nu exista nici o restrictie. E doar logic ca nu poti lucra 24 de ore pe zi dar 16 ore pe zi munceste multa lume. Nici la 24 de ore nu exista restrictie. Le spui ca-ti faci norma de 24 de ore in 16 (fiind un geniu) si cu asta basta.
Eu cred ca daca ati aduna orele din contractele de la toate facultatile si din Parlament ale lui Adrian Nastase sau Adrian Paunescu se depaseste 36 de ore. Faptul ca nu e prezent la unele ore dar e pontat (inclusiv la Parlament) e alta problema.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 19 August 2009 - 12:06 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2009 - 03:32 PM

Va rog daca puteti sa imi spuneti (cu trimitere la legislatie) maxim cate ore poate lucra o persoana intr-o zi in baza CIM?
Pot sa angajez cu 8 ore o pers. care are in alt loc 8 ore loc de baza ( deci 16 ore lucrate pe zi)?
Am citit pe net ca max 16 ore pe zi poate lucra dar ce ma intereseaza in special e faptul ca in cazul de fata ar fi 2 contracte cu 8 ore. Cum e?
Multumesc.



#5 cristianmyth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 October 2009 - 03:42 PM

Am avut si eu o situatie asemanatoare. Tot ce pot sa-ti spun e ca se poate. Si eu eram nedumerita, am sunat la ITM si mi s-a spus ca e posibil ca o persoana sa aiba mai mult de un contract cu 8 ore pe zi. O baza legislativa nu pot sa-ti indic pt. ca nici cei de la ITM nu stiu...

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 November 2009 - 02:56 PM




#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 04:23 PM

Nu exista legislatie care sa interzica 16 ore pe zi la doi angajatori.
Limitarile sunt la nivelul unui contract.
Dragos



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 06:13 PM

Codul muncii impune limitari doar la un contract , fara a avea legatura cu alte contracte incheiate cu alti angajatori.



#8 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 12 November 2009 - 09:13 PM

eu am un angajat incadrat cu 8 ore, fara a avea functia de baza la noi. isi face cele 40 de ore cand poate inclusiv sambata si duminica.
acum nu stiu cu o sa-l declar in declaratii. este prima luna in care apare pe stat.
mai aveti acest caz?
poate imi da vreocineva vreun sfat.



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2009 - 05:44 PM

In declaratii , il declarati normal la 8 ore chiar daca nu are functie de baza dar nu ii deduceti, deducerea de baza la impozitarea salariului.
Am ( dar sa inteles cu patronu sa fie pontat ca si cand ar veni la program normal , indiferent cand vine el defapt la munca ).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL