Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stingere datorie avocat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stingere datorie avocat


13 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 24 August 2009 - 07:50 PM

Cum imi sting datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contul executorului jdecatoresc?am de la avocat extrasul prin care si-a incasat banii.
Am facturi emise de el, dar inca nu le-am stins.Banii nu au trecut prin conturile firmei.
sa-mi faca chitanta sau pot sa- mi creez un cont 5121 - executor judecatoresc si sa compensez banii?
Multumesc anticipat.

chiar nu stie nimei?
nu a recuperat nimeni bani in instanta prin intermediul executorului judecatoresc?

nimeni nu s-a confruntat cu acesta problema?
ma intreb ce fel de contabilitati tineti?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 10:22 PM




#2 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2009 - 08:46 PM

daca o sa mai fii asa nepoliticos ( nepoliticoasa) probabil ca nu o sa-ti raspunda nimeni la intrebari. nu inteleg de ce trebuia sa ne jignesti cu intrebarea ta ironica.
daca mai aveai putina rabdare poate iti raspundeam eu sau altcineva cand ajungea cu citirea la mesajul tau.
si oricum cred ca tinem contabilitatile mai bine ca tine care habar nu ai cum sa rezolvi aceasta problema 'foarte complicata".

Cu respect,
Alinutza



#3 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 24 August 2009 - 09:01 PM

nu este o jignire, este doar o constatare.
de fiecare data cand cer ajutor nu raspunde nimeni.
macar sa-si dea cineva cu parearea.
faptul ca tii mai bine decat mine o contabilitate nu ma face decat sa te felicit, dat tu nu ai de unde sti cum tin eu o contabilitate.
am pus o intrebare, iar de o saptamana nu-si da nimei cu parerea.ceea ce lasa fffffffff mult de gandit.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2009 - 03:46 PM

niki,

1. aseara la ora 9 ai pus intrebarea de aici, nu acum o saptamana, exagerezi ...
2. Alina are dreptate, nu e cazul sa fii ironic(a)
3. raspunsul la intrebarea ta cred ca intarzie fiindca nu se intelege de ce avocatul te-a facturat pe tine cand banii si-i ia de la executorul judecatoresc. ori nu pe tine trebuia sa te factureze, ori nu despre acei bani e factura... asta nu ne e clar si cred ca de asta nu stie nimeni ce sa-ti zica.

eu am avut un astfel de caz in nume personal, cand mi-am recuperat banii de la FNI, la fel a fost si cu avocata mea, dar eu nu am avut nici o treaba cu onorariul ei fiindca i l-a platit executorul direct din banii recuperati la AVAS, de aia iti spun ce-ti spun... ca nu se intelege bine cum e cu facturile avocatului tau.

revino cu precizari si incercam sa te ajutam, dar numai daca nu ne mai iei peste picior, ca daca ne mai iei... o sa primesti "ciu-ciu" ... :biggrin:
hai, explica-ne un pic mai mult ca sa stim ce sa te sfatuim, da ? si ai un pic de rabdare, ca nu suntem la comanda nimanui, raspundem cand vrem, cand avem timp, cand vedem mesajele, cand stim ce sa zicem ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 August 2009 - 04:00 PM




#5 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 25 August 2009 - 03:53 PM

De ce nu pui avocatul sa faca storno la facturi ? O data ce litigiul a fost stins si onorariul avocatului s-a incasat, de ce nu stinge creanta cu factura de storno?

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 25 August 2009 - 03:53 PM




#6 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 25 August 2009 - 08:26 PM

exista un contract intre mine si avocat unde este prvazut onorariul, dar el si-a extras suma pe care eu o aveam de plata catre el direct din contul executorului. banii nu au mai ajuns in contul meu.
Logic ar fi trebuit ca banii sa ajunga la mine iar eu sa-i platesc onorariul, dar el nu stiu cum si-a extras suma care il interesa direct din cont.
Daca il pun sa-mi faca chitanta ma gandesc sa nu fie dubla inregistrare la el in conta.Are o data banii incasati prin banca, si apoi mai vin si eu cu chitanta.



#7 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2009 - 08:51 PM

asa cum a spus si Otilia iti lipsesc niste informatii de asta nu iti da nimeni un raspuns concret.
a cui erau banii aia, ce treaba are executorul in relatia avocat si tine? cine a recuperat bani prin executor? tu de la un debitor al tau sau executorul de la tine pentru datoria catre avocat?
tot ce ne-ai spus tu e ca avocatul a luat bani din contul executorului pentru niste facturi emise catre tine, ceea ce suna cam ciudat....
Cu respect,
Alinutza



#8 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 26 August 2009 - 08:31 AM

fratilor,
suntem in perioada de criza, banii se incaseaza destul de greu. creantele mele sunt din ce in ce mai multe, asa ca am apelat la un avocat sa ma ajute in recuperarea lor.
Procese s-au castigat, iar cum clientii nu s-au inghesuit sa plateasca sumele nici in urma proceselor, logic a intervenit executorul judecatoresc ca sa-mi pot recupera banii.
Banii au intrat in contul acestuia.
Intre mine si avocat exista un contract, unde este specificat onorariul.El mi-a facut facturi conform contract, numai ca banii si i-a recuperat din contul executorululi, nu a mai asteptat sa-mi intre mie in cont si apoi ca eu sa-i dau lui.
in contract scrie ca onorariile se platesc la recuperarea debitelor.

intrebarea mea este cum imi sting eu datoria fata de avocat care exista doar la mine in contabilitate.El nu mai asteapata nici un ban de la mine, deoare si i-a incasat.

sper ca este destul de clar acum.



#9 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 August 2009 - 04:34 PM

Il dai in judecata si rezolvati problema !

Practic ce ti s-a intamplat tie este un furt daca in contract nu scria altfel .

Daca aveai o pizzerie si cumparai ciuperci sa faci pizza , furnizorul de ciuperci isi recupera banii de la clientii carora le vindeai pizza ! Le lua ciupercile din farfurie ?


Pe acest forum raspunsurile sunt facultative si atunci cand persoana care pune intrebarea lucreaza pentru o firma mare eu nu ma inghesui sa raspund , ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu toata lumea intra pe forum zilnic .

Un raspuns complet si la obiect nu poate fi dat decat daca este explicata situatia ceva mai detaliat !

Vezi postareaniki, la Aug 24 2009, 08:50 PM, a spus:

Cum imi sting datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contul executorului jdecatoresc?am de la avocat extrasul prin care si-a incasat banii.
Am facturi emise de el, dar inca nu le-am stins.Banii nu au trecut prin conturile firmei.
sa-mi faca chitanta sau pot sa- mi creez un cont 5121 - executor judecatoresc si sa compensez banii?
Multumesc anticipat.

chiar nu stie nimei?
nu a recuperat nimeni bani in instanta prin intermediul executorului judecatoresc?

nimeni nu s-a confruntat cu acesta problema?
ma intreb ce fel de contabilitati tineti?
Cred ca toti tinem contabilitate PE BANI ! :smile:

Documentul justificativ pentru contul 5121 este jurnalul de banca , nu bagi asa aiurea orice inregistrare fara sa ai justificare !
:lostit (13):

Nu vreau sa fac offtopic si nici flame , mi-au spus doar parerea !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 01:50 PM




#10 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 26 August 2009 - 09:03 PM

pai am ordinul de retragere numerar de catre avocat din contul executorului.

daca il pun sa-mi faca chitanta nu este dubla inregistrare la el?

interesul meu nu este sa-l dau in judecata.eu nu vreau decat sa-mi sting datoria, pe cale legala si corecta catre o persoana, datorie care in momentul de fata exista doar la mine in contabilitate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 01:51 PM




#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2009 - 09:25 PM

deci, cum as face eu:
in primul rand tu nu treci suma prin 5121 pt ca nu ti-a trecut prin banca, ar fi o inregistrare fictiva. si nici nu faci vreo chitanta pt ca nu s-au plimbat banii cash pe la nimeni.
doi: pana iti vireaza banii in contul tau, executorul se transforma in debitor (461 analitic executor) , iar tu iti inchizi creanta fata de client (461=411). Asta daca contul ala e pe numele lui si nu cumva e un cont al tau deschis de catre el.
trei: datoria fata de avocat o inchizi cu 461 executor si ramai cu diferenta in 461 executor pana iti livreaza banii in cont si il inchizi atunci cu 5121.

dar trebuie sa ai la baza tuturor acestor inregistrari acte care sa dovedeasca ca exact asta s-a si intamplat (de la executor si de la avocat). nu poti face inregistrari fara documente justificative.
Cu respect,
Alinutza



#12 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 27 August 2009 - 08:18 AM

Multumesc frumos alina _c.

asta presupune sa am si o situatie a contului executorului cu sumele care i-au intrat in cont de la clientul meu.



#13 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 07:51 PM

exact. ar trebui sa iti dea un document prin care sa iti aduca la cunostinta acest aspect. pe baza acestui document iti inchizi tu creanta pe care o aveai catre clientul tau.
Cu respect,
Alinutza



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2009 - 10:54 AM

Alina zice f bine ce zice :lostit (13):
si eu zic la fel, deci :

1. fact. avocat ...... 628 (sau 622) =401
2. incasare exec. jud. ....... 461=411 .... cu toata suma incasata de la client (rezultata din dovada de la exec. jud.)
3. inchidere suma incasata de exec. jud. :
......... % = 461 ... cu toata suma recuperata de la client
......5121 ... cu suma virata la tine in cont
..... 401 ... cu suma platita avocatului tau

e ok asa ? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 August 2009 - 10:55 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL