Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Magazin online - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Magazin online

comert on line
6 replies to this topic

#1 SMAR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 August 2009 - 12:28 PM

Buna ziua, ma intereseaza sa infintez in magazin online, si vreau sa stiu si eu cam tot ce se poate.

In special, daca sunt autorizat ca prin acest PFA sa pot deschide magazinul online (magazin de vanzari electronice), toate actele necesare pentru a deschide PFA si multe alte 'ponturi'.

Va multumesc.

nimeni? nu exista nici o informatie legata de magazinele online?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 03:33 PM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2009 - 03:32 PM

In primul rand trebuie sa ai in vedere reglementarile specifice PFA.
Apoi poti "rasfoi" discutiile din topicele enumerate mai jos:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196905
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196020
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry191008
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry191008
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry186122
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry204607

Dupa ce-ti faci un rezumat, daca tot mai ai intrebari poti reveni pentru a le lamuri. Dupa parerea mea, gasesti in forum cam tot ce ai nevoie, doar sa stii unde si ce sa cauti.
Succes! :lostit (13):

Madalina



#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 07:17 PM

Sfatul meu e sa-ti faci SRL.

Printre avantaje:
- poti sa angajezi personal (inclusiv pe tine)
- oferi mai multa incredere furnizorilor si clientilor
- ai acces mai usor la credite / leasing
- poti sa ai mai multe obiecte de activitate, ceea ce-ti ofera flexibilitate in viitor

Dezavantaje:
- costuri mai mari
- angajarea / colaborarea cu un contabil este obligatorie

Succes!
Dan



#4 dhanyel_2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 March 2013 - 03:52 PM

Mi-am infiintat luna aceasta un PFA avand codul CAEN -4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau al internetului Am cateva nelamuriri pe care va rog sa ma ajutati pentru a ma lamurii !

1. Avand un contract de comodat pe aparatamentul in care locuiesc si este trecut si sediul pfa-ului ce procentaj se poate trece din cheltuielile de intretinere,curent,internet (acesta fiind pe numele meu ,persoana fizica,nefiind rentabil sa il trec pe pfa )!Se pot trece si facturile sau chitantele de la inregistrarea firmei ? Se poate trece si factura de la plata CAS ,sau al impozitului pe profit ?
2. Daca cumpar produse din afara UE este necesar ca pe factura sa fie trecut CUI,reg com ,sau doar numele prenume PFA ?
3. Neavand casa de marcat si folosind un program de facturare gratis ,trebuie printate 2 excemplare-stampilat si semnat-una pusa in colet si alta pusa la facturi impreuna cu rambursul primit de la curier,prin banca ? Sau mai bine folosesc un chitantier clasic ?
Astept niste raspunsuri care sa ma mai lamureasca !



#5 ari3l

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2013 - 06:12 PM

Buna ziua,

Doar ce mi-am infiintat un PFA avand codul CAEN -4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau al internetului

De ce am facut acest PFA?
Ei bine, in vederea comercializarii unei monede virtuale, eu practic urmand sa devin un retailer al companiei reclama, care-si are sediul in Singapore.
Eu voi vinde aceasta moneda locuitorilor din Romania.

Ce sisteme de plata vor fi folosite?
Acestea sunt: Paypal/Webmoney/Direct bank Transfer si posibil MobilePay

Intrebarea mea principala este:
1.Cum trebuie sa fac contabilitatea, avand in vedere sistemele de plata mentionate mai sus si faptul ca nu voi interactiona niciodata cu clientii mei?

2. Ar fi trebuit sa mentionez si codul CAEN: 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe, in activitatea PFA-ului, din moment ce oamenii isi vor folosi datele REALE cand imi voi trimite bani?


Va multumesc in avans!



#6 stefanhellzone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 May 2013 - 11:08 AM

Buna ziua, am venit pe forum pentru a pune cateva intrebari legate de PFA si magazinele online. Fiind un forum de contabilitate m-am gandit ca este cel mai potrivit sa intreb aici.
1. Daca imi fac magazin online si am PFA imi trebuie casa de marcat? Cum pot oferi factura?
2. Pot sa vand orice produse in magazinul meu? Daca cumpara produse de la orice magazin pot sa le vand sau trebuie sa cumpar doar de la producatori? De exemplu daca iau de pe internet, de la magazine online care vad "en-gros" la preturi mici, pot sa vand ulterior produsele in magazinul meu?
3. Ce taxe trebuie platite la un PFA, stiu de impozitul 16%, altceva ce mai trebuie?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2013 - 02:00 PM

s-a mai discutat despre comertul online, trebuie sa folosesti fct. de cautare :smile: , e obligatoriu sa faci asta inainte de a posta, cf. regulamentului !

du-te pe pag. de start a forumului si scrie in casuta pt cautare (sus, in dreapta) cuvintele : comert online
iti vor aparea multe topice si acolo vei gasi o multime se informatii.
daca, dupa lectura, mai ai intrebari, te asteptam cu drag. :smile:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL