Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factoring - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factoring


5 replies to this topic

#1 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 06 August 2005 - 05:59 PM

Dragii mei,

Tocmai am incheiat un contract de factoring cu banca cu care lucrez. Acum urmeaza sa duc la banca o situatie a facturilor deja emise catre client. In baza acestei situatii banca o sa imi transfere banii in cont urmand ca ea sa isi recupereze banii atunci cand facturile respective intra la scadenta si sunt achitate de client.

Citind ordinul 693/30.05.2005 am gasit urmatorul art.

Art. 4
(1)In cazul in care pentru plata facturilor fiscale emise pentru livrare de bunuri este incheiat un contract de factoring, exemplarul al doilea al facturii respective circula și se arhiveaza la societatea bancara sau la institutia financiara specializata, finantatoare.

Pana acum banca nu mi-a spus nimic de acest lucru cum ca 1 exemplar trebuie dus la ei.

Daca ati mai lucrat cu un astfel de contract si puteti sa imi dati cateva detalii referitor la acest lucru sau si alte sfaturi in acest caz.

Va multumesc si va pup,
Luiza

Nu lucreaza nimeni cu un astfel de contract :?:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 11:16 AM




#2 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2005 - 08:30 PM

eu lucrez cu banca TIRIAC, am dus totdeauna copii dupa facturi, pentru ca mi-au fost solicitate
am lucrat si cu banca TRANSILVANIA unde fact- ex 2. au fost scrise CESIONATE catre BT, iar banca a facut copii dupa.
deci de fiecare data cum a cerut banca.




#3 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 06 August 2005 - 08:37 PM

Mersi pt raspuns.

Ceea ce eu nu intelegeam este de ce nu au spus nimic pana acum. O sa intreb la banca, am crezut ca e o regula.



#4 cristina_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2009 - 07:39 AM

Buna ziua tuturor,

suntem pe cale sa incheiem un contract de factoring cu banca prin care ne derulam operatiunile.

Discutiile sunt inca la inceput dar totul suna parca prea bine.

Am nevoie de ajutor de la cei care au trecut prin asa ceva, spuneti-mi va rog care considerati ca sunt dezavantajele, cu ce probleme v-ati confruntat.

Temerile mele sunt legate de:
- costuri (inca nu le stiu, urmeaza dupa ce analizeaza dosarul sa imi prezinte o oferta)
- procedeul de lucru: din ce spun ei pare simplu, sper insa sa nu se bulverseze sistemul contabil deja existent
- alte aspecte legale pe care nu le intuiesc (impozitare de exemplu)

Va multumesc pentru ajutor, sunt convinsa ca o sa mi-l acordati. :biggrin:



#5 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 21 August 2009 - 01:28 PM

Se pare ca incepem si noi sa aplicam factoringul, metoda foarte utilizata in UE , mai ales ca aceasta perioada este dificila pentru toata lumea. Cu ceva timp in urma m-am gandit si eu la un factoring, care intre timp nu s-a mai finalizat , dar din ce m-am documentat atunci am inteles ca la noi factoringul este de fapt un acreditiv bancar, care are costurile lui in functie de banca. In afara de asta mi-au mai spus ca nu se poate aplica factoringul in relatia cu unitatile bugetare. As mai putea adauga si faptul ca sunt si la noi in tara firme specializate in factoring, care se ocupa ei de toate aspectele si probabil ca aleg ce este cel mai avantajos pentru client, evident contra unui comision.Eu am vazut ca o firma specializata in factoring care are sediul in Germania si filiale in multe tari din UE este si in Romania.Poate ca pe masura ce o sa ai informatii o sa le postezi, cred ca vor fi utile.



#6 cristina_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2009 - 09:58 AM

Alte pareri? Chiar nimeni nu deruleaza factoring in prezent?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL