Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portofoliu actiuni detinute la alta societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Portofoliu actiuni detinute la alta societate

12 replies to this topic

#1 tudalv

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2006 - 07:50 PM

Imi confirma cineva daca e bine cum inregistrez actiunile cumparate la bursa?
Virarea banilor din banca catre SSIF :
461=5121
Cumpararea actiunilor :
503 Actiuni =461 Debitori diversi ?
Vanzarea cu castig actiunilor detinute pe termen scurt:
461 Debitori diversi = 503 Actiuni
7641 Castiguri din investitii financiare pe termen scurt


SSif mi-a incasat un comision de 10 Ron pt deschiderea de cont . Cum inregistrez acest comision ?
628=461 e bine ?



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2006 - 09:06 PM

este bine...
461=503 vanzare la val de cumparare
461=764 daca ai profit




#3 Yndy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 October 2006 - 11:02 PM

Vezi postareafloris, la Oct 11 2006, 07:06 PM, a spus:

este bine...
461=503 vanzare la val de cumparare
461=764 daca ai profit
Patru intrebari te rog.

Daca in loc de 461 as folosi 5328 Alte valori, este o problema? Inainte de cumpararea efectiva, banii stau in contul brokerului care trebuie sa ii evidentieze separat si bineinteles nu are voie sa ii foloseasca altfel decat este instruit de client, deci nu este un debit propriu zis ci un cont destul de similar cu unul bancar.

A doua intrebare, cum s-ar inregistra o tranzactie cu un instrument derivat? Ex: Cumpar azi 23.10 un contract future cu scadenta la 31.12.2006 pe cursul de schimb RON/EUR. Pentru acesta nu se plateste nimic la initierea contractului, doar un comision de intermediere pentru broker. Ce se intampla insa este ca se blocheaza o garantie din contul cumparatorului, garantie ce poate sa creasca sau sa scada odata cu modificarea cursului.

Castigul sau pierderea se inregistreaza efectiv in momentul in care se exercita dreptul dat de contractul future, fie la scadenta fie inainte. Am doua probleme, cum inregistrez in contabilitate un contract care nu are o valoare de cumparare si cum arat pierderi sau castiguri care nu au legatura cu nici un activ suport?

A treia intrebare, trebuie facuta o reevaluare a actiunilor si a altor instrumente derivate la sfarsitul exercitiului financiar sau raman la costul istoric pana la vanzare?

Ultima intrebare, la achizitia mai multor pachete de actiuni la preturi diferite si la vanzarea ulterioara a unuia dintre acestea, se aplica metoda FIFO sau un cost ponderat?

Multumesc anticipat, daca aveti raspunsurile la aceste intrebari mi-ati scuti o perioada lunga de spart capul. :)

Aceasta postare a fost editata de Yndy: 23 October 2006 - 11:03 PM




#4 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 October 2006 - 11:06 AM

Eu am rezolvat problema in felul urmator:
-plata cu OP catre BT Securities:
461=5121

-cumparare/vanzare actiuni futures: inregistrez doar comisionul pe care il retine brokerul
622=461 (nu mai inregistrez pe 503 (parca) nimic, deoarece eu nu detin actiunile respective (nici macar nu le platesc); se transfera doar o suma de bani (marja) de la BT Securities intr-un depozit (n-am inregistrat acest transfer, deoarece intr-o zi am o gramada de cumparari/vanzari de contracte futures, iar pana la urma banii ajung tot in contul initial (BT Securities))

-inchidere pozitii deschise (vanzare contracte cumparate sau cumparare contracte vandute) => un profit sau o pierdere:
461=7642
6642=461

-la sfarsitul lunii, daca dau o fisa de cont pe 461 (analitic distinct) imi da aceeasi situatie ca cea pe care o am de la broker (banii transferati cu OP + profiturile inregistrate - pierderi - comisioane);

-in contabilitate am inregistrate veniturile (profitul efectiv realizat la inchiderea pozitiilor deschise (nu se inregistreaza si profiturile anticipate corespunzatoare pozitiilor ramase deschise)) si cheltuielile (pierderile efective si comisioanele);

-la determinarea profitului/pierderii se aplica metoda FIFO (dar trebuie sa fii atent/a ca poti vinde mai multe contracte decat ai cumparat: ex. ai cumparat 40 de contracte si vinzi 50; asta presupune ca ti-ai inchis cele 40 de pozitii deschise cand ai cumparat (inregistrezi profitul/pierderea), iar cele 10 contracte raman pozitii deschise pe vanzare (se vor inchide cand cumperi alte contracte (ex. 30) => inregistrezi profitul/pierderea pentru cele 10 pozitii ramase deschise, care se vor inchide => raman deschise 20 pozitii pe cumparare...);

Daca am fost prea alambicata in explicatii sau daca sunt alte pareri putem continua discutia. Poti sa ceri de la broker o situatie pe baza careai te poti verifica. Spor.



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 22 November 2006 - 09:59 AM

Vezi postareatudalv, la Oct 3 2006, 07:50 PM, a spus:

Imi confirma cineva daca e bine cum inregistrez actiunile cumparate la bursa?
Virarea banilor din banca catre SSIF :
461=5121
Cumpararea actiunilor :
503 Actiuni =461 Debitori diversi ?
Vanzarea cu castig actiunilor detinute pe termen scurt:
461 Debitori diversi = 503 Actiuni
7641 Castiguri din investitii financiare pe termen scurt


SSif mi-a incasat un comision de 10 Ron pt deschiderea de cont . Cum inregistrez acest comision ?
628=461 e bine ?
OMFP1.752/2005 a desfiintat contul 503.
foloseste 508.
%%%




***



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 December 2006 - 06:54 AM

Vezi postareaYndy, la Oct 23 2006, 11:02 PM, a spus:

Patru intrebari te rog.

Daca in loc de 461 as folosi 5328 Alte valori, este o problema? Inainte de cumpararea efectiva, banii stau in contul brokerului care trebuie sa ii evidentieze separat si bineinteles nu are voie sa ii foloseasca altfel decat este instruit de client, deci nu este un debit propriu zis ci un cont destul de similar cu unul bancar.

A doua intrebare, cum s-ar inregistra o tranzactie cu un instrument derivat? Ex: Cumpar azi 23.10 un contract future cu scadenta la 31.12.2006 pe cursul de schimb RON/EUR. Pentru acesta nu se plateste nimic la initierea contractului, doar un comision de intermediere pentru broker. Ce se intampla insa este ca se blocheaza o garantie din contul cumparatorului, garantie ce poate sa creasca sau sa scada odata cu modificarea cursului.

Castigul sau pierderea se inregistreaza efectiv in momentul in care se exercita dreptul dat de contractul future, fie la scadenta fie inainte. Am doua probleme, cum inregistrez in contabilitate un contract care nu are o valoare de cumparare si cum arat pierderi sau castiguri care nu au legatura cu nici un activ suport?

A treia intrebare, trebuie facuta o reevaluare a actiunilor si a altor instrumente derivate la sfarsitul exercitiului financiar sau raman la costul istoric pana la vanzare?

Ultima intrebare, la achizitia mai multor pachete de actiuni la preturi diferite si la vanzarea ulterioara a unuia dintre acestea, se aplica metoda FIFO sau un cost ponderat?

Multumesc anticipat, daca aveti raspunsurile la aceste intrebari mi-ati scuti o perioada lunga de spart capul. :)

ACTIUNI

5092.BT = 5121 alim.cont broker BT

5081.TLV = 5092.BT cump.actiuni TLV
622 = 401.BT comis.broker
401.BT = 5092.BT decontare comis.din ct.broker

5092.BT = 7642 vz.actiuni TLV
6642 = 5081.TLV scad.gest.actiuni TLV (FIFO, LIFO, CMP)

5121 = 5092.BT retragere din ct.broker


FUTURES

5092.BTgar = 5092.BT constit.garantie la BT

5092.BTgar = 5092.BT + garantie la BT
5092.BT = 5092.BTgar - garantie la BT
comis.broker = idem

6642 = 5092.BT exercitare futures (numai dif.curs/pret negativa)
5092.BT = 7642 exercitare futures (numai dif.curs/pret pozitiva)
adica e ca si cum s-ar face (in ideea ca se trz.futures pe EURRON):
5081.FEURRON = 5092.BT cump.EUR la curs 1 = curs initial
5092.BT = 7642 vz.EUR la curs 2 = curs exercitare
6642 = 5081.FEURRON scad.gest EUR la curs 1
iti ramane dif curs in 6642 sau 7642 dupa cum curs 1 > curs 2 sau curs 1 < curs 2

In loc de 5092, care e cont de pasiv, poti folosi 461. Asta pentru ca incepe prin a se debita, are aproape intotdeauna sold D, avand in vedere ca brokerul nu prea crediteaza (Deh, legiuitorul nostru e MFP !)

Citeste OMFP 1752/2005 pctele 135 - 138 si 131; 114 - 117 ca sa te lamuresti cu instrumentele financiare, invest.pe termen scurt si cum se (re)evalueaza ele.

Daca ai multe trz, fa un centralizator lunar si inreg.global. Numai la sf.anului vei face splitarea soldurilor pe analitice.
popescul



#7 Petchim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2008 - 03:13 PM

Am un SRL si am cumparat 100% actiunile unei alte societati SRL. In ce cont le inregistrez la mine in conta ?
Cum pot evidentia aceasta achizitie ?



#8 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 13 November 2008 - 09:30 PM

Participarea fiind de 100% in capitalul societatii respective, vei putea inregistra partile sociale in contul 263"Interese de participare"
Inregistram in contul 261 daca societatea detine mai putin de 20% in capitalul social al altei societati si in contul 263 daca detine mai mult de 20%.
Sper sa iti fi fost de folos.



#9 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 14 April 2009 - 02:34 PM

Eu stiam ca in 261 se evidentiaza titlurile achizitionate intr-o asemenea proportie incat sa permita controlul asupra societatii emitente precum si implicarea in politicile ei. Ca urmare achizitiile peste 20% se evidentiaza in 261. Nu?



#10 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 14 April 2009 - 03:09 PM

Totusi 261 se foloseste daca socieatatea cumparata este societate fiica ceea ce nu e cazul. Si eu as folosi in cazul asta 263. E cineva care e sigur in legatura cu chestiunea asta?



#11 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 April 2009 - 03:11 PM

Vezi postareaPetchim, la Nov 13 2008, 03:13 PM, a spus:

Am un SRL si am cumparat 100% actiunile unei alte societati SRL. In ce cont le inregistrez la mine in conta ?
Cum pot evidentia aceasta achizitie ?
Daca esti SRL si ai cumparat capitalul unui alt SRL nu puteai cumpara actiuni ci numai parti sociale, si in acest caz contul in care inregistrezi achizitia este 263 Interese de participare, in care inregistrezi titlurile cumparate sub forma intereselor de participare, pentru ca in 261 inregistreaza actiunile detinute la entitati afiliate. 263 = 5121, sau 5311



#12 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 20 April 2009 - 03:21 PM

Buna. As vrea daca ma puteti ajuta cu clarificarea reevaluari portofoliului de actiuni tranzactionabile. Valoarea acestuia a scazut mult la 31.12.2008 pe fondul crizei-deci e corect sa fac 6681=508 sau sa fac provizion 686=598. Este vreo deosebire intre inregistrarea acestor deprecieri la o firma obisnuita , care aplica omf 1572 si una care este supravegheata de cnvm?( ssif)
Multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de ioanavoda: 20 April 2009 - 03:23 PM




#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 April 2009 - 03:44 PM

Corect este sa calculezi si sa inregistrezi cheltuiala cu deprecierea adica:
686= 598, indiferent ce fel de societate esti (trebuie cf. 1752 sa recunosti chelt. cu deprecierea)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL