Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul concediu de odihna angajat cu somaj tehnic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul concediu de odihna angajat cu somaj tehnic

3 replies to this topic

#1 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 August 2009 - 10:40 PM

Cum se calculeaza zilele de concediu de odihna pentru un angajat care a fost in somaj tehnic o luna si jumatate ?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 August 2009 - 08:39 AM

Pentru perioadele cand nu munceste (somaj tehnic, concediu fara plata, contract suspendat) cred ca nu e cazul sa se acorde zile de odihna. Cred ca se calculeaza dupa regula de 3 simpla. Presupunand ca in CIM are 21 zile CO pe an calculam:
12 luni muncite _ _ _ _ 21 zile CO/an
10,5 luni muncite _ _ _ x=10,5 x 21 / 12 = 18,375.
De obicei se rotunjeste in favoarea angajatului, deci eu zic sa i se dea 19 zile CO pe anul respectiv.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 25 August 2009 - 02:48 PM

Multumesc de raspuns .Asa gandesc si eu dar nu eram sigura ca este si corect.



#4 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 31 August 2009 - 03:56 PM

Vezi postareabiancuta, la Aug 25 2009, 02:48 PM, a spus:

Multumesc de raspuns .Asa gandesc si eu dar nu eram sigura ca este si corect.
Nu stiu daca e corect.
Este adevarat ca se considera contract suspendat la somaj tehnic ca si la CFS, dar nu este la fel. Nu este dorinta angajatului ci el este obliogat sa stea in acel somaj tehnic (in plus unii angajatori pretind ca angajatii sa fie disponibili sa se prezinte la lucru imediat, in cazul schimbarii situatiei, caz in care le intrerup somajul tehnic).
Cum nu exista limita de zile de CO in sensul de max. ci doar la minim, angajatorii nu ar trebui sa tina seama de zilele de somaj tehnic la reducerea CO. Nimeni nu va sanctiona o firma daca a dat mai multe zile de CO daca toate darile catre stat sunt platite corespunzator.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 31 August 2009 - 03:57 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL