Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
curs reevaluare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


curs reevaluare


4 replies to this topic

#1 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2009 - 10:12 AM

buna ziua,

in cazul unei firme de leas cursul de reev nu e unul singur, si anume ala de la 31.12 ?? am la un ctr de leasing cate un curs de reev pe fiecare factura???? cum inregistrez?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2009 - 03:56 PM

pe bune, ai un curs de reeval. diferit la fiecare fact. ? eu cred ca e cursul de facturare, sa ma ierti daca gresesc, dar ce zici tu n-are noima. poate e diferit cursul de facturare propriu-zis, ceea ce e f normal.

oricum, presupunand ca ce spui e corect, in locul tau eu as inreg. rata capital la cursul de la 31.12.2008 daca i-ai facut reeval. leasingului, iar dif. as duce-o pe dif. de curs valutar.
dobanda nu are a face ca ea se duce direct in 666 asa cum e si dif. de curs facturat se duce pe 668, ca si dif care iti da tie din inreg. ratei capital la cursul de reeval. 31.12.

ai inteles ce am vrut sa zic ? :biggrin: m-am exprimat destul de clar sau mai explic o data ? zi-mi, fara jena, daca ai inteles, te rog. :lostit (13):

numai bine .




#3 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2009 - 09:18 AM

buna, mersic mult, am inteles.
am asa cum am spus,
curs reev:...
curs contract:.....
curs facturare:....

iar cursul de reev este altul de la o fact la alta....
am factura facuta la curs de facturare, cu tva, si mai apoi in paranteze scrie ca dif de curs este dif dintre curs facturare si curs reev , fara tva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 01:37 PM




#4 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 September 2011 - 11:29 AM

buna ziua
aceeasi situatie o am si eu. pe factura imi apar: curs euro, curs contract reevaluat si curs istoric contract
eu masina cand am primit-o, am inregistrat-o la curs istoric contract
eu am mai avut leasing, si atunci cursul istoric a fost cursul din factura de avans. acum, cursul istoric contract, nu mai corespunde cu cel din factura de avans. ce ziceti, sa inregistrez diferente de curs si pt factura de avans?
chiar nu stiu ce curs sa folosesc (pe intreaga durata a leasingului)...si ce sa inregistrez pe diferente de curs



#5 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2011 - 11:04 AM

Vezi postareacory1980, la 22 September 2011 - 11:29 AM, a spus:

buna ziua
aceeasi situatie o am si eu. pe factura imi apar: curs euro, curs contract reevaluat si curs istoric contract
eu masina cand am primit-o, am inregistrat-o la curs istoric contract
eu am mai avut leasing, si atunci cursul istoric a fost cursul din factura de avans. acum, cursul istoric contract, nu mai corespunde cu cel din factura de avans. ce ziceti, sa inregistrez diferente de curs si pt factura de avans?
chiar nu stiu ce curs sa folosesc (pe intreaga durata a leasingului)...si ce sa inregistrez pe diferente de curs

In conf.cu OMFP 3055/2009 art.185 alin (7) Leasingul financiar se inregistreaza la cursul BNR din ziua finantarii.Lunar, se vor face reevaluri inregistrandu-se dif. de curs, pe venituri sau cheltuieli dupa caz.
"(7) În cazul datoriilor de leasing financiar în valută, acestea se înregistrează la
cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României la
data acordării finanțării. În situația în care data acordării finanțării este zi
nebancară, la calculul diferențelor de curs valutar aferente se va avea în vedere
cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României în
ultima zi bancară anterioară acesteia
Prevederile prezentului alineat se aplică și în cazul datoriilor de leasing
financiar în lei, cu decontare în funcție de cursul unei valute."






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL