Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediul de maternitate - topic 2009-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


concediul de maternitate - topic 2009-2010

129 replies to this topic

#121 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 02 November 2010 - 10:16 AM

Vezi postareanilufera, la Nov 1 2010, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareasimona_iunie, la Nov 1 2010, 05:12 PM, a spus:

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care intra in concediu ingrijire copil pana la 2 ani mai apare in declaratiile de somaj, sanatate si pensii cu suma zero sau nu mai apare deloc. Va multumesc.
Dupa cate stiu eu nu mai apare deloc!

Si acum sa schimb postura si sa pun si eu o intrebare...in toata perioada asta..adica de la ultimul raspuns pe acest topic:) am fost in concediu de crestere a copilului si intre timp sunt iarasi insarcinata..am vazut ca s-a mai pus intrebarea asta dar nu raspuns nimeni iar cea care imi tine locul la firma nu stie cum sa procedeze..deci...o sa am o perioada de 2 saptamani intre data in care primul copil implineste 2 ani si nasterea celui de-al doilea pe care normal, o sa o acopar intrand in concediu prenatal, 126 de zile...cum se calculeaza acest concediu? ramane baza de calcul avuta la primul copil, adica veniturile de atunci anterioare intrarii in primul concediu sau baza de calcul o reprezinta indmenizatia primita de la stat in cei 2 ani?mie mi se pare logic sa ramana baza anterioara, indemnizatia nu reprezinta un venit brut si nu are de ce sa se aplice nici macar CASS ul la ea;va rog daca se poate sa va dati cu parerea.

merci!


OUG 158/2005 - actualizata 2010

Art. 8. - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj;
b) pentru care plata contribuției de asigurări sociale de sănătate se suportă din alte surse, în condițiile prevăzute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare;
c) pentru care, până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, plata contribuției de asigurări sociale de sănătate s-a făcut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) și d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002, cu modificările și completările ulterioare.

(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora.
c) a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare."

(4) Perioadele prevăzute la alin. (2) și (3) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înțelesul prevederilor prezentei ordonanțe de urgență.


Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
"(2) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) și (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizațiile de asigurări sociale de care au beneficiat asigurații, prevăzute la art. 8 alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. a) și b);
c) indemnizația lunară pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv indemnizația pentru creșterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).
(3) Prevederile alin. (1) se aplică și în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A și B și alin. (2) lit. c) și d).
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2).
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.


deci... se calculeaza tinand cont de indemnizatia pentru crestere copil pana la 2 ani.

Aceasta postare a fost editata de razvan_g: 02 November 2010 - 10:17 AM




#122 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 November 2010 - 11:13 AM

buna !
va rog sa ma ajutati cu o informatie:cu data de 05.12.2008 mi s-a suspendat contractul de munca pentru CIC; cu ce data trebuie facut actul aditional de incetare a suspendarii contractului de munca? cu data de 05.12.2010? copilul a implinit 2 ani in 24.10.2010; indemnizatia pt cresterea copilului o voi primi si in luna noiembrie, pt luna octombrie?
va multumesc !!!




#123 cardeli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 November 2010 - 10:35 PM

trebuie sa va intoarceti la lucru incepand cu data de 25.10.2010.se face act aditional incepand cu aceasta data.

Aceasta postare a fost editata de cardeli: 09 November 2010 - 10:38 PM




#124 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2010 - 09:49 AM

Vezi postareacardeli, la Nov 10 2010, 12:35 AM, a spus:

trebuie sa va intoarceti la lucru incepand cu data de 25.10.2010.se face act aditional incepand cu aceasta data.

multumesc mult pt raspuns !!
hmmmm, atunci inseamna ca CIC-ul nu e chiar 2 ani .......



#125 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 10 November 2010 - 02:43 PM

perioada CIC incepe dupa cele 42 zile lauzie (care sunt obligatorii) si pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 10 November 2010 - 02:44 PM




#126 Roxaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 November 2010 - 10:30 PM

Sal brute pe ultimele 6 luni:
mai:1672 lei
iunie:1672 lei
iulie:1672 lei
august:1400 lei
septembrie:1400 lei
octombrie 1400 lei
Concediul de maternitate calculat de mine este de 1268.64 lei.
Concediul de maternitate se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie???calculul facut mai jos de contabila firmei la care lucrez este corect??deaoarece suma salariilor brute pe ultimele 6 luni este de 9216 lei.

mod de calcul : venitul brut pe ultimele 6 luni , dar nu mai mult de suma a 12 salarii minime brute pe economie ( 7.200 lei ) impartit la numarul total de zile lucratoare din cele 6 luni; suma obtinuta se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din luna pentru care angajatul are CM si rezulta venitul brut pentru calculul Concediului medical.Venitul brut se inmulteste cu procentul de 85% din care se scade CAS angajat ( 10.5%) aplicat la salariu minim brut pe tara.

ADICA: 7.200 / 129 zile = 55.81 lei X 22 zile = 1.228 lei X 85% = 1.044 lei -63 lei ( CAS )=981 lei



#127 Roxaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 December 2010 - 01:58 PM

Ajutati-ma va rog!!
Exista o ordonanta prin care ultimele 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii min.ep economie?????adik la suma de 7200 lei???



#128 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 December 2010 - 02:30 PM

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.


NORME din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 68
Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuția pentru concedii și indemnizații.



#129 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2010 - 09:50 PM

Baza legala ti-a redat-o carolina3 mai sus;contabila firmei la care lucrezi cred ca interpreteaza eronat legislatia. Se plafoneaza la venitul lunar realizat in fiecare din cele 6 luni la nivelul a 12 salarii medii pe economie (7200lei) si in niciun caz venitul cumulat din cele 6 luni. Conform datelor date de tine in perioada mai-octombrie nu ai avut lunar un salariu mai mare de 7.200, deci nu poate fi vorba de plafonare.



#130 Roxaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 December 2010 - 03:01 PM

Vezi postareacristina1969, la Dec 2 2010, 10:50 PM, a spus:

Baza legala ti-a redat-o carolina3 mai sus;contabila firmei la care lucrezi cred ca interpreteaza eronat legislatia. Se plafoneaza la venitul lunar realizat in fiecare din cele 6 luni la nivelul a 12 salarii medii pe economie (7200lei) si in niciun caz venitul cumulat din cele 6 luni. Conform datelor date de tine in perioada mai-octombrie nu ai avut lunar un salariu mai mare de 7.200, deci nu poate fi vorba de plafonare.


Va multumesc mult pentru raspuns.

M-ati ajutat f mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL