Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediul de maternitate - topic 2009-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediul de maternitate - topic 2009-2010

129 replies to this topic

#1 alinindre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2009 - 02:45 PM

buna!
in luna iunie a acestui an(2009) voi intra in concediu de maternitate.am insa o dilema la calcularea indemnizatiei pe care o s-o primesc.deci:pe lunile iunie, iulie, august 2008 venitul net a fost de 850ron/luna.pe sept.1150, pe oct., noiemb., dec.,2008 1250ron/luna, iar pe ian2009 va fi probabil 1250ron.din luna febr.s-ar putea sa fiu obligat sa-mi iau ori medical ori concediu risc maternal pana ce voi intra in prenatal(adica in luna mai).mai intai as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul medical(sau o eventuala adresa unde se poate calcula).
multumesc celor care vor putea sa ma ajute.



#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 03:07 PM

se calculeaza in felul urmator: (total salarii brute din ultimele 6 luni/ nr de zile lucratoare din ultimele 6 luni) X 85% X nr de zile de concediu din luna( numai zilele lucratoare) din aceasta suma se scade pensia 600x9.5% iar rezultatul e concediul medical pe care il vei primi;asta in cazul in care esti toata luna in concediu, altfel se mai oprestie si somaj angajat; modul de calcul este cf ordonantei 158




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 January 2009 - 10:43 AM

Avand in vedere ca ai mentionat veniturile incepand cu luna iunie 2008, presupun ca te intereseaza oarecum si indemnizatia pe care o vei primi in timpul cresterii copilului. Postarea precedenta te va ajuta sa-ti calculezi banii pe care ii vei primi in timpul concediilor medicale pe care le vei avea pana la nastere, datorita problemelor tale de sanatate.
In ceea ce priveste indemnizatia de crestere a copilului aceasta se calculeaza ca procent de 85% din media veniturilor obtinute de tine in ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului. Cum perioadele de concediu medical sunt considerate perioade de stagiu, in principiu (si presupun ca asta era si ceea ce te interesa) faptul ca vei fi in concediu medical...iti va afecta cuantumul indemnizatiei de crestere a copilului, deoarece daca vei naste in iunie veniturile obtinute de tine in ultimele 12 luni inaintea nasterii vor include si veniturile din perioada medicalului.



#4 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 30 January 2009 - 11:20 AM

PUTETI PRECIZA BAZA LEGALA?
VA MULTUMESC
don`t stop me now!!!!



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 January 2009 - 02:17 PM

Baza legala pentru ce anume? (urmatoarea postare va rog s-o faceti cu litere mici, asa cum prevede regulamentul)

Incepand cu 1 ianuarie 2009, persoanele care in ultimul an anterior
datei nasterii copilului au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse
impozitului pe venit potrivit Codului fiscal, beneficiaza de concediu pentru
cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani precum si de o indemnizatie lunara
in cuantum de 600 de lei sau, optional, in cuantum de 85% din media
veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Impozitul pe venit se aplica salariilor si veniturilor asimilate acestora, iar in acceptiunea Codulu fiscal:

Art. 55. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.


Sper ca ati reusit sa va lamuriti.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 February 2009 - 01:39 PM




#6 ionela213

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2009 - 05:07 PM

Buna ziua .Va rog sa ma ajutati cu un calcul sa-mi dau seama daca este corect.Am urmatoarele salarii brute pe ultimele 6 luni :
iulie 1476
august 1476
septembrie 1968
octombrie1978
noiembrie1913
decembrie 1925 De la 1 ian am intrat in concediu prenatal si de la servici mi-a calculat pt luna ian un sal de 1358.Este corect?Si zilele de sarbatori legale (aici 1 si 2 ian ) se iau in calculul celor 126 zile?

As dori sa mai intreb pt calculul CIC se iau in considerare veniturile nete obtinute dupa deducere si impozitare sau cele neimpozitate?
Va multumesc anticipat!



#7 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 01 February 2009 - 08:28 PM

Cele 126 zile de concediu de maternitate se refera la zile calendarisitice (adica... si 1 si 2 ianuarie).

Referitor la veniturile luate in considerare pentru calcul indemnizatiei crestere copil, acestea sunt venituri nete (dupa aplicarea cotei de impozitare).



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2009 - 10:10 AM

Vezi postareaionela213, la Jan 30 2009, 05:07 PM, a spus:

De la 1 ian am intrat in concediu prenatal si de la servici mi-a calculat pt luna ian un sal de 1358.Este corect?

Da, suma este corecta.
Mai mult de atat, in februarie vei primi aceeasi suma, in martie-1.499lei iar in aprilie 1.429lei. In mai vei primi doar 203lei pentru cele 3zile lucratoare.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 ionela213

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 February 2009 - 12:29 PM

Va multumesc pentru informatii si pentru promptitudine. :frusty:



#10 LucianaD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2009 - 01:18 PM

Nu sunt contabil dar am citit cat de mult am putut si mi-am facut calculul indemnizatiei de maternitate.
Sumele brute sunt: iulie 1800 lei/23 zile; august 1800 lei/ 21 zile; septembrie 1800 lei/ 22 zile; octombrie 1800 lei/ 23 zile; noiembrie 2400 lei/ 20 zile; decembrie 2300 lei/20 zile.
Inseamna 11900 lei : la 129 zile si iese o valoare de 92.25 *85% = 78.41 lei.

Eu am intrat in prenatal pe 5 ianuarie. Ianuarie are 20 zile lucratoare deci indemnizatia ar fi 78.41*20=1568 lei

Din care se scad 57 lei (cas 9.5 % din 600 sal minim) si ar trebui sa iau 1511.

Ei bine mie indemnizatia de maternitate pe luna ianuarie mi-a fost si impozitata. Pe motivul ca e un concediu medical.
Am citit codul fiscal modificat la 1.01.2009 si nu gasesc aceasta referire.

Va rog sa imi spuneti pe ce baza se impoziteaza, daca se impoziteaza???????????
(Si cine are timp daca poate sa imi verifice si calculele)

Multumesc mult de tot.



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2009 - 01:49 PM

Nu se impoziteaza, calculul este corect, vezi ce a scris doctorul ca si cod pe concediu medical, sa fie sarcina si lauzie.



#12 LucianaD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2009 - 01:56 PM

Vaiii pot sa nasc linistita :frusty: Multumesc mult.

Pe concediu e scris corect si codul si tot deci e in regula. Verific de cate ori ies de la medic tocmai pntru ca paza buna..

Singura problema e ca am sunat la firma si mi s-a spus ca a citit doamna mai mult codul fiscal decat am facut-o eu si deci mi se impoziteaza. (Bine si cas l-a oprit gresit doar 51 nu 57 desi s-a schimbat salariul minim la 600 din ianuarie da...)

Ma gandeam ca s-a schimbat ceva pe 2009.
Eu nu am gasit nimic pe nici un forum.


In cazul in care totusi imi este refuzata recalcularea ce as putea face???



#13 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2009 - 03:15 PM

Vezi postareaLucianaD, la Feb 10 2009, 01:56 PM, a spus:

Singura problema e ca am sunat la firma si mi s-a spus ca a citit doamna mai mult codul fiscal decat am facut-o eu si deci mi se impoziteaza. (Bine si cas l-a oprit gresit doar 51 nu 57 desi s-a schimbat salariul minim la 600 din ianuarie da...)
Nu se impoziteaza precis daca este sarcina si lehuzie. Scrie undeva in codul fiscal, acum nu am timp sa caut dar daca imi amintesc bine si pe forum s-a scris despre acest lucru.



#14 LucianaD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2009 - 03:19 PM

Da scrie la art. 42 Ca am citit dar daca mi s-a spus ca nu l-am citit bine am crezut ca s-a schimbat.
Multumesc



#15 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2009 - 04:11 PM

nu s-a schimbat nimic, pune-o sa citeasca si ordonanta 158, sincer nu stiu cum sa ii fortezi sa recalculeze, eventual fa o adresa in atentia conducerii bazata cu articole din lege si ma gandesc ca or sa o traga la raspundere..



#16 o_graviduta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 March 2009 - 10:17 AM

Buna ziua!
As dori si eu cateva informatii daca are cineva timp sa-mi raspunda.
Daca salariul meu de baza brut e de 3565 lei de la 1 aprilie 2008, in luna iunie am avut 2 zile medical pentru ingrijire copil bolnav, in luna august inca 4 tot pentru ingrijire copil, in noiembrie 3 zile medical pentru boala obisnuita pe cod de sarcina si din decembrie tot in medical am fost pana pe 9 februarie cand intru in prenatal.
Ce bani trebuia sa primesc pe decembrie si ianuarie cat am fost in medical?
Ce bani voi primii pe luna februarie cand am si medical si prenatal?
Cat voi lua in martie daca am depus si cerere de compensare conf Contractului Colectiv de munca art 66? Si cat as fii primit daca nu depuneam cererea?
Va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de o_graviduta: 05 March 2009 - 10:17 AM




#17 alexis84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2009 - 11:30 AM

Buna ziua.
Pun si eu o intrebare aici, sper ca nu e nici o problema.
Poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu calculul indemnizatiei pt cresterea copilului.
In concediu prenatal intru de la 1 aprilie; voi naste in mai. (7-15 mai).
La calculul indemnizatiei intra si perioada de prenatal nu?
Ultimele 12 luni am luat salariu brut :
martie 09- 1200 Ron
feb 09 - 1200 Ron
ian 09 - 1200 Ron
dec 08- 1100 Ron
nov 08 - 1100 Ron
oct 08 - 1100 Ron
sept 08 - 800 Ron
aug 08 - 800Ron
iulie 08 - 800 Ron
iunie 08 - 800 Ron

Aceasta postare a fost editata de alexis84: 05 March 2009 - 11:31 AM




#18 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 March 2009 - 11:46 AM

Buna,

Dureaza un pic sa faci calculul - dar aici pe forum s-au explicat exact regulile de calcul - trebuie sa faci media pe ultimele 6 luni - tinand cont de numarul de zile lucrate in fiecare dintre aceste luni.

Sa tii cont de:

Impozit Nu se retine, cf.Art.42 lit.a din Codul Fiscal

ART. 42 - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

In cazul tau probabil codul de concediu prevede 85% din salariu, nu?



#19 o_graviduta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 March 2009 - 01:01 PM

Presupun ca mi-ai raspuns mie nu lui Alexis.

Stiu ca acest concediu de maternitate se calculeaza in functie de ultimele 6 luni, dar ma iuncurca aceste medicale si regulile de calcul pentru cazul in care exista medicale nu le-am gasit. stiu ca e neimpozabil si se opreste doar Cas 9.5% din miminul pe economie adica 57 ron. pe mine ma incurca concediile medicale ...

Cele 2 zile de medical din iunie si cele 4 din august au fost pentru ingrijire copil bolnav, 85% , neimpozabil

Cele 3 zile din noiembrie, luna decembrie, luna ianuarie si perioada 1-6 februarie e concediu medical boala obisnuita 75%, impozabil, pe cod cde sarcina cei drept, dar nu risc maternal.

Sincer nu ma descurc sa-mi calculez singura :frusty: :sad:

Am incercat sa fac un calcul cum m-am priceput si mi-au iesit urmatoarele:

pentru februarie cand am 5 zile concediu medical si 15 concediu prenatal 2563 ron

pentru martie cand am doar prenatal 3028 ron

corect?

totusi nu stiu cum e cu acea compensare prevazuta in CCM care mi-i se va acorda in martie si inca 2 saptmani din aprilie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:45 PM
citare mesaj anterior si unire mesaje consecutive




#20 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 March 2009 - 03:23 PM

Din cate stiu eu, se face media zilnica pentru ultimele 6 luni.

Dar aceasta medie se face DOAR pentru zilele lucrate efectiv de tine (si cele cu concediu de odihna), nu se tine cont de zilele cat ai fost in incapacitate de a munci (si pentru care primesti o indemnizatie de concediu medical)

Pentru acele luni se ia DOAR venitul pe care l-ai obtinut pentru zilele muncite (eventual cele cu concediu de odihna), nu se ia si indemnizatia de CM.

Deci daca in luna August ai venit in mod normal 3565 - daca lucrai toata luna, atunci tu ai muncit doar 21 zile - 4 concediu medical = 17 zile.

Pentru aceste 17 zile esti platita cu un salariu brut de 3565 * 17 / 21 = 2885 Lei noi - Brut.

Aceasta valoare intra in calculul pentru concediul medical dintr-o anumita luna, calculand media pe ultimele 6 luni.

Adica

Luna L-6 - venit 2885 cu 17 zile lucrate
Lunile L-5.... L-1 - venit 3565 cu 20, 21, 21, 20, 21 zile lucrate

Faci media zilnica astfel: (2885 + 3565*5 ) / (17+20+21+21+20+21) = (2885 + 3565*5 )/120 = .....

In cazul tau e putin mai complicat ca ai mai multe luni cu concediu. Dar principiul acesta ar fi.

Va rog sa ma corecteze cineva daca nu e asa - eu asa stiu, ca NU se iau in calcul zilele din ultimele 6 luni cat ai fost in concediu medical.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL