Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de munca inregistrat la ITM cu date eronate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract de munca inregistrat la ITM cu date eronate

24 replies to this topic

#1 gcazan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 June 2009 - 05:10 PM

Buna

Am un angajat care a inceput activitatea in firma din data de 1.03.2009 si angajat pe perioada determinata de 3 luni. Cand i-am facut contractul de munca in loc sa scriu determinat pe 3 luni incepand cu data de 1.03.2009 pana la data de 1.06.2009 am scris in felul urmator:
"determinat pe 3 luni incepand cu data de 1.03.2008 pana la data de 1.03.2009." la itm nu s-a observat greseala si a fost inregistrat asa.
Din martie si pana acum nu s-a observat aceasta greseala pana zilele trecute cand angajatul respectiv a vrut si el sa-i completam o adeverinta de salariu pentru un credit la bancpost. In adeverinta am scris datele corecte iar azi 19.06.2009 am fost sunata de la banca sa ma intrebe de ce exista diferente intre contract si adeverinta de salariu si din aceasta cauza i-a fost respinsa cererea la banca a angajatului.
Cum as putea sa modific aceasta greseala daca exista vreo modalitate?

Va multumesc :sad:



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 08:10 PM

faceti o adresa catre itm, pe care sa o dati si salariatului, in care spuneti : "la CIM nr.. data...incheiat cu.... eronat am scris perioada de ....si va rugam a corecta astfel : ....art.... perioada de....Prezenta modificare se aplica cu data...data incheierii CIM"
Este verificata de mine, merge la ITM fara probleme (din greseala am inchis CIM salariatului x in locul lui y, greseala s-a observat abia cand omul s-a dus sa ridice carnetul de munca, aveau amandoi acelasi nume, cnp diferit)




#3 gcazan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 June 2009 - 08:32 PM

sa inteleg ca nu poate fi trecuta cu vederea. spun asta pentru ca sefa mea refuza sa facem aceasta modificare din motive de comoditate.

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 June 2009 - 07:56 AM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 08:34 PM

Nu. Este evident o greseala.
Vezi si la revisal daca trebuie sa modifici (nu imi amintesc daca se trece perioada la CIM determinat)



#5 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2009 - 02:35 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problemuta .... am incheiat un contract de munca iar la prenumele angajatului am scris, din greseala, si prenumele tatalui .... adica pe el in chema, sa zicem, VLAD ION iar in contract a fost trecut VLA ION MARIAN .... cum pot remedia aceasta problema?


Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra :lostit (13):

Buna ziua,

Am gresit un CIM .... adica prenumele angajatului ... am trecut si prenumele tatalui :(( ... contractul este inregistrat la ITM . Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum fac modificarea respectiva .... cu ce trebuie sa ma duc la ITM pentru a face modificarea prenumelui

Multumesc anticipat :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 September 2009 - 07:07 PM




#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 September 2009 - 03:22 PM

Se face o adresa de genul: " Catre ITM....(judetul) Prin prezenta va comunicam ca s-a strecurat o eroare la CIM nr din data de ..inreg la dvs sub nr...din data... astfel : S-a gresit numele salariatului .... si trebuia ....conform actului de identitate depus. Ca urmare va rugam sa efectuati aceasta rectificare si in evidentele dvs. Administrator...semnat stampilat". Ar putea fi si act aditional, dar ar insemna sa considere CIM corect chiar si pentru o zi. Si ei va cer ID-ul in copie si nu au remarcat greseala :biggrin:



#7 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2009 - 04:32 PM

multam mult ... sper sa mearga

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 September 2009 - 06:59 PM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 September 2009 - 04:48 PM

la mine a mers, altfel nu v-as fi spus...( este un act juridic si ca urmare se corecteaza tot cum fac juristii sau judecatorii cand gresesc sentinta sau imi trimit "obiectiuni" in loc de obiective ca sa fac expertiza)
cu placere

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 03 September 2009 - 04:50 PM




#9 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 10:02 AM

Nu a mers cu acea adresa si mi-au cerut sa fac un act aditional ... dar cum naiba sa-l fac?


ACT ADITIONAL Nr. _/__

La contractul individual de munca incheiat si inregistrat sub nr. ________in registrul general de evidenta a salariatilor

Incheiat astazi,...... intre:

Angajator – persoana juridica ......................, cu sediul in Bucuresti, Str. ......, sector .., inregistrata la registrul comertului sub nr. ......, cod unic de inregistrare ........, reprezentata legal prin....... in calitate de Administrator.

Si
Salariatul, domnul NUMELE GRESIT???? domiciliat in ....... Str. ......, nr. ...., bl .... ap , posesor al/a buletinului/cartii de identitate /pasaportului seria .... nr. .........., eliberat/eliberata de .......... la data de........, CNP .........................

In temeiul art.17 (4) coroborat cu art.41 (1) din Legea nr.53/2003, partile hotarasc:


1. Se modifica elementul “ NUME SALARIAT” al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi: NUMELE NOU????

Prezentul act aditional a fost incheiat in 2 exemplare, cate un exemplar pentru fiecare parte, urmand sa-si produca efectele incepand cu data de ...........




Angajator Angajat



Este ok asa ?.... va rog mult sa ma ajutati



#10 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 11:51 AM

si inca ceva ..... data de cand incepe sa-si produca efecte este data cu care s-a incheiat contractul? .... daca nu este aceasta inseamna ca pe o perioada de timp ( de la inceperea activitatii pana se face modificarea de nume) salariatul are identitatea gresita? :lostit (13):



#11 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 12:22 PM

Buna tuturor,


Am gresit prenumele unui salariat in cim iar cei de la ITM au spus ca trebuie sa fac un act aditional pentru modificare ..... cum naiba sa sune acest act aditional?

ACT ADITIONAL Nr. _1/_07.09.2009_

La contractul individual de munca incheiat si inregistrat sub nr. ________in registrul general de evidenta a salariatilor

Incheiat astazi, 07.09.2009 intre:

Angajator – persoana juridica SC .....SRL, cu sediul in Bucuresti, Str. .....nr......, sector 1, inregistrata la registrul comertului sub nr. ....... cod unic de inregistrare ........, reprezentata legal prin ........ in calitate de Administrator.

Si
Salariatul, domnul NUMELE GRESIT???? domiciliat in ...... , nr. ..., bl ...., sc. ..., et ..., ap ..... posesor al/a buletinului/cartii de identitate /pasaportului seria .... nr. ....., eliberat/eliberata de ...... la data de ......, CNP .........

In temeiul art.17 (4) coroborat cu art.41 (1) din Legea nr.53/2003, partile hotarasc:


1. Se modifica elementul “ Identitate salariat” al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi: NUMELE CORECT??????


Prezentul act aditional a fost incheiat in 2 exemplare, cate un exemplar pentru fiecare parte, urmand sa-si produca efectele incepand cu data de CU CE DATA A INCEPUT ACTIVITATEA ???????? ( a inceput cu 17.08.2009).



Angajator Angajat

Administrator


Asa este corect? Va rog sa ma ajutati


Cu multumiri Eugen



#12 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 07 September 2009 - 02:00 PM

DA
Orcat de stupid ar suna asa trebuie de facut
Exista un act aditional la ctr.de munca pe care o are fiecare ITM si la pozitia de " Incepand cu data de (cel de angajare) a intervenit urmatoarea modificare la ctr.individula de munca.....si specifici numele corect....
atit tot.......pe noi aceste acte prostesti ne vor prosti si mai mult
dar asta este si facem ca atare...
o zi buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 September 2009 - 07:25 PM




#13 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 02:16 PM

multumesc .... deci la data cu care urmeaza sa-si produca efecte este data de incepere a activitatii salariatului ? .... chiar daca aceasta data este la jumatea lunii august si noi suntem in 07.09.2009?



#14 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 07 September 2009 - 02:44 PM

daca e asa in alta luna din pacate retroactiv nu poti modific
Eu am crezut ca ti-ai dat seama in aceeasi luna
Atunic cu data de intai a lunii in care inca nu ai depus statul de plata la ITM.
Nu va fi nici o problema daca discuti cu fetele de acolo si le rogi sa-ti schimbe statele din august pana acum cu statele cu numele corect.
daca nu ramane actul aditional cu data de intai a lunii in care inca nu este depus la ei statul


cu placere

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 September 2009 - 07:25 PM




#15 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 02:48 PM

pai si atunci in perioada dintre 17.08.2009 ( cand este el angajat) si data de 1 septembrie contractul nu este nul? ..... daca nu are numele corect? :lostit (13):



#16 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 02:50 PM

Da, isi produce efecte de la data angajarii chiar daca data deciziei este azi sau miine. Vezi sa inregistrezi decizia la ITM in 5 zile de la data emiterii. Statele pe luna august se depun pina pe 25 septembrie, nu cred ca le-ai depus deja, deci primul stat de plata va fi corect, cu numele corect al salariatului.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#17 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 02:52 PM

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 September 2009 - 07:26 PM




#18 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 25 May 2011 - 04:10 PM

Am gresit un contract de munca la capitolul C. Durata contractului: data inceperii, in loc de 11/05/2011 am scris 05/11/2011. :thumbup: Temeiul legal al actului aditional care corecteaza data sa fie art.17 (4) coroborat cu art.41 (3)lit. a ??? e bine asa? sau 41 (1) ???
in revisal am transmis corect cu 11/05/2011

Aceasta postare a fost editata de Felichir: 25 May 2011 - 04:11 PM




#19 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 May 2011 - 08:06 PM

art.41 alin 1-acord parti+ alin 3 lit a)durata cim
actul aditional sa il datati cel putin in ziua transmiterii revisal sau anterior transmiterii.

art 17 se refera la modificarea unuia dintre elementele prevăzute în timpul executării contractului

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 25 May 2011 - 08:08 PM




#20 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 25 May 2011 - 08:36 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 25 May 2011 - 08:06 PM, a spus:

art.41 alin 1-acord parti+ alin 3 lit a)durata cim
actul aditional sa il datati cel putin in ziua transmiterii revisal sau anterior transmiterii.

art 17 se refera la modificarea unuia dintre elementele prevăzute în timpul executării contractului

Multumesc Mihaela. Legat de data actului ... Adevarul e ca nu am sesizat gresala decat azi in momentul unui control ITM (ei au descoperit gresala). Maine suntem chemati cu toate actele firmei la sediul ITM. Revisalul l-am trimis in 10.05.2011. Sa datez actul ad cu 10.05.2011 cu aplicabilitate din 10.05.2011 ? si sa zic ca actul era deja facut doar ca nu era de gasit azi? sau sa-l datez azi(cand am descoperit gresala) cu aplicabilitate din 10.05.2011?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL